31.03.22, 07:00

Twórcy Porta dos Fundos: Tajemnicą sukcesu jest humor, który jednoczy świat

Kadr z polskiej wersji programu, fot.: Aleksandra Mecwaldowska

Rozmowa z twórcami brazylijskiego formatu „Porta dos Fundos”, który zadebiutował w polskiej wersji „Backdoor – wyjście awaryjne” w Comedy Central.

Kuba Wajdzik: 21 lutego br. w Comedy Central odbyła się polska premiera brazylijskiego formatu „Porta dos Fundos”. Wasz format podbił świat. W czym tkwi tajemnica jego sukcesu?

Gregórios Duvivier: Sekret „Porta dos Fundos” to przede wszystkim tekst. Są ludzie, którzy uważają, że komedia musi być improwizowana, a aktor potrzebuje miejsca i przestrzeni, aby zaczarować publiczność. Naszym zdaniem jest inaczej, dlatego dużo pracujemy nad scenariuszami „Porta dos Fundos”, nasza metoda jest wręcz obsesyjna. Kiedy publiczność ogląda aktora, to wszystko wydaje się banalnie proste, bo jego gra jest bardzo realistyczna. Ale kryje się za tym ogromna ilość pracy nad tekstem, z czego jestem bardzo dumny. Gra aktorska – tak realistyczna – również wydaje się improwizowana. Taki jest nasz cel – bardzo dobry tekst i bardzo realistyczna gra aktorska. Myślę, że to nasza mocna strona.

João Vicente de Castro: Nasz plan rozwoju międzynarodowego jest stosunkowo młody. W 2018 r. rozpoczęliśmy pracę w Meksyku i stopniowo, wraz z zespołem strategów, zaczęliśmy analizować, gdzie ruszyć dalej. Tajemnicą sukcesu jest humor, który jednoczy świat. Każdy lubi się śmiać, humor przenika granice państw. Każdy ma swoje historie o związkach, zazdrości, małżeństwie... Naszym atutem jest świadomość, że humor jest uniwersalny.

KW: Sięgnijmy do początku formatu. Skąd wziął się pomysł na format i w którym momencie można uznać, że zdobył sukces?

Gregórios Duvivier: Brakowało nam humoru, który reprezentowałby nasze pokolenie. Nie utożsamialiśmy się już z humorem brazylijskiej telewizji, nie mówiła naszym językiem. Był nieco konserwatywny, a my wolimy przebłysk anarchii. Odkryliśmy internet jako miejsce, gdzie można tworzyć humor taki, który bawi nas samych. Myślę, że nie ma humoru bez całkowitej wolności. W „Porta dos Fundos” zawsze staramy się być całkowicie wolni, nie mamy tu żadnych zakazów. W tym tkwi nasz kolejny sekret. Nie należy się bać. Nie można tworzyć humoru bez podejmowania ryzyka. Projekt „Porta dos Fundos” to było wielkie ryzyko, które podjęliśmy. Dziś możemy powiedzieć, że było warto.

João Vicente de Castro: Na początku chcieliśmy tworzyć humor, jakiego w Brazylii dotąd nie było – sytuacyjny, zawstydzający. Chcieliśmy mówić o polityce, o kwestiach tożsamości, ale bez założenia, że śmieszne jest na przykład nabijanie się z homoseksualistów. W tym tkwiło sedno – w zrozumieniu, że nasza publiczność jest inteligentna.

KW: Na światowym rynku seriali komediowych od wielu lat brakuje hitów. Wśród telewizyjnych programów rozrywkowych królują w Europie głównie reality show czy talent show. Nie ma powszechnego zapotrzebowania na programy rozrywkowe, czy po prostu trudno przygotować dobry i śmieszny scenariusz?

Gregorio Duvivier: Myślę, że jest zapotrzebowanie na skecze i „Porta” jest tego dowodem. Brazylia jest właśnie w tym punkcie – widzimy wszechobecność reality show. Ludzie nawet na początku mówili nam: „Zamierzacie coś napisać i to przetestować? Dzisiaj wszystkie udane projekty powstają spontanicznie”.
Myślę, że mamy do czynienia z „kryzysem fikcji”, a my bardzo w nią wierzymy – jeśli jest dobra, wciąż jest w cenie. „Porta” jest dla mnie dowodem na to, że nadal istnieje duże zapotrzebowanie na fikcję i wyrafinowany humor, który jest nie tylko spontaniczny.

João Vicente de Castro: Na ten temat istnieją miliony teorii. Według mnie najważniejszy jest po prostu dobry produkt. Nie ma znaczenia, czy są to programy typu reality show, dokumentalne itd., o ile naszym priorytetem pozostaje jakość.

KW: Czy spotykają się Państwo z krytyką dotyczącą waszych produkcji? W Polsce, np. żarty z religii rzadko są obecne w naszej kulturze, chociaż to powoli się zmienia.

João Vicente de Castro: Myślę, że jednym z największych zadań humoru jest zachęcanie społeczeństwa do rozmowy o rzeczach i zachowaniach uchodzących za złe. Nie ma w nim miejsca na tematy tabu, takie jak religia. Oczywiście, należy zachować dla niej szacunek nie powinniśmy podżegać do przemocy wobec siebie nawzajem, ale śmiech i żarty z dogmatów religijnych i zabawnych wątków, które można znaleźć na przykład we fragmencie Biblii, są ważne. Dopóki nie poniżamy danej grupy, wszystko jest w porządku.

