06.07.22, 09:25

Jak robić udane i bezpieczne zakupy?

Fot.: materiały prasowe

Bezpieczeństwo w sieci należy do grona najczęściej poruszanych tematów. Zagadnienie to jest niezwykle szerokie i niestety często traktowane po macoszemu przez wiele sklepów internetowych. Warto więc zgłębić temat, aby nie zostać oszukanym podczas aktywności internetowej. Bardzo często nie jesteśmy świadomi takiego zagrożenia, biorąc pod uwagę nieustanny rozwój technologii wykorzystywany przez cyberprzestępców.

Zakupowe szaleństwo okresem żniw dla hakerów

W przypadku wyprzedaży, sezonu przedświątecznego rośnie sprzedaż towarów przez internet. Użytkownicy są przyciągani przez ceny, jakość, ale przede wszystkim wygodę i oszczędność czasu zakupów. Internetowe sklepy są otwarte przez całą dobę i nie wymagają wyjścia z domu. Można z nich korzystać na każdym urządzeniu. Czujność użytkownika w takich komfortowych warunkach bywa uśpiona. Powszechność zakupów internetowych sprzyja wzmożonym aktywnościom cyberprzestępców.

Stosowane przez nich zabiegi bywają do złudzenia podobne do prawdziwych etapów transakcji w sklepach internetowych. Fałszywe maile, smsy z linkami czy przechodzenie na zewnętrzną witrynę to tylko wycinek z wachlarza oszustw. W konsekwencji zakupy mogą zakończyć się wyczyszczeniem konta z pieniędzy lub nabyciem produktu odbiegającego od tego, który chcieliśmy nabyć.

Dokładnie czytajmy i weryfikujmy wiarygodność sklepów

Za każdym razem dokonując zakupów, warto czytać opis. Często zdarza się, że dany produkt posiada tylko oryginalne opakowanie lub do złudzenia podobne. Warto przyjrzeć się zdjęciom, czy widnieją na nich wszystkie oznaczenia świadczące o oryginalności produktu. Często można natknąć się na pośredników z Chin. W takich przypadkach trudno będzie ubiegać się o reklamację u producenta, skoro produkt nie został nabyty od oficjalnego partnera.

Wiarygodność sklepu to podstawa udanych i bezpiecznych zakupów. Cyberprzestępcy podszywają się także pod banki. Przechwytywane są w ten sposób poufne dane. Zapisywanie numerów kart i kodów bezpieczeństwa, mało skomplikowane hasło używane do wielu serwisów to najczęstsze błędy popełniane przez osoby kupujące za pośrednictwem internetu. Nie będąc pewnym autentyczności sklepu, można skorzystać z darmowych rejestrów, które pozwolą zweryfikować podmiot. Numer REGON, NIP, KRS powinien widnieć na stronie sklepu. Brak takich danych musi wzbudzić naszą szczególną ostrożność.

Zaufaj porównywarkom cenowym

Obecność sklepu w zestawieniach porównywarek cenowych to dowód autentyczności sklepu. Linki przekierowujące do produktów na stronach wystawców są na bieżąco sprawdzane. Możemy być pewni, że nie zostaniemy przeniesieni na stronę prowadzoną przez cyberprzestępców. Sklepy, które korzystają z usług porównywarek cenowych to wyłącznie sprawdzeni partnerzy, którzy posiadają witryny zabezpieczone certyfikatami SSL.

Przykładem sprawdzonej porównywarki cenowej jest Asortimo. W tym serwisie można mieć pewność, że produkt został zweryfikowany pod wieloma różnymi względami. Każdy z wystawców zobligowany jest do jak maksymalnego uzupełnienia specyfikacji technicznej i opisu swoich towarów. Wszelkie braki sprawiają, że oferta nie będzie przyciągająca tak jak w przypadku konkurencji, która o to zadbała.

Szukaj opinii i dziel się nimi

Dowodem na bezpieczne zakupy są opinie innych osób, które już wcześniej skorzystały z usług danego sklepu. Konsumenci dzielą się swoimi wrażeniami na forach, grupach czy portalach społecznościowych. Już bezpośrednio w komentarzach możemy poznać spojrzenie innych na doświadczenia towarzyszące im podczas zakupów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niektórzy właściciele sklepów zlecają copywriterom wystawianie fałszywych, pięknych laurek.

Z drugiej strony, sami powinniśmy dzielić się opinią. Jeśli zauważymy, że któryś z etapów transakcji wzbudził nasze podejrzenie – napiszmy o tym. Warto poświęcić chwilę i wypowiedzieć się na temat sprzedawcy bądź sklepu, aby inni kupujący wykazali wzmożoną czujność. Nie zapominajmy też o pozytywnych wrażeniach z zakupów. Polecenie tych godnych zaufania pozwoli zdystansować serwisy, które są niepewne.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.