17.06.22, 10:11
Mapa społecznie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego i spacer po niewidzialnym parku
17 czerwca br. „Gazeta Wyborcza” oraz Greenpeace na specjalnym spacerze z czytelnikami i czytelniczkami dziennika, który poprowadzi Adam Wajrak, upomną się o projektowany od blisko 30 lat Turnicki Park Narodowy. Na Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu redakcji odbędzie się też debata na ten temat - udział w niej wezmą m.in. aktywiści i przedstawiciele Lasów Państwowych. Prócz tego, do piątkowego, tradycyjnego wydania „Gazety Wyborczej” zostanie dołączony specjalny dodatek – mapa społecznie projektowanego parku narodowego, który powinien powstać lata temu.
W Polsce od ponad 20 lat nie powstał żaden park narodowy, choć lista terenów oczekujących na objęcie najwyższą formą ochrony przyrody jest długa. Znajduje się na niej również położony na Pogórzu Przemyskim społecznie projektowany Turnicki Park Narodowy. Starania o jego utworzenie liczą sobie już trzy dekady. Co musi się wydarzyć, by mógł on oficjalnie powstać? Jak przekonać nieprzekonaną część lokalnej społeczności? Próbując odpowiedzieć na te pytania, „Gazeta Wyborcza” wraz z Greenpeace Polska organizują 17 czerwca br. spacer z przyrodnikiem i dziennikarzem Adamem Wajrakiem po nieformalnie istniejącym 24. polskim parku narodowym. W trakcie wydarzenia odbędzie się także happening. Oprócz Wajraka przewodnikiem po niewidzialnym parku narodowym będzie Piotr Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.
Specjalna debata online
Wydarzenie kontynowanie będzie w ramach specjalnej debaty, również transmitowanej online na stronie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu dziennika. W debacie wezmą udział: Michał Grzywa, aktywista z Inicjatywy Dzikie Karpaty, która prowadzi blokadę wycinki lasów w projektowanym Turnickim Parku Narodowym, dr Antoni Kostka, przyrodnik z fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, Sylwia Szczutkowska, biolożka i geolożka, Pracownia na rzecz wszystkich istot, Jacek Wydrzyński, rzeźbiarz, mieszkaniec Rybotycz, działacz inicjatywy Kwitnąca Otulina. Debatę poprowadzi Robert Jurszo, dziennikarz z zespołu Klimat i Środowisko "Gazety Wyborczej".
Prócz tego, w piątkowym, tradycyjnym wydaniu „Gazety Wyborczej” znajdzie się specjalny dodatek –mapa społecznie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Mapa będzie dostępna również w formie cyfrowej na Wyborcza.pl.
Spacer po niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym to kolejna wspólna akcja „Gazety Wyborczej” i Greenpeace po m.in. pocztówce „Pozdrowienia z przyszłości”, której celem był apel o wzmożenie działań na rzecz polityki klimatycznej Polski.
kierowniczka/kierownik działu PR
Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa
Przejdź do ofertyDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
21-22.09. 2023 r., Rzeszów.
Komentarze