18.04.22, 11:16
Akcja Żonkile Muzeum POLIN w niestandardowej kampanii na nośnikach AMS
Pięć słupów ogłoszeniowych ozdobionych tysiącami papierowych żonkili, które każdy może zabrać ze sobą – w taki sposób w 79. rocznicę powstania w warszawskim getcie upamiętnia Muzeum POLIN we współpracy z AMS.
Tradycyjnie jak co roku na nośnikach AMS w kwietniu br. pojawiły się kreacje z udziałem ambasadorów kampanii pod hasłem „Łączy nas pamięć”. W tym roku do akcji dołączyli: Irena Santor, Aleksandra Popławska, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Krzysztof Gonciarz. Oprócz tego na pięciu słupach ogłoszeniowych w Warszawie pojawią się papierowe żonkile. Wykonany z papieru żółty symbol powstania każdy z przechodniów może zdjąć i np. przypiąć do ubrania.
„AMS od lat wspiera działania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dlatego również i tym razem jesteśmy patronem akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, która dodatkowo wzmocniona została niestandardowym działaniem. Dzięki żonkilom, które można „zerwać” z naszych słupów i wpiąć w klapę, każdy z nas może aktywnie włączyć się w obchody powstania” — mówi Grażyna Gołębiowska, dyrektor marketingu AMS.
Tarcze z żonkilami w stolicy
16 kwietnia, na trzy dni przed 79. rocznicą wybuchu powstania w warszawskim getcie, na słupy AMS trafią okolicznościowe plakaty oraz tarcze z żonkilami. Będą one uzupełniane w kolejnych dniach: wieczorami w niedzielę i poniedziałek, a także we wtorkowy poranek 19 kwietnia — w rocznicę wybuchu powstania w getcie. Przy każdym z pięciu słupów umieszczone zostaną podajniki z płynem do dezynfekcji dłoni.
Działania objęły pięć lokalizacji w stolicy — słupy przy Al. Niepodległości (przy SGH), ul. Marszałkowskiej (przy Królewskiej i Rysiej), Placu Zawiszy (ul. Grójeckiej), Rondzie Radosława (od strony Arkadii) oraz na rogu Wołoskiej i Domaniewskiej.
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania składał on bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Dzięki temu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja „Łączy nas pamięć” ma celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego wydarzenia.
Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk
Przejdź do ofertyDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
21-22.09. 2023 r., Rzeszów.
Komentarze