KW: Porta dos Fundos ma już ponad 11 mld wyświetleń i 36 mln followersów na całym świecie. Jakie są zatem plany na najbliższą działalność?

João Vicente de Castro: Nasz plan to podbój świata. Nie z zachłanności i nienawiści, ale z miłości i z humorem.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Backdoor – wyjście awaryjne na antenie Comedy Central 

21 lutego br. na antenie Comedy Central emitowany jest serial komediowy „Backdoor – wyjście awaryjne”. Produkcja liczy dziesięć 22-minutowych odcinków. Twórcy formatu pochylają się nad problemami relacji międzyludzkich oraz uniwersalnymi tematami społecznymi, politycznymi i kulturowymi.

Serial oparty jest na twórczości brazylijskiej grupy komediowej Porta Dos Fundos, która cieszy się popularnością wśród widzów na całym świecie. Polska odsłona powstała dzięki współpracy Grupy Polsat Plus i ViacomCBS Networks Polska (obecnie Paramount Global). Na ekranie można zobaczyć, m.in.: Karolinę Bacię, Tomasza Borkowskiego, Sebastiana Cybulskiego, Katarzynę Kołeczek, Marcina Korcza, Pawła Koślika i Magdę Smalarę.

Komentarze

Powiązane

01.12.22, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Netflix wprowadza pilotażowo system dodatkowych wynagrodzeń dla twórców
Netflix, jako pierwszy serwis streamingowy w Polsce, ogłosił pilotaż nowego systemu dodatkowych wynagrodzeń dla twórców popularnych lokalnych produkcji. Jest to program oparty na rozwiązaniach z powodzeniem wdrożonych już w innych krajach europejskich.
01.12.22, 07:00
| telewizja / VOD » seriale
Serial Kurierzy w wiosennej ramówce TV Puls
Telewizja Puls przygotowuje nowy serial fabularno-dokumentalny „Kurierzy”. Zdjęcia do produkcji ruszą w połowie grudnia br. I sezon będzie liczył 40 odcinków.
30.11.22, 12:46
| telewizja / VOD » seriale
Matka. Nowy serial według pomysłu Igora Brejdyganta w Polsat Box Go
30 listopada br. w Polsat Box Go pojawi się pierwszy odcinek nowego thrillera psychologicznego według pomysłu Igora Brejdyganta i w reżyserii Piotra Trzaskalskiego – „Matka”. W obsadzie znaleźli się m.in.: Olga Bołądź, Łukasz Simlat, Marcin Kowalczyk, Maria Pakulnis i Olaf Lubaszenko.
30.11.22, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Lipowo. Zmowa milczenia. Premiera serialu Player Original w 2023 roku
Player na 2023 r. zaplanował premierę kryminału obyczajowego „Lipowo. Zmowa milczenia”. Nowy serial jest adaptacją książki Kasi Puzyńskiej „Motylek”.
29.11.22, 19:00
| telewizja / VOD » informacje
Ruszyła kolejna edycja konkursu na film dokumentalny w ramach Festiwalu „Pamięć i Tożsamość”
23 listopada br. ruszyła kolejna edycja konkursu na projekt filmu dokumentalnego, organizowanego w ramach III Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez Telewizję Polską.
29.11.22, 11:26
| telewizja / VOD » informacje
Warner Bros. Discovery kupiło prawa do mistrzostw świata w lekkoatletyce
Warner Bros. Discovery nabyło prawa do transmisji mistrzostw świata w lekkoatletyce na 45 rynkach w Europie, w tym również w Polsce. Najważniejsze lekkoatletyczne wydarzenie 2023 r. rozegrane zostanie w Budapeszcie w okresie od 19 do 27 sierpnia.
29.11.22, 00:21
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska - Arabia Saudyjska hitem weekendu
Hitem weekendu był sobotni mecz Polska – Arabia Saudyjska rozegrany w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn – Katar 2022.
28.11.22, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Serial Wednesday w warszawskim bistro Charlotte
Od 23 do 25 listopada br. w warszawskim bistro Charlotte na placu Zbawiciela miała miejsce akcja promująca serial Netflix ,,Wednesday”.
28.11.22, 13:02
| telewizja / VOD » informacje
Bartosz T. Wieliński reprezentantem Gazety Wyborczej w europejskim sojuszu gazet LENA
Od listopada br. nowym przedstawicielem “Gazety Wyborczej” w Leading European Newspaper Alliance (LENA) jest Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego dziennika i szef działu Świat.
28.11.22, 10:15
| telewizja / VOD » informacje
Ruszyły zdjęcia do trzeciej edycji 99-Gra o wszystko
Ruszyły zdjęcia do trzeciej edycji „99 – Gra o wszystko” z udziałem gwiazd stacji TTV. Bohaterowie programu będą konkurować ze swoimi sympatiami. Seria na antenie pojawi się wiosną przyszłego roku.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. PR i komunikacji

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu | Toruń

Przejdź do oferty
Konkursy
do 03.01.23

Do zdobycia 13 nagród.

do 02.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.