13.04.22, 13:00

Actus Humanus Resurrectio. Koncerty muzyki dawnej w Dwójce

Zapowiedź wydarzenia, fot.: materiały prasowe

W środę, 13 kwietnia br., rusza w Gdańsku Actus Humanus Resurrectio - największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie. Polskie Radio Program Drugi, współorganizator wydarzenia, przeprowadzi transmisje i retransmisje koncertów i prawykonań z udziałem polskich i zagranicznych wirtuozów wykonawstwa historycznego. 

Wielki Tydzień to nie tylko czas oczekiwania na nadchodzące Zmartwychwstanie i powrót nadziei. To również okres symbolicznego doświadczania wszystkich tych wydarzeń, które bezpośrednio poprzedzały mękę i śmierć Pana, zawartych w Triduum Paschalnym. Koncerty, które wypełnią festiwal Actus Humanus Resurrectio 2022 będą okazją, aby zanurzyć się w dźwiękach dawnych wieków i wejrzeć w głąb siebie. Podczas gdańskiego festiwalu będziemy mieli niepowtarzalną okazję poczuć atmosferę tych ciemnych dni Wielkiego Tygodnia, po których nastąpi blask Zmartwychwstania” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Serię popołudniowych koncertów festiwalu Actus Humanus Resurrectio otworzy – w środę, 13 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim – Adam Strug, jeden z najpopularniejszych polskich wykonawców muzyki ludowej i tradycyjnej. Wykona wielkopostne pieśni pasyjne, ukonstytuowane na styku muzycznych tradycji kościelnej, dworskiej i ludowej, wykonywane od Środy Popielcowej do Mszy Rezurekcyjnej. Z kolei Agnieszka Budzińska-Bennett, śpiewaczka, instrumentalistka i badaczka przed gdańską publicznością zaprezentuje – w Wielki Piątek w Ratuszu Głównego Miasta – cztery odsłony najróżniejszych lamentów z kobiecej perspektywy, czyli autorski program Lamentacji złożony, m.in. ze skarg zakonnic z Majorki, Północnych Włoch i Niemiec.

Koncerty codziennie do 17 kwietnia

Wieczorne koncerty odbywać się będą w Wielkim Tygodniu codziennie – od 13 do 17 kwietnia, zawsze o godz. 20.00. W dwóch lokalizacjach (Dwór Artusa i Centrum św. Jana) usłyszeć będzie można europejskie gwiazdy muzyki dawnej: Vincent Dumestre & Le Poème Harmonique, Peter Phillips & The Tallis Scholars, William Christie & Les Arts Florissants, Paul Van Nevel & Huelgas Ensemble oraz Akademie Für Alte Musik Berlin.

Tak się złożyło, że podczas tegorocznego festiwalu, od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty, będą nam towarzyszyły Lamentacje Jeremiasza. Te wspaniałe opracowania wyszły przede wszystkim spod ręki twórców francuskich: czeka nas m.in. koncert otwarcia (13 kwietnia) z muzyką Marca-Antoine’a Charpentiera i jego Leçons de Ténèbres na Wielką Środę i w Wielki Piątek w wykonaniu Le Poème Harmonique pod dyrekcją Vincenta Dumestre’a” – mówił na antenie Dwójki Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Transmisje wieczornych koncertów z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio w Dwójce zaplanowano w: środę, 13 kwietnia, koncert inauguracyjny o godz. 20.00; w Wielki Piątek 15 kwietnia o godz. 16.00 (retransmisja z 14 kwietnia) i 20.00 (premiera) oraz w Wielką Sobotę 16 kwietnia i Niedzielę Wielkanocną 17 kwietnia – oba premierowe koncerty o godz. 20.00.

Komentarze

Powiązane

18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
14.09.23, 11:45
| radio » informacje
Tytus Hołdys współgospodarzem Listy Przebojów Muzyki Filmowej w RMF Classic
Od jesiennej ramówki „Lista Przebojów Muzyki Filmowej” RMF Classic będzie miała dwoje prowadzących – do Jadwigi Polus dołącza Tytus Hołdys.
13.09.23, 18:00
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Antyradio awansuje na drugie miejsce
RMF FM pozostaje niezagrożonym liderem w Olsztynie. Na drugie miejsce awnasowało Antyradio - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. (Olsztyn).
13.09.23, 07:00
| radio » badania rynku
RMF FM traci. Radio Zet z najlepszym wynikiem od 2014 r.
Radio RMF FM pozostaje absolutnym liderem, ale udział stacji wyraźnie stopniał. Z kolei Radio Zet zanotowało duży wzrost tzw. Słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 30 września 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.09.23, 13:00
| radio » informacje
Konkurs „Kolorowy piórnik” w Polskim Radiu Dzieciom
Rozpoczyna się konkurs plastyczny "Kolorowy piórnik" Polskiego Radia Dzieciom, skierowany do dzieci w wieku 3-10 lat. Prace można zgłaszać do 24 września 2023 r. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom i w mediach społecznościowych.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.