20.04.22, 07:00

6 tys.wypełnionych ankiet Radia Nowy Świat. Kim są słuchacze stacji?

Studio Radia Nowy Świat, fot.: materiały prasowe

Radio Nowy Świat przeprowadziło wśród patronów ankietę na temat rozgłośni oraz potrzeb odbiorców. W badaniu udział wzięło ponad 6 tys. respondentów.

Na pytania ankiety odpowiedziało ponad 6 tys. patronów Radia Nowy Świat. „Nie spodziewaliśmy się tak ogromnego oddźwięku. Dzięki temu badaniu lepiej poznaliśmy naszych Patronów, wiemy kim są, jak i gdzie nas słuchają oraz co o nas myślą” – mówi Magda Jethon redaktorka naczelna Radia Nowy Świat.

Zdecydowaną przewagę wśród odbiorców RNŚ mają osoby z wyższym wykształceniem - to ponad 83 proc., prawie 16 proc. ma wykształcenie średnie, pozostali to niecały 1 proc. Wśród patronów stacji więcej jest mężczyzn (57 proc.), kobiety stanowią ponad 42 proc. Zdecydowana większość patronów RNŚ, bo aż 89,6 proc., to byli słuchacze PR3. Pozostali patroni zachęceni zostali poprzez media społecznościowe (5 proc.), polecenie i media tradycyjne.

Radio Nowy Świat najczęściej słuchane jest w domu (67,5 proc.), w pracy (13,3 proc.) oraz w samochodzie (7,2 proc.). Słuchacze do odtwarzania wykorzystują zróżnicowane narzędzia w zależności od miejsca, w którym się znajdują. Najczęściej jest to aplikacja mobilna (55,4 proc.), strona internetowa stacji (32,3 proc.), odbiornik stacjonarny (26,8 proc.) i mobilna strona internetowa (11,2 proc.). Pozostali odbiorcy wykorzystują w tym celu inne aplikacje (łącznie ok 15 proc.).

Dlaczego słucham Radia Nowy Świat?

To pytanie w ankiecie było otwarte. Patroni wymienili mnóstwo argumentów, które skłaniają ich do codziennego włączania właśnie tej stacji. Pierwszym, o którym pisali ankietowani, był wysoki poziom audycji. Ten czynnik okazał się być tym najistotniejszym dla zaangażowanych i świadomie konsumujących treści odbiorców.

Radio Nowy Świat ma duży potencjał do tworzenia społeczności zaangażowanych. Mając w zespole znane nazwiska, autorytety, które w obecnych czasach wykuwają się właśnie ze środków masowego przekazu, z kultury popularnej, ale są wyraziste, mają coś do powiedzenia, RNS jest dobrym kanałem opiekującym się osieroconymi słuchaczami dawnych programów PR. Jest odpowiedzią na potrzebę otrzymywania treści intelektualnych, zaangażowanych, wyrazistych formatów, kształtujących opinie” – tłumaczy Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca, dr nauk humanistycznych, wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie Łódzkim.

Dla patronów ważny brak reklam

W ankiecie wśród innych, najczęściej pojawiających się odpowiedzi, wskazywane były, m.in. obiektywizm, zaangażowanie, rzetelność i autentyczność. Patroni duży nacisk położyli na poszerzanie muzycznych horyzontów, dzięki bogatej w różnorodne audycje muzycznej ramówce. Ponadto docenione zostało utrzymywanie bliskiego kontaktu ze słuchaczem. Pojawiły się też dość intymne głosy, mówiące o tym, że rozgłośnia jest zawsze obok tych, którzy czują się samotni szczególnie w tych niepewnych czasach. Respondenci duży nacisk położyli na brak reklam.

