13.07.22, 12:14

Ukraińscy youtuberzy w portfolio LifeTube. Ukraiński YouTube zmienia się w obliczu wojny

Ukraińscy youtuberzy zasilają szeregi LifeTube, fot.: materiały prasowe

Sieć LifeTube nawiązuje współpracę strategiczną z Manifestem, portalem zrzeszającym ukraińskich influencerów i autorów. Jak podaje firma, przed wojną wielu twórców miało rosyjskojęzyczną widownię oraz należało do rosyjskich sieci partnerskich. Teraz muszą budować swoją społeczność od nowa.

LifeTube od początku wojny w Ukrainie angażuje się akcje pomocowe. W marcu br. jako Grupa Mediacap (LTTM jest jedną z marek należącą do grupy kapitałowej Mediacap) agencja przekazała 100 tys. zł na pomoc Ukrainie. Jednocześnie LifeTube wystartował z programem pomocy dla ukraińskich twórców internetowych, rezygnując z pobierania swojego honorarium z ich przychodów. Teraz sieć nawiązuje strategiczną współpracę z portalem zrzeszającym ukraińskojęzycznych twórców internetowych i autorów - Manifest.

„To naturalny, kolejny etap wsparcia, jakie staramy się kierować w stronę ukraińskich twórców. Chcemy umożliwić im dalszy rozwój i zapewnić profesjonalną opiekę sieci MCN, do której teraz mają ograniczony dostęp. W obliczu wojny w Ukrainie twórcy zostali pozbawieni źródła dochodu oraz przestrzeni do tworzenia treści. Większość należała do rosyjskich sieci partnerskich, część z nich miała rosyjskojęzyczną widownię. Teraz muszą budować swoją społeczność od nowa. W LifeTube mają szansę kontynuować swoją pracę” – mówi Paweł Stano, Prezes LTTM.

W ramach współpracy z LifeTube twórcy otrzymują wsparcie techniczne, pomoc z rozwojem kanału, budowaniem społeczności i zarabianiem na swoich treściach. Sieć zapewnia także sprzęt i przestrzeń niezbędną do tworzenia. LifeTube zrezygnował z pobierania prowizji od ukraińskich twórców.

Do sieci dołączyło już kilkanaście ukraińskich kanałów YouTube, a firma stale wspiera kolejnych twórców i rozszerza swoje ukraińskie portfolio. W LifeTube działa, m.in. Ukraїner - projekt medialny skierowany do wielbicieli ciekawych odkryć geograficznych oraz kanał popularnonaukowy WAS, który przedstawia mało znane fakty historyczne, przygląda się biografiom sławnych ludzi z nietypowej perspektywy, bada historię medycyny, marek i wynalazków, obala mity i odpowiada na pytania "Co by było, gdyby?" i "Dlaczego?”.

Ukraiński YouTube przed wojną

Dane sprzed marca br. pokazują, że Ukraińcy oglądali YouTube przez 55 min. dziennie. Dla porównania, wśród polskiej widowni czas ten wyniósł 40 min. dziennie. W 2020 r. liczba kanałów ukraińskich z ponad 100 tys. subskrypcji wzrosła o 35 proc., a kanałów z milionem subskrypcji było o 45 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Treści były tworzone w języku ukraińskim i rosyjskim. Przed wojną można było zaobserwować wzrost zainteresowania lokalnymi treściami turystycznymi. Oglądanie filmów o wędrówkach i spływach wzrosło o 80 proc. W trakcie pandemii koronawirusa popularnością cieszyły się filmy o tematyce wędkarskiej, których czas oglądania wzrósł o ponad 50 proc. Od 2020 r. rosło także zainteresowanie treściami edukacyjnymi, a filmy z zakresu matematyki, fizyki i chemii były w Ukrainie oglądane o 50 proc. częściej niż rok wcześniej.

Ukraiński YouTube obecnie

Po rozpoczęciu wojny, ukraiński YouTube zaczął odchodzić od rosyjskojęzycznych treści. Wielu autorów przeszło na język ukraiński, zamknęło dostęp do swoich treści dla odbiorców z Rosji lub porzuciło swoje rosyjskojęzyczne kanały i stworzyło nowe w języku ukraińskim. W ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny, każdy ukraiński kanał YouTube, niezależnie od kategorii, stał się kanałem informacyjnym i pokazywał wydarzenia z kraju.

