22.02.22, 15:00

Czym jest Moda Polska? Wystawa legendarnej marki w Galerii Mokotów

Wystawa legendarnej marki w Galerii Mokotów, fot.: materiały prasowe

W Galerii Mokotów w przestrzeni The Designer Gallery od 18 lutego 2022 r. do 16 maja 2022 r. można obejrzeć wystawę „Czym jest Moda Polska?”. Galeria zdecydowała się pokazać historię i dorobek legendarnej polskiej marki - Mody Polskiej, jej twórców a także wieloletniego kierownika artystycznego – Jerzego Antkowiaka.

Marka Moda Polska powstała w 1958 roku. Miała służyć reprezentowaniu „polskiej myśli modowej” poza granicami PRL, ale też edukować rodaków w dziedzinie stylu i odpowiedniego ubioru. Szybko stała się czymś więcej niż tylko firmą odzieżową - obietnicą zmiany, powiewem wolności (czego symbolem jest jaskółka – logo marki) i kreatywności wychodzącej poza ramy państwa ludowego.

Jedną z czołowych postaci kreujących wizerunek tej marki w kraju i zagranicą był Jerzy Antkowiak, wizjoner i artysta, który od 1967 roku aż do zamknięcia marki w 1997 roku pełnił rolę jej kierownika artystycznego.

Od 18 lutego do 16 maja 2022 r. historię i dorobek Mody Polskiej oraz jej twórców z Jerzym Antkowiakiem na czele przybliża wystawa „Czym jest Moda Polska?”, którą można zobaczyć w The Designer Gallery w warszawskiej Galerii Mokotów.

„Odpowiedź na pytanie czym była i czym nadal jest Moda Polska, nie jest łatwa. Legendą, symbolem, stylem życia, kolorowym ptakiem wśród szarości PRL, nieskończoną inspiracją i ponadczasowym stylem… Niewątpliwie jest ogromną częścią polskiej historii i dziedzictwem, którego nie wolno zapomnieć i z którego powinniśmy być dumni” – mówi Tomasz Ossoliński, kurator wystawy „Czym jest Moda Polska?” w Galerii Mokotów.

Wystawa „Czym jest Moda Polska?” w Galerii Mokotów została zbudowana z kilku warstw merytorycznych. Pierwsza warstwa – wizualna to instalacje na które składają się m.in. archiwalne szkice, zdjęcia a także nagrody jakie za swoją twórczość otrzymał Jerzy Antkowiak. Kolejnym etapem jest warstwa symboliczna, która zadaje pytania i zachęca do zastanowienia nad Modą Polską. Następny krok to warstwa merytoryczna - informacje dotyczące każdej części wystawy zawarte na tablicach. Dla tych, którzy pragną głębszego wejścia w tematykę wystawy, czekają kody QR przenoszące na Instagram kuratora wystawy, gdzie znajduje się więcej materiałów archiwalnych i wiele informacji i anegdot o Modzie Polskiej, jej twórcach i Jerzym Antkowiaku.

Na zainteresowanych historią projektanta i samej Mody Polskiej czekają dwa oprowadzania kuratorskie – 5 marca i 14 maja. Wystawa otwarta jest dla wszystkich chętnych, od 18 lutego do 16 maja 2022 r. w godzinach otwarcia centrum handlowego.The Designer Gallery mieści się na pierwszym piętrze Galerii Mokotów. Wstęp jest bezpłatny.

Eksponaty - oryginalne ubrania Mody Polskiej, udostępniło Galerii Mokotów Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Twórcy wystawy: Tomasz Ossoliński – kurator; Szymon Bobrowicz – architektura; Ewa Rzechorzek – merytoryka INST, Karolina Ciejka – merytoryka; Emilia Zalewska – projekt graficzny; Dorota Zalewska – produkcja; Marcin Kruczewski – koordynacja montażu

Komentarze

Powiązane

30.10.22, 09:00
| kultura » film
Kolejne Multikina na filmowej mapie Polski. Finał rebrandingu
28 października br. zakończył się proces rebrandingu kin sieci Cinema3D na Multikino. Sieć zaistniała w kolejnych dziesięciu miastach w Polsce. 
29.10.22, 19:00
| kultura » muzyka
Arctic Monkeys pierwszym headlinerem Open'er Festival powered by Orange 2023
30 czerwca 2023 roku w Gdyni wystąpi grupa Arctic Monkeys. Bilety na to muzyczne wydarzenie dostępne są już w sprzedaży- Early Bird Tickets.
26.10.22, 20:35
| kultura » informacje
35. Cinema City w Polsce. Otwarcie kina w Elblągu
Cinema City otworzyło 35. kino w swojej sieci. Od 14 października można oglądać filmy w CH Zielone Tarasy w Elblągu. Jest to pierwsza po pandemii inwestycja w rozbudowę sieci kin Cinema City. Otwarcie kina poprzedziła kampania wykorzystująca takie nośniki jak: outdoor, radio i digital.
24.10.22, 20:30
| internet » informacje | kultura » książki
Zbrodnia bez kary. Reportaże Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii wydane w formie książki przez Wydawnictwo M.
26. reportaży i wywiadów o powojennych karierach niemieckich zbrodniarzy zostało zebranych w formie książki. Publikacja „Zbrodnia bez kary” została wydana przez Wydawnictwo M.
22.10.22, 09:47
| kultura » informacje
Wielki powrót festivalu Audioriver. Ruszyła sprzedaż biletów
Organizatorzy Audioriver zapowiadają powrót festiwalu w 2023 roku. 16. odsłona Audioriver została zaplanowana na 28, 29 i 30 lipca w Płocku, a sprzedaż biletów rozpoczęła się 13 października br. 
20.10.22, 21:00
| kultura » książki
Przesłanie z Ukrainy, czyli przemówienia prezydenta Ukrainy. Publikacja w 2023 roku w Polsce
Na początku 2023 r. ukażą się w Polsce przemówienia Wołodymyra Zełenskiego zebrane w tomie „Przesłanie z Ukrainy”.Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na inicjatywę United24 stworzoną przez prezydenta Zełenskiego w celu zbiórki funduszy na pomoc Ukrainie.
15.10.22, 21:00
| kultura » film
,,Podziemna Armia'' na międzynarodowych targach MIPCOM w Cannes
Polski producent InbornMedia i brytyjski Woodcut International ogłosili, że seria dokumentalna „Podziemna Armia” zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Cannes na międzynarodowych targach MIPCOM. 
12.10.22, 13:02
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Ania. Aż 122 tys. widzów obejrzało dokument w kinach w pierwszy weekend
Film dokumentalny o Annie Przybylskiej pt. „Ania” z wynikiem otwarcia 122 047 widzów uplasował się na trzecim miejscu wśród wszystkich filmów dokumentalnych box-office jakie zostały wprowadzone do kin w Polsce.
03.10.22, 11:29
| kultura » książki
Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022
Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki „Mondo cane” został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury został ogłoszony 2 października 2022 r. Natomiast Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
30.09.22, 11:20
| kultura » informacje
Tour po galeriach sztuki z Suzuki Motor Poland
Suzuki Motor Poland po raz kolejny zostało partnerem głównym Warsaw Gallery Weekend. Z okazji tego wydarzenia agencja Communication Unlimited opracowała dla Suzuki kampanię pod hasłem „Art of Experience”. WGW odbywa się w dniach od 29 września do 2 października br.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. PR i komunikacji

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu | Toruń

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.