18.06.22, 18:00

Laureaci XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry Zamość 2022

Plakat promujący "Dwa Teatry", fot.: materiały prasowe

13 czerwca br.  spektakl Teatru Telewizji „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza został uhonorowany Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry Zamość 2022”. Adaptacja dramatu Sławomira Mrożka „Krawiec”, którą reżyserował Marek Bukowski, a wyprodukował Piotr Mikołajczak, otrzymała „Feniksa” nagrodę specjalną przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

W tym roku w konkursowych zmaganiach Festiwalu „Dwa Teatry” wzięło udział 19 słuchowisk radiowych oraz 12 spektakli telewizyjnych. W konkursie głównym znalazł się spektakl dla dzieci TVP ABC „Misja Lolka Skarpetczaka” Tomasza Trojanowskiego w reżyserii Anny Wieczur.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego dla spektaklu Teatru TV i za reżyserię otrzymał Andrzej Barański za spektakl „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza.

Nagrodą za rolę kobiecą w spektaklu Teatru Telewizji została uhonorowana Magdalena Kuta za kreację w spektaklu „Matka odchodzi" w reżyserii Przemysława Stippy. Nagrodę ufundowała Telewizja Polska, a wręczył ją Członek Zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz. Nagrodę za rolę męską w spektaklu Teatru Telewizji otrzymał Piotr Polk za rolę w spektaklu „Akompaniator” Anny Burzyńskiej w reżyserii Adama Sajnuka.

Nagroda za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego została przyznana Markowi Bikowi za realizację spektaklu „Akompaniator”. Nagrodą za montaż w spektaklu telewizyjnym otrzymał Szymon Sabarański za spektakl „Król Edyp”. Nagrodę za zdjęcia do spektakli „Krawiec” Sławomira Mrożka w reżyserii Marka Bukowskiego i „Let’s dance Zofia” Angeliki Kuźniak w reżyserii Mariusza Bonaszewskiego i Anny Dudy uhonorowano Arkadiusza Tomiaka. Natomiast Marta Grudzińska otrzymała nagrodę za kostiumy do spektaklu „Krawiec”. Nagrodę za scenografię do spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Wojciecha Adamczyka dostał Marek Chowaniec.

Lidia Sadowa została laureatką Nagrody Specjalnej ZASP za rolę Goplany w spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Natomiast Lech Łotocki otrzymał Nagrodę Specjalną ZASP za rolę Tejrezjasza w spektaklu „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz rolę Bezdomnego w spektaklu „Polowanie na karaluchy” Janusza Głowackiego w reżyserii Michała Szcześniaka.

Nagroda im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne spektaklu Teatru TV przypadła Tomaszowi Sroczyńskiemu za muzykę do spektaklu „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza, w reżyserii Przemysława Stippy. Z kolei Nagroda Publiczności za spektakl Teatru TV została przyznana dla „Misji Lolka Skarpetczaka” Tomasza Trojanowskiego w reżyserii Anny Wieczur.

10 czerwca podczas gali otwarcia Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry” przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia otrzymali aktorka teatralna i filmowa Magdalena Zawadzka oraz aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i reżyser Andrzej Mastalerz.

Spektakle Teatru Telewizji oceniało jury pod przewodnictwem aktorki Haliny Łabonarskiej w składzie: Elżbieta Wrotnowska - Gmyz – teatrolog, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie; Jerzy Zelnik – aktor i reżyser; Hadrian Filip Tabęcki – kompozytor, pianista, aranżer; Wojciech Tomczyk – dramaturg i scenarzysta.

Galę poprowadzili Katarzyna Sanocka oraz Przemysław Stippa, a oprawę muzyczną stanowiły piosenki z repertuaru Barbary Krafftówny w wykonaniu Anny Karczmarczyk i Olgi Lisieckiej.

Komentarze

Powiązane

23.05.23, 18:37
| radio » informacje | prasa » informacje
O tym się mówi. Nowy cykliczny raport dziennikarski IMM i Radia ZET
Radio ZET i Instytut Monitorowania Mediów (IMM) rozpoczęli współpracę w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jej efektem będzie wspólny cykliczny raport „O tym się mówi”, prezentujący publikacje o najwyższym zasięgu i cytowalności w innych mediach.
23.05.23, 06:30
| radio » informacje
Powracają Grube Ryby nagrody Radia Kolor 103 FM
Po przerwie związanej z pandemią COVID-19, nagrody Radia Kolor powracają po czterech latach przerwy. Grube Ryby 2023 zostaną wręczone podczas specjalnej Gali Urodzinowej, która odbędzie się 16 czerwca 2023 r. w Opera Club w Warszawie. Gwiazdą wieczoru będzie brytyjski wokalista i gitarzysta Alfie Templeman.
22.05.23, 10:15
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa RMF nie podniesie cen reklam na okres letni
Grupa RMF nie zmieni cen na lato, pozostawiając zaszyte rabaty dla klientów w pakietach i – jak podkreśla Grupa - najniższe przeliczniki krótkich kopii wśród liczących się ofert na rynku.
22.05.23, 07:30
| radio » informacje
Dogrywka w Radiu ZET. Nowy podcast Mateusza Ligęzy
Radio ZET udostępniło kolejny podcast. "Dogrywka w Radiu ZET" przygotowywana jest przez dziennikarza sportowego stacji - Mateusza Ligęzę.
19.05.23, 19:16
| radio » informacje
Marek Wałkuski i Jerzy Jachowicz laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia
Marek Wałkuski i Jerzy Jachowicz zostali laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2022. Uroczystość wręczenia odbyła się 18 maja br. w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.
19.05.23, 11:28
| radio » informacje
Nowe Stacje+ w ofercie RMF Classic+
Do dotychczasowej oferty Stacji dostępnych na platformie RMF Classic+, dołączyło sześć kolejnych kanałów, m.in. RMF Classic+ Hans Zimmer, RMF Classic+ Muzyka Oskarowa oraz RMF Classic+ Czas skupienia.
19.05.23, 06:30
| radio » informacje
ZET jak zdrowie Agnieszki Kołodziejskiej. Nowy podcast Radia Zet
"ZET jak zdrowie" to kolejna nowość w ofercie podcastów Radia ZET. Agnieszka Kołodziejska będzie rozmawiać w nim z różnymi specjalistami o kwestiach zdrowotnych, które interesują Polaków. Pierwszy odcinek został udostępniony 17 maja br.
18.05.23, 08:30
| radio » informacje
Polski przebój XXI wieku. Plebiscyt programu Pierwszego Polskiego Radia
Plebiscyt „Polski Przebój XXI Wieku” radiowej Jedynki zorganizowany jest w ramach akcji „Maj Polskiej Piosenki”. Aby wziąć w nim udział trzeba zagłosować na jeden ze stu utworów zaproponowanych przez dziennikarzy muzycznych stacji. Głosowanie potrwa do 31 maja br.
17.05.23, 10:08
| radio » informacje
Bon rozdaje Radio ZET. Stacja w przedwakacyjnej zabawie rozda gotówkę
Pod hasłem „Bon rozdaje Radio ZET” rusza nowa antenowa zabawa, w której słuchacze mają szansę wygrania gotówki w wysokości do 2 tys. zł na realizację wakacyjnych planów. Akcję wspiera internetowa kampania promocyjna.
17.05.23, 08:30
| radio » informacje
Akcja Zrównoważony challenge w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców włączyło się do akcji „Zrównoważony challenge”, która odbywa się w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Drogowego. Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców przemierzają Polskę różnymi środkami transportu, aby jak najszybciej dotrzeć do celu.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 25.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.