„Nieprzerwana promocja ukraińskiej kultury w internecie jest niezwykle istotna. Widzimy, że wojna naprawdę połączyła ukraińskich twórców. W tej chwili jest to duża społeczność, która aktywnie wchodzi w interakcje, nagrywa wspólne treści, poleca, wspiera i promuje siebie nawzajem. Blogerzy zakładają własne fundusze i organizują zbiórki na pomoc dla ukraińskiej armii i uchodźców. W tym trudnym czasie potrzeba zarówno treści informacyjnych i edukacyjnych, ale też rozrywkowych, które dostarczają ukraińscy twórcy” - mówi Marcin Pyć, Head of Network Management w LifeTube.

Ukraińscy twórcy aktywnie uczestniczą także w budowaniu relacji z Polakami. Część z nich, jak kanał historyczny WAS, zaczęła dodawać do swoich filmów polskie napisy. Na YouTube można znaleźć coraz więcej ukraińskich wersji piosenki “Hej Sokoły”, jak na przykład ta stworzona przez śpiewającą youtuberkę Eileen, a jeden z najpopularniejszych ukraińskich twórców Oleksii Durniev, opublikował podziękowania w języku polskim.

Komentarze

Powiązane

26.11.24, 07:30
| prasa » informacje | internet » informacje
To nie takie proste. Nowy format Gazeta.pl
We wtorek, 26 listopada br. na Gazeta.pl zadebiutuje wideopodcast „To nie takie proste” prowadzony przez Grzegorza Sroczyńskiego. Jego gośćmi będą publicyści, aktywiści, pisarze, politycy czy historycy.
26.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Kara jednak ważna. Sąd oddala odwołanie właściciela dostawcy usługi VOD Poszwixxx Tv
Sąd Okręgowy w Warszawie Wydział XX Gospodarczy oddalił odwołanie Łukasza Poszwy od decyzji Przewodniczącego KRRiT w sprawie nałożenia kary w wysokości 10 tys. zł – poinformowała KRRiT.
25.11.24, 11:05
| internet » informacje
VML Poland tworzy globalną stronę internetową dla mnarki Tic Tac
VML Poland odpowiada za projekt i wdrożenie globalnej strony internetowej dla marki Tic Tac. Uruchomiona została pierwsza lokalna odsłona nowego serwisu.
22.11.24, 16:15
| internet » informacje
EqualVoice: Innowacyjne narzędzie Ring Publishing wspiera równość płci w mediach
Ringier Axel Springer Polska wprowadził Asystenta EqualVoice, innowacyjne narzędzie AI stworzone przez międzynarodowy zespół ekspertów z Polski i Szwajcarii. Narzędzie jest zintegrowane z platformą Ring Publishing, która służy do tworzenia, zarządzania i dystrybucji treści.
21.11.24, 08:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Prawdziwe Historie z dużym rozmachem od OTOMOTO
Serwis OTOMOTO zaprezentował kolejną odsłonę kampanii „Prawdziwe Historie”. To koncept wideo, który w 2021 r. stał się viralem w mediach społecznościowych. W tym sezonie świątecznym kampania wraca z większym rozmachem.
20.11.24, 17:15
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Dzieje się. Specjalne wydanie wideocastu z udziałem publiczności
piątek, 22 listopada br., odbędzie się nagranie specjalnego wydania wideopodcastu „Dzieje się” na żywo z udziałem publiczności. To pierwszy taki projekt przygotowany tylko dla subskrybentów TOK FM Premium.
20.11.24, 08:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Gazeta.pl będzie współpracować z Miejskim Reporterem
Gazeta.pl rozpoczyna współpracę z Miejskim Reporterem. Dzięki współpracy poszerzy się oferta lokalnych informacji z Warszawy i okolic.
19.11.24, 13:32
| internet » informacje
Andrzej Rysuje współpracuje z Nieruchomosci-online.pl
Serwis ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl rozpoczął współpracę z Andrzejem Milewskim (Andrzej Rysuje). Prace rysownika satyrycznego towarzyszą materiałom poświęconym aktualnej sytuacji na rynku. 
19.11.24, 10:04
| radio » ludzie | internet » informacje
Marta Szkutnik i Tomasz Kin wzmacniają dział contentu Audioteki
W strukturach Audioteki nowy powstał dział orignal story, na którego czele stanął Tomasz Kin. Zmiany zaszły też w dziale produkcji, za którego działanie wzięła odpowiedzialność Marta Szkutnik.
18.11.24, 08:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Fuzja spółki PL24 z Polska Press Grupą. To decyzja ekonomiczna
Spółka Polska Press oraz jej spółka zależna PL24 (wydawca ogólnopolskiego serwisu i.pl) rozpoczynają proces łączenia. Planowana fuzja ma na celu ma zwiększenie efektywności operacyjnej, optymalizację i wzmocnienie rynkowej pozycji Polska Press Grupy.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.01.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 25.12.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 25.12.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.