26.02.22, 10:41

Cena ubezpieczenia OC – kto ją ustala?

Fot.: materiały prasowe

Początek nowego roku to dla wielu kierowców czas wzmożonego myślenia na temat przedłużenia polisy ubezpieczeniowej OC samochodu, a konkretniej mówiąc – na temat ceny owego przedłużenia. Również dla tych, którzy dopiero wsiądą na kierownicę swojego pierwszego auta, temat ten jest niezwykle istotny. Dlaczego stawki są różne, skoro każdy ma identyczny prawny obowiązek do posiadania polisy? I kto ceny te ustala?

Ubezpieczenie samochodu to jedna z pierwszych i podstawowych spraw, jakie musimy załatwić, chcąc bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się autem po drogach. Jego posiadanie stanowić będzie ochronę finansową i cywilną dla sprawców wypadków i zdarzeń, jak i dla ich ofiar/poszkodowanych.

Ubezpieczenie samochodu – zwłaszcza dla osób młodych – nie zawsze jest tanie. Wielu kierowców zadaje sobie jednak pytanie – dlaczego występują tak duże różnice pomiędzy stawkami (wynoszące nawet kilka tysięcy złotych!), skoro ubezpieczenie OC jest dla wszystkich tak samo obowiązkowe? Czy istnieje jakiś system, który ustalałby wysokość składek? Czy państwo, nakładając obowiązek wykupowania polisy, ma moc sprawczą w kontekście jej ceny?

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest obowiązkowe?

Chcąc odpowiedzieć na powyższe pytania, po pierwsze warto zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Oto najważniejsze z nich:

  • aktywna polisa OC działa korzystnie na wszystkich uczestników ruchu drogowego – bez względu na to, czy jesteśmy kierowcami, czy pieszymi, ubezpieczony samochód pozwala zminimalizować straty finansowe, jakie mogą być skutkiem stłuczki czy wypadku. W momencie, gdy kierowca-sprawca posiada aktywną polisę, nie będzie musiał on z własnej kieszeni płacić za spowodowane zniszczenia (o ile nie zajdą przesłanki do odrzucenia wniosku przez ubezpieczyciela), a poszkodowany w szybki i nieskomplikowany sposób uzyska odszkodowanie (rozwiązanie to pozwala znacznie ograniczyć konieczność występowania do sądów o przyznanie zadośćuczynienia, co z kolei ma pozytywny wpływ na harmonogram działania sądów oraz czas uzyskiwania pieniędzy przez poszkodowanych),
  • system ubezpieczeń OC działa w wielu państwach, zbliżając nas do nich – bardzo istotnym czynnikiem jest również to, że dzięki posiadaniu aktywnego ubezpieczenia OC będziemy mogli swobodnie poruszać się samochodem po różnych państwach na całym świecie, a przede wszystkim tych należących do Unii Europejskiej. To spore ułatwienie dla kierowców, a także coś, co pozwala nam być bliżej innych państw i zniszczyć bariery uniemożliwiające bezpieczne podróżowanie.

W Polsce obowiązek posiadania OC nakłada państwo. Zgodnie z ustawą – każdy zarejestrowany pojazd powinien posiadać polisę OC.

Ubezpieczenie OC – kto w takim razie ustala jego ceny?

O ile państwo reguluje prawne kwestie obowiązku ubezpieczania pojazdów, o tyle nie ma ono możliwości ingerencji w wysokość składek, jakie zapłaci zwykły Kowalski. Ta kwestia leży po stronie firm ubezpieczeniowych, w których interesie jest, by racjonalnie ocenić ryzyko odszkodowawcze podpisania umowy ubezpieczeniowej z danym kierowcą. Towarzystwa ubezpieczeniowe to przecież w większej części podmioty prywatne, które muszą liczyć się zarówno z kosztami wypłaty odszkodowań, jak i z zyskami z ubezpieczeń, ale także z atrakcyjnością ofert konkurencji.

Różnice w wysokości składek zależą z kolei od różnych zmiennych, które firmy ubezpieczeniowe analizują, przeprowadzając kalkulacje cen OC. Wśród nich wymienić możemy między innymi wiek kierowcy, lata jego bezpiecznej, bezwypadkowej jazdy, miejsce zamieszkania, parametry samochodu, i tym podobne.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.