23.05.22, 17:00

Ruszyła II edycja Programu Dziennikarstwa Śledczego realizowanego przez Fundację Gazety Wyborczej

II edycja Programu Dziennikarstwa Śledczego, fot.: materiały prasowe

Od 23 maja br. dziennikarze śledczy z całej Polski mogą ponownie ubiegać się o granty na realizację swoich projektów i działań w ramach Programu Dziennikarstwa Śledczego, stworzonego przez Fundację Gazety Wyborczej.

„W czerwcu 2021 r., podczas pierwszej edycji Programu Dziennikarstwa Śledczego, Jury zdecydowało o przyznaniu sześciorgu dziennikarzom grantów na łączną kwotę 100 tys. złotych. Dla dobra prowadzonych śledztw nie ujawniamy jednak, kto otrzymał grant, dopóki materiał nie zostanie opublikowany” – mówi Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji Gazety Wyborczej, kierująca jednocześnie działaniami Grupy Filantropijnej Wyborczej. „W drugiej już edycji Programu zaproszenie do składania wniosków o granty kierujemy do wszystkich dziennikarzy lokalnych oraz śledczych. Do aplikowania gorąco zachęcamy również niezależnych dziennikarzy ukraińskich i białoruskich. Jedynym warunkiem, poza już istniejącymi, jest znajomość języka polskiego” – dodaje Krawczyk.

O wsparcie z programu grantowego mogą ubiegać się doświadczeni dziennikarze i dziennikarki oraz zespoły redakcyjne z całej Polski. Zgłaszane inicjatywy mogą być indywidualne lub zespołowe. Program otwarty jest dla osób mieszkających w Polsce i współpracujących z polskimi mediami, choć projekty mogą być realizowane również we współpracy z mediami z innych krajów Unii Europejskiej. Do grantu kwalifikują się wszystkie gatunki dziennikarskie: artykuły prasowe, filmy dokumentalne, materiały radiowe i telewizyjne, fotoreportaże i książki, podcasty oraz dziennikarskie książki z dziedziny literatury faktu. W ramach Programu Fundacja oferuje również wsparcie prawne dziennikarzom i redakcjom, które mają problemy sądowe, wynikające z nagłaśniania przypadków łamania prawa i umów społecznych.

Otrzymany grant może sfinansować, np. koszty podróży czy dostępu do płatnych baz danych, kontroli prawnej, koszty produkcji i częściowo zakupu sprzętu, a także – w określonych przypadkach – koszty wynagrodzeń. W ramach II edycji składania wniosków zgłoszenia przyjmowane będą od 23 maja do 23 czerwca br.

Kto oceni projekty?

Komisja przyznająca granty składa się z 30 przedstawicieli kluczowych redakcji w Polsce, środowisk akademickich oraz intelektualistów, zajmujących się tematyką praworządności i praw człowieka. Wśród nich są m.in. Piotr Stasiński, Tomasz Sekielski, Edwin Bendyk, Ewa Ewart, Agata Szczęśniak, Piotr Pacewicz, Paweł Ławiński, Ewa Milewicz i Maciej Okraszewski.
Decyzją komisji, a następnie specjalnego jury Fundacja Gazety Wyborczej wesprze wybrane projekty, określając jednocześnie zakres ich dofinansowania. Wysokość grantu jest zależna od charakteru i wymagań danego projektu; minimalna kwota wsparcia wynosi 10 tys. zł. W drugiej edycji programu Jury ma do rozdysponowania 150 tys. zł.

Fundacja Gazety Wyborczej powstała jako wspólna inicjatywa Agory oraz „Gazety Wyborczej”. Agora – wydawca „Gazety Wyborczej" – stworzyła organizację non-profit, aby rozwijać wartościowe projekty medialne i realizować istotne cele społeczne.

Komentarze

Powiązane

26.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
25.05.23, 12:30
| prasa » informacje
IX edycja Konkursu TGE dla mediów Platynowe Megawaty 2022. Lista laureatów plebiscytu
Znamy zwycięzców IX edycji Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”. Wygranymi tegorocznej odsłony plebiscytu zostali: Dariusz Ciepiela, Robert Kiewlicz, Jakub Wiech, Wojciech Krzyczkowski oraz Bartłomiej Sawicki. Kapituła Konkursu przyznała także trzy wyróżnienia specjalne: dla Tomasza Elżbieciaka, Mateusza Kokoszkiewicza oraz redakcji Polityki Insight Energy.
25.05.23, 08:30
| prasa » informacje
150 pytań i odpowiedzi współczesnej nauki w magazynie Świat Wiedzy Extra
Po sześcioletniej przerwie na rynek powraca magazyn „Świat Wiedzy Extra” (Wydawnictwo Bauer).
25.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
24.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
23.05.23, 18:37
| radio » informacje | prasa » informacje
O tym się mówi. Nowy cykliczny raport dziennikarski IMM i Radia ZET
Radio ZET i Instytut Monitorowania Mediów (IMM) rozpoczęli współpracę w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jej efektem będzie wspólny cykliczny raport „O tym się mówi”, prezentujący publikacje o najwyższym zasięgu i cytowalności w innych mediach.
23.05.23, 13:08
| prasa » informacje | internet » informacje
Tygodnik Angora uruchomił portal Angora24.pl
Tygodnik „Angora” rozszerza swoje portfolio. Wydawnictwo uruchomiło portal Angora24.pl. Układ nowej strony ma nawiązywać do papierowego odpowiednika.
23.05.23, 11:29
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
22.05.23, 06:30
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Marzena Tabor przechodzi do Rzeczpospolitej. Zostanie szefową redakcji online
1 czerwca br. Marzena Tabor obejmie stanowisko szefowej redakcji online „Rzeczpospolitej”. Będzie odpowiedzialna za rozbudowę i zarządzanie redakcją internetową rp.pl.
22.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

kierowniczka/kierownik działu PR

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji czasopism naukowych

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.