17.06.22, 10:11

Mapa społecznie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego i spacer po niewidzialnym parku

Zapowiedź spaceru, fot.: materiały prasowe

17 czerwca br. „Gazeta Wyborcza” oraz Greenpeace na specjalnym spacerze z czytelnikami i czytelniczkami dziennika, który poprowadzi Adam Wajrak, upomną się o projektowany od blisko 30 lat Turnicki Park Narodowy. Na Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu redakcji odbędzie się też debata na ten temat - udział w niej wezmą m.in. aktywiści i przedstawiciele Lasów Państwowych. Prócz tego, do piątkowego, tradycyjnego wydania „Gazety Wyborczej” zostanie dołączony specjalny dodatek – mapa społecznie projektowanego parku narodowego, który powinien powstać lata temu.

W Polsce od ponad 20 lat nie powstał żaden park narodowy, choć lista terenów oczekujących na objęcie najwyższą formą ochrony przyrody jest długa. Znajduje się na niej również położony na Pogórzu Przemyskim społecznie projektowany Turnicki Park Narodowy. Starania o jego utworzenie liczą sobie już trzy dekady. Co musi się wydarzyć, by mógł on oficjalnie powstać? Jak przekonać nieprzekonaną część lokalnej społeczności? Próbując odpowiedzieć na te pytania, „Gazeta Wyborcza” wraz z Greenpeace Polska organizują 17 czerwca br. spacer z przyrodnikiem i dziennikarzem Adamem Wajrakiem po nieformalnie istniejącym 24. polskim parku narodowym. W trakcie wydarzenia odbędzie się także happening. Oprócz Wajraka przewodnikiem po niewidzialnym parku narodowym będzie Piotr Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Specjalna debata online 

Wydarzenie kontynowanie będzie w ramach specjalnej debaty, również transmitowanej online na stronie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu dziennika. W debacie wezmą udział: Michał Grzywa, aktywista z Inicjatywy Dzikie Karpaty, która prowadzi blokadę wycinki lasów w projektowanym Turnickim Parku Narodowym, dr Antoni Kostka, przyrodnik z fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, Sylwia Szczutkowska, biolożka i geolożka, Pracownia na rzecz wszystkich istot, Jacek Wydrzyński, rzeźbiarz, mieszkaniec Rybotycz, działacz inicjatywy Kwitnąca Otulina. Debatę poprowadzi Robert Jurszo, dziennikarz z zespołu Klimat i Środowisko "Gazety Wyborczej".

Prócz tego, w piątkowym, tradycyjnym wydaniu „Gazety Wyborczej” znajdzie się specjalny dodatek –mapa społecznie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Mapa będzie dostępna również w formie cyfrowej na Wyborcza.pl.
Spacer po niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym to kolejna wspólna akcja „Gazety Wyborczej” i Greenpeace po m.in. pocztówce „Pozdrowienia z przyszłości”, której celem był apel o wzmożenie działań na rzecz polityki klimatycznej Polski.

Komentarze

Powiązane

05.06.23, 21:30
| prasa » informacje
Nowa edycja Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera
Ruszyła możliwość zgłaszania kandydatur do 23. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Zgłoszenia można wysyłać do 20 czerwca 2023 r.
05.06.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
04.06.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
03.06.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
02.06.23, 01:14
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
01.06.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 1 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 1 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
31.05.23, 13:37
| prasa » informacje
Wojciech Wybranowski nie będzie już naczelnym Głosu Wielkopolskiego
Wojciech Wybranowski niespodziewanie kończy pracę na stanowisku redaktora naczelnego „Głosu Wielkopolskiego”.
31.05.23, 06:30
| prasa » informacje
Tomasz Bocheński, dyrektor artystyczny Polska Press doceniony w 44. konkursie Best of News Design
Tomasz Bocheński, dyrektor artystyczny Polska Press Grupy, otrzymał dwie nagrody w 44. konkursie Best of News Design, organizowanym przez Society for News Design ze Stanów Zjednoczonych. Jury, w skład którego weszło blisko 50 specjalistów z całego świata, doceniło cykl okładek do „Polska Metropolia Warszawska” oraz autorskie portfolio Tomasza Bocheńskiego.
31.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 31 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 31 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
30.05.23, 10:02
| prasa » informacje
Fakty czy kłamstwa? Publicysta Sieci rozprawi się w TVP INFO z kłamstwami i manipulacjami mediów
We wtorek, 30 maja br. o godz. 21:00 w ramówce TVP INFO zadebiutuje program „Fakty czy kłamstwa?”. Gospodarzem programu będzie Jakub Maciejewski związany z tygodnikiem „Sieci” i serwisem woplityce.pl.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

kierowniczka/kierownik działu PR

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 07.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.