07.02.22, 09:09

Ostatnia wyprawa. TVP koproducentem filmu o Wandzie Rutkiewicz, wielkiej polskiej himalaistce

Ostatnia wyprawa. TVP koproducentem filmu o Wandzie Rutkiewicz, wielkiej polskiej himalaistce, fot.: Jacek Barcz

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o jednej z najwybitniejszych kobiet w himalaizmie światowym,  Wandzie Rutkiewicz. Filmową podróż przez życie bohaterki wyreżyseruje słynna alpinistka – Eliza Kubarska. Koproducentem dokumentu jest Telewizja Polska. Premiera filmu „Ostatnia wyprawa” planowana jest w 2023 roku.

W związku z 30. rocznicą śmierci Wandy Rutkiewicz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2022 – Rokiem Wandy Rutkiewicz. Wanda Rutkiewicz zaginęła na Kanczendzondze w 1992 roku. Była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2 – najtrudniejszy z ośmiotysięczników i pierwszą osobą z Polski, która weszła na najwyższy szczyt świata – Mount Everest. 

Autorka filmu o wielkiej Polce zaprezentuje biografię pełną nieszczęśliwych wypadków i wielkich osiągnięć. Uchyli rąbka jej tajemnic i poszuka odpowiedzi na trudne pytania dotyczące życia Wandy Rutkiewicz. W filmie wykorzystane będą rozmowy z międzynarodowymi sławami wspinaczki, m.in. z Reinholdem Messnerem, Krzysztofem Wielickim, Carlosem Carsolio, Kurtem Diembergerem oraz Elizabeth Hawley, wybitną kronikarką wypraw himalajskich. Wśród osób, które będą wspominały Wandę Rutkiewicz, znajdą się również jej bliscy, m.in.: siostra Janina Fies oraz przyjaciółki, Ewa Matuszewska i Marion Feik. W „Ostatniej wyprawie” pojawią się również niepublikowane dotąd polskie i zagraniczne materiały archiwalne. Widzowie dowiedzą się dzięki nim, m.in. tego, że Wanda Rutkiewicz była bardzo dobrym filmowcem. Osią scenariusza filmowej biografii będzie podróż Elizy śladami Wandy do najdalszych zakątków Himalajów.

Polsko-szwajcarska koprodukcja

Film powstaje w koprodukcji polsko-szwajcarskiej z udziałem: Telewizji Polskiej, Braidmade Films, TILT, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Dolnośląskiego Centrum Filmowego, Mazowieckiego Funduszu Filmowego, Łódzkiego Funduszu Filmowego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Vertical Vision Film Studio, Swiss Federal Office of Culture, Zürcher Filmstiftung i SRF. Patronem filmu jest siostra Wandy, Janina Fies. 

Reżyserką filmu jest Eliza Kubarska, producentką Monika Braid, operatorką Małgorzata Szyłak. Kierowniczką produkcji jest Zofia Kujawska, a producentką TVP Ewa Szwarc.

Komentarze

Powiązane

30.10.22, 09:00
| kultura » film
Kolejne Multikina na filmowej mapie Polski. Finał rebrandingu
28 października br. zakończył się proces rebrandingu kin sieci Cinema3D na Multikino. Sieć zaistniała w kolejnych dziesięciu miastach w Polsce. 
29.10.22, 19:00
| kultura » muzyka
Arctic Monkeys pierwszym headlinerem Open'er Festival powered by Orange 2023
30 czerwca 2023 roku w Gdyni wystąpi grupa Arctic Monkeys. Bilety na to muzyczne wydarzenie dostępne są już w sprzedaży- Early Bird Tickets.
26.10.22, 20:35
| kultura » informacje
35. Cinema City w Polsce. Otwarcie kina w Elblągu
Cinema City otworzyło 35. kino w swojej sieci. Od 14 października można oglądać filmy w CH Zielone Tarasy w Elblągu. Jest to pierwsza po pandemii inwestycja w rozbudowę sieci kin Cinema City. Otwarcie kina poprzedziła kampania wykorzystująca takie nośniki jak: outdoor, radio i digital.
24.10.22, 20:30
| internet » informacje | kultura » książki
Zbrodnia bez kary. Reportaże Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii wydane w formie książki przez Wydawnictwo M.
26. reportaży i wywiadów o powojennych karierach niemieckich zbrodniarzy zostało zebranych w formie książki. Publikacja „Zbrodnia bez kary” została wydana przez Wydawnictwo M.
22.10.22, 09:47
| kultura » informacje
Wielki powrót festivalu Audioriver. Ruszyła sprzedaż biletów
Organizatorzy Audioriver zapowiadają powrót festiwalu w 2023 roku. 16. odsłona Audioriver została zaplanowana na 28, 29 i 30 lipca w Płocku, a sprzedaż biletów rozpoczęła się 13 października br. 
20.10.22, 21:00
| kultura » książki
Przesłanie z Ukrainy, czyli przemówienia prezydenta Ukrainy. Publikacja w 2023 roku w Polsce
Na początku 2023 r. ukażą się w Polsce przemówienia Wołodymyra Zełenskiego zebrane w tomie „Przesłanie z Ukrainy”.Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na inicjatywę United24 stworzoną przez prezydenta Zełenskiego w celu zbiórki funduszy na pomoc Ukrainie.
15.10.22, 21:00
| kultura » film
,,Podziemna Armia'' na międzynarodowych targach MIPCOM w Cannes
Polski producent InbornMedia i brytyjski Woodcut International ogłosili, że seria dokumentalna „Podziemna Armia” zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Cannes na międzynarodowych targach MIPCOM. 
12.10.22, 13:02
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Ania. Aż 122 tys. widzów obejrzało dokument w kinach w pierwszy weekend
Film dokumentalny o Annie Przybylskiej pt. „Ania” z wynikiem otwarcia 122 047 widzów uplasował się na trzecim miejscu wśród wszystkich filmów dokumentalnych box-office jakie zostały wprowadzone do kin w Polsce.
03.10.22, 11:29
| kultura » książki
Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022
Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki „Mondo cane” został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury został ogłoszony 2 października 2022 r. Natomiast Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
30.09.22, 11:20
| kultura » informacje
Tour po galeriach sztuki z Suzuki Motor Poland
Suzuki Motor Poland po raz kolejny zostało partnerem głównym Warsaw Gallery Weekend. Z okazji tego wydarzenia agencja Communication Unlimited opracowała dla Suzuki kampanię pod hasłem „Art of Experience”. WGW odbywa się w dniach od 29 września do 2 października br.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli | mazowieckie

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 08.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 06.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.