W odpowiedziach uczestników ankiety bardzo mocno wybrzmiał jeszcze jeden fakt - dla patronów ważne jest, że otrzymują zupełnie nowy format, który nie jest powielaniem tego, co znali zanim powstało Radia Nowy Świat. Redakcja inspiruje, proponuje nowe, ciekawe formaty i wydarzenia, nie kopiuje tego, co było. Patroni bardzo cenią sobie młodych autorów za to, że podążają własną ścieżką pod okiem doświadczonych radiowców.

Komentarze

Powiązane

30.11.22, 15:00
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Cenniki Grupy RMF w przyszłym roku na krótsze okresy. Radio Alex dołącza do pakietu RMF 3D
Grupa RMF zaprezentowała cenniki reklamowe, które obowiązywać będą od 9 stycznia 2023 r. Od przyszłego roku cenniki obowiązywać też będą na krótsze niż dotychczas okresy – zazwyczaj dwumiesięczne.
28.11.22, 14:36
| radio » informacje
Tylko świąteczne piosenki w RMF Classic. Halina Mlynkova z koncertem dla słuchaczy stacji i platformy RMF Classic+
Od 1 grudnia br. RMF Classic będzie nadawać świąteczne piosenki przez cały dzień. Z kolei 12 grudnia br. odbędzie się koncert dla słuchaczek i słuchaczy RMF Classic i RMF Classic+ Haliny Mlynkowej, która zaśpiewa najpiękniejsze utwory z polskich filmów oraz specjalną, świąteczną piosenkę rozgłośni napisaną przez Artura Andrusa.
28.11.22, 11:41
| radio » badania rynku
RMF FM nowym liderem w Radomiu
W Radomiu Radio RMF FM strąciło z pocycji lidera Radio Rekord FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2022 r. do 31 października 2022 r. (Radom).
28.11.22, 09:10
| radio » informacje
Marek Owsiński nie żyje
Jak poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa, zmarł Marek Owsiński – dziennikarz, działacz Solidarności, radiowiec związany z Polskim Radiem i Radiem Eska.
27.11.22, 13:30
| radio » informacje | internet » informacje
Jimi Hendrix bohaterem specjalnego serwisu internetowego Polskiego Radia
Z okazji 80. rocznicy urodzin Jimiego Hendrixa, portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny hendrix.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najważniejszych muzyków w historii rocka. Choć żył tylko 27 lat i nagrał tylko trzy albumy studyjne, uważany jest za najważniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę w historii muzyki rockowej.
26.11.22, 09:52
| radio » informacje
Seria Kryminalna. Nowy podcast Onetu
25 listopada br. odbyła się premiera nowego podcastu Onet ,,Seria Kryminalna”, opowiadającego o głośnych historiach kryminalnych. Historie przestępców zostały zebrane przez dziennikarzy Onetu. 
25.11.22, 17:15
| radio » informacje
Koncert Dominiki Płonki 25 listopada w Czwórce
25 listopada br. w radiu Czwórka, odbędzie się koncert  Dominiki Płonki. Początek transmisji po godz. 18.00 na Facebooku, kanale YouTube Czwórki oraz na stronie internetowej czworka.online.
25.11.22, 16:05
| radio » informacje
Spełniamy marzenia po raz szósty w Radiu ZET
Radio Zet rusza z szóstą edycją akcji „Spełniamy marzenia”. Kolejna odsłona konkursu potrwa do 9 grudnia br.
24.11.22, 16:45
| radio » informacje
Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie. II część słuchowiska Tomasza Mana w Trójce
Program 3 Polskiego Radia zaplanowało premierę II części słuchowiska „Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana. Na „Scenie Teatralnej Trójki” znakomitości będzie można usłyszeć: Marię Pakulnis, Andrzeja Mastalerza i Małgorzatę Rożniatowską.
23.11.22, 15:30
| radio » informacje | internet » informacje
Podcast Roku. Konkurs imienia redaktora Janusza Majki. Lista laureatów
Podczas uroczystej Gali w Rzeszowie ogłoszono laureatów w konkursie mienia redaktora Janusza Majki na Podcast Roku.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. PR i komunikacji

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu | Toruń

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.