11.07.22, 10:29

Reytan. Upadek Polski na antenie Trójki

Andrzej Mastalerz w Trójce, fot.: Ł. Rabikowski / Polskie Radio

Trójce emituje powieść historyczną „Reytan. Upadek Polski” Jarosława Marka Rymkiewicza, w interpretacji Andrzeja Mastalerza – laureata Wielkiej Nagrody „Dwa Teatry – Zamość 2022” przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Emisja powieści od poniedziałku do czwartku o godz. 22.45 w wieczornym wydaniu „Prozy czytanej w Trójce”.

Jarosław Marek Rymkiewicz to dramatopisarz, eseista, poeta, historyk oraz krytyk literacki. To autor, który w swoich odwołaniach literackich nawiązywał do charakterystycznych treści epoki baroku oraz polskiego romantyzmu. Powieść historyczna „Reytan. Upadek Polski” opowiada o proteście Tadeusza Reytana na sejmie rozbiorowym 1773 roku, o dziejach rodu Reytanów, a przede wszystkim o zdradzie i upadku Polski.

Jarosław Marek Rymkiewicz to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej literatury drugiej połowy XX wieku, ale też przełomu wieków XX i XXI. Czytam jego książki i wiersze z ogromną fascynacją. Głośne czytanie – a mam okazję czynić to w Trójce - jest wielką podróżą, wspaniałą przygodą i ogromną radością” – mówił Andrzej Mastalerz na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Andrzej Mastalerz w 2019 r. otrzymał nagrodę Wielkiego Splendora przyznawaną przez Teatr Polskiego Radia za wybitną kreację w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. W tym samym roku otrzymał również Grand Prix za rolę w słuchowisku radiowym „Wielka Improwizacja” na 19. Festiwalu „Dwa Teatry”.
Trzy ostatnie książki Jarosława Marka Rymkiewicza – „Kinderszenen”, „Wieszanie”, „Samuel Zborowski” i „Reytan. Upadek Polski” zostały nazwane „Tetralogią polską”. W 2019 r. autor książek odniósł się na antenie Trójki do swoich dzieł. „W moim przekonaniu, nie ma różnic między „Kinderszenen”, „Wieszaniem”, „Samuelem Zborowskim” i „Reytanem. Upadkiem Polski”. To książki składające się na „Tetralogię polską” odpowiadające na to samo pytanie. Jak być człowiekiem wolnym? Jak wybrawszy wolność, starać się ją zachować ?” – powiedział Rymkiewicz.
W audycji „Proza czytana w Trójce” (emisja od poniedziałku do czwartku o godz. 22.45) prezentowane są fragmenty powieści polskich i zagranicznych pisarzy, które są czytane przez aktorów.

 

Komentarze

Powiązane

22.05.23, 10:15
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa RMF nie podniesie cen reklam na okres letni
Grupa RMF nie zmieni cen na lato, pozostawiając zaszyte rabaty dla klientów w pakietach i – jak podkreśla Grupa - najniższe przeliczniki krótkich kopii wśród liczących się ofert na rynku.
22.05.23, 07:30
| radio » informacje
Dogrywka w Radiu ZET. Nowy podcast Mateusza Ligęzy
Radio ZET udostępniło kolejny podcast. "Dogrywka w Radiu ZET" przygotowywana jest przez dziennikarza sportowego stacji - Mateusza Ligęzę.
19.05.23, 19:16
| radio » informacje
Marek Wałkuski i Jerzy Jachowicz laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia
Marek Wałkuski i Jerzy Jachowicz zostali laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2022. Uroczystość wręczenia odbyła się 18 maja br. w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.
19.05.23, 11:28
| radio » informacje
Nowe Stacje+ w ofercie RMF Classic+
Do dotychczasowej oferty Stacji dostępnych na platformie RMF Classic+, dołączyło sześć kolejnych kanałów, m.in. RMF Classic+ Hans Zimmer, RMF Classic+ Muzyka Oskarowa oraz RMF Classic+ Czas skupienia.
19.05.23, 06:30
| radio » informacje
ZET jak zdrowie Agnieszki Kołodziejskiej. Nowy podcast Radia Zet
"ZET jak zdrowie" to kolejna nowość w ofercie podcastów Radia ZET. Agnieszka Kołodziejska będzie rozmawiać w nim z różnymi specjalistami o kwestiach zdrowotnych, które interesują Polaków. Pierwszy odcinek został udostępniony 17 maja br.
18.05.23, 08:30
| radio » informacje
Polski przebój XXI wieku. Plebiscyt programu Pierwszego Polskiego Radia
Plebiscyt „Polski Przebój XXI Wieku” radiowej Jedynki zorganizowany jest w ramach akcji „Maj Polskiej Piosenki”. Aby wziąć w nim udział trzeba zagłosować na jeden ze stu utworów zaproponowanych przez dziennikarzy muzycznych stacji. Głosowanie potrwa do 31 maja br.
17.05.23, 10:08
| radio » informacje
Bon rozdaje Radio ZET. Stacja w przedwakacyjnej zabawie rozda gotówkę
Pod hasłem „Bon rozdaje Radio ZET” rusza nowa antenowa zabawa, w której słuchacze mają szansę wygrania gotówki w wysokości do 2 tys. zł na realizację wakacyjnych planów. Akcję wspiera internetowa kampania promocyjna.
17.05.23, 08:30
| radio » informacje
Akcja Zrównoważony challenge w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców włączyło się do akcji „Zrównoważony challenge”, która odbywa się w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Drogowego. Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców przemierzają Polskę różnymi środkami transportu, aby jak najszybciej dotrzeć do celu.
17.05.23, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska liderem, SuperNova odrabia straty
Najchętniej słuchana siecią radiową pozostaje Radio Eska - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r. (ponadregionalne sieci radiowe).
16.05.23, 12:25
| radio » badania rynku
RMF FM mimo spadku pozostaje liderem, wzrost Radia Maryja
Radio RMF FM pozostaje wciąż niedoścignionym liderem- wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 25.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.