03.02.22, 08:00

Podsumowanie 2021 r.: Ewelina Puławska (Good One PR)

Ewelina Puławska, fot.: Konrad Werkowicz

Rok 2021 był czasem pełnym wyzwań, na co bez wątpienia miała wpływ dalsza, utrzymująca się pandemia. Miniony rok w branży public relations dla portalmedialny.pl podsumowuje Ewelina Puławska z Good One PR.

Ważne zmiany

Badania zespołu EXACTO potwierdzają, że branża public relations odbudowuje stabilność pomimo kryzysu pandemicznego. W 2020 roku uczyliśmy się pracy zdalnej oraz hybrydowej. Dla wielu firm, nawet w naszej branży, była to nowość. Zaskoczeni zmianą wymuszoną przez pandemię próbowaliśmy sprawnie odnajdywać się w nowej rzeczywistości. W minionym roku taki rodzaj pracy stał się już standardem. Standardem, który został udoskonalony i przyjęty jako nowa norma.

Jednocześnie poprawie uległa komunikacja wewnętrzna w firmach, która w obecnej sytuacji wymagała odświeżonego podejścia i sięgnięcia po nowe narzędzia. W tym pomogła transformacja cyfrowa, która znacznie przyspieszyła w polskich firmach. Pandemia nadała jej najwyższy priorytet i nauczyła nas, że aby odnieść sukces trzeba być nie tylko skupionym na kliencie, ale również otwartym na zmiany.

Nowe zjawiska/ zaskoczenia

Rynek influencer marketingu rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Wzrasta liczba kampanii realizowanych we współpracy z twórcami internetowymi oraz jakość oferowanych świadczeń. Jednocześnie mega- i makro-influencerzy zaczęli tracić zainteresowanie marek