27.05.22, 18:25

Collage na żywo w Trójce

Collage, fot.: materiały prasowe

W niedzielę, 29 maja br., o godz. 19.05, formacja Collage zagra współczesnego rocka w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Transmisja koncertu na antenie Trójki.

Collage to polski zespół rockowy, który powstał w latach 80. Od tamtego czasu muzycy grali w różnych składach, zawsze jednak filarem grupy był jeden z założycieli Wojciech Szadkowski. W niedzielę w Studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpią : Bartosz Kossowicz (śpiew), Michał Kirmuć (gitara), Krzysztof Palczewski (klawisze) , Piotr ‘”Mintay” Witkowski (bas) oraz Wojciech Szadkowski (perkusja).

Collage ma w swoim dorobku sześć albumów - m.in. „Baśnie” , „Moonshine” czy „Safe” . Pod koniec 2019 roku „Moonshine” został po raz pierwszy wydany na winylu. Grupa zadebiutowała pod koniec 1990 roku albumem Baśnie. Utrzymany w stylu neoprogresywnym, uzyskał bardzo dobre recenzje zarówno ze strony krytyków muzycznych, jak i fanów. W 1992 r. ukazał się nakładem włoskiej wytwórni Vinyl Magic. W podsumowaniu 1991 r. czytelnicy pisma „Tylko Rock” uznali Collage siódmą najlepszą polską grupą roku. Przełomem w historii Collage okazał się właśnie rok 1992, gdy ukonstytuował się skład, do dziś postrzegany za ten najbardziej klasyczny. Wówczas do zespołu dołączył nowy wokalista Robert Amirian. Debiutem tego zestawienia personalnego, w którym znaleźli się także – grający do dziś w zespole – klawiszowiec Krzysztof Palczewski oraz basista Piotr „Mintay” Witkowski – była płyta „Nine Songs Of John Lennon” (1992), przynosząca własne, odważne aranżacje piosenek Johna Lennona. W tym czasie grupa zaczęła zdobywać coraz większe uznanie nie tylko w kraju, ale także za granicą, czego efektem był kontrakt z wytwórnią SI Music. Muzycy wyjechali do Holandii, by zarejestrować materiał na płytę, która miała okazać się jedną z najważniejszych pozycji nie tylko w dorobku Collage, ale całego rocka progresywnego lat 90. „Moonshine to jeden z najwspanialszych albumów symfonicznego progresywnego rocka współczesnej ery” – można przeczytać prestiżowej stronie poświęconej rockowi progresywnemu PROGARCHIVES.

W 1995 r. ukazały się dwie ostatnie płyty Collage, album Changes (dostępny na kasecie jako „Zmiany”, zawierający wcześniej niepublikowane utwory), a pod koniec tego samego roku ostatnia jak dotąd płyta z premierowym materiałem, album „Safe”.
Jesienią 1996 r. zespół zawiesił działalność, a muzycy w tym czasie współpracowali z innymi wykonawcami, m.in. z Anitą Lipnicką, a także towarzyszyli Mortenowi Harketowi (wokaliście zespołu A-ha) w promocji jego solowego albumu w Polsce. Jesienią 2002 r. Collage wznowił działalność występując podczas koncertu poświęconego pamięci Tomka Beksińskiego. Grupa na dobre powróciła na scenę w 2013 r.

Na żywo w Trójce

Koncert Collage odbędzie się w Muzycznym studiu im. Agnieszki Osieckiej w niedzielę, 29 maja, od godz. 19.05 – transmisja na antenie Trójki oraz – w formie streamingu wideo – na stronie internetowej stacji, Facebooku stacji i kanale YouTube Polskiego Radia. Koncert odbędzie się z udziałem publiczności.

Komentarze

Powiązane

28.05.23, 13:15
| radio » informacje
Jedynka i Trójka ruszyły z plenerowymi programami
W sobotę, 27 maja br. Jedynka oraz Trójka wyemitowały plenerowe audycje w ramach odbywającego się „Święta Kwitnących Jabłoni” w Grójcu. Podczas letniego cyklu wydarzeń specjalnych reporterzy odwiedzą: Kraśnik, Brodnicę, Międzyzdroje, Białystok, Ciechanowiec, Radom, Myszyniec, Kutno i Skierniewice.
25.05.23, 06:30
| radio » informacje
Lato #naMAXXa. Szósta trasa koncertowa RMF MAXX
RMF MAXX w tym roku wyruszy już w szóstą edycję trasy koncertowej „Lato #naMAXXa”. Na słuchaczy czekać będą darmowe koncerty polskich gwiazd. Stacja na początek zawita do Wałbrzycha.
24.05.23, 21:30
| radio » informacje | kultura » muzyka
420 zespołów zgłosiło się do Antyfestu Antyradia
Do 15. edycji Antyfestu organizowanego przez Antyradio zgłosiło się 420 zespołów. To rekordowa liczba zgłoszeń w piętnastoletniej historii tego przeglądu rockowych talentów.
24.05.23, 17:30
| radio » informacje
ORLEN Wyścig Narodów w Jedynce, Trójce i Czwórce
W dniach 24 – 28 maja br. odbędzie się ORLEN Wyścig Narodów należący do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23. Polskie Radio będzie jedyną rozgłośnią w Polsce z prawami do bieżących transmisji radiowych z tego wydarzenia.
23.05.23, 18:37
| radio » informacje | prasa » informacje
O tym się mówi. Nowy cykliczny raport dziennikarski IMM i Radia ZET
Radio ZET i Instytut Monitorowania Mediów (IMM) rozpoczęli współpracę w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jej efektem będzie wspólny cykliczny raport „O tym się mówi”, prezentujący publikacje o najwyższym zasięgu i cytowalności w innych mediach.
23.05.23, 06:30
| radio » informacje
Powracają Grube Ryby nagrody Radia Kolor 103 FM
Po przerwie związanej z pandemią COVID-19, nagrody Radia Kolor powracają po czterech latach przerwy. Grube Ryby 2023 zostaną wręczone podczas specjalnej Gali Urodzinowej, która odbędzie się 16 czerwca 2023 r. w Opera Club w Warszawie. Gwiazdą wieczoru będzie brytyjski wokalista i gitarzysta Alfie Templeman.
22.05.23, 10:15
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa RMF nie podniesie cen reklam na okres letni
Grupa RMF nie zmieni cen na lato, pozostawiając zaszyte rabaty dla klientów w pakietach i – jak podkreśla Grupa - najniższe przeliczniki krótkich kopii wśród liczących się ofert na rynku.
22.05.23, 07:30
| radio » informacje
Dogrywka w Radiu ZET. Nowy podcast Mateusza Ligęzy
Radio ZET udostępniło kolejny podcast. "Dogrywka w Radiu ZET" przygotowywana jest przez dziennikarza sportowego stacji - Mateusza Ligęzę.
19.05.23, 19:16
| radio » informacje
Marek Wałkuski i Jerzy Jachowicz laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia
Marek Wałkuski i Jerzy Jachowicz zostali laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2022. Uroczystość wręczenia odbyła się 18 maja br. w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.
19.05.23, 11:28
| radio » informacje
Nowe Stacje+ w ofercie RMF Classic+
Do dotychczasowej oferty Stacji dostępnych na platformie RMF Classic+, dołączyło sześć kolejnych kanałów, m.in. RMF Classic+ Hans Zimmer, RMF Classic+ Muzyka Oskarowa oraz RMF Classic+ Czas skupienia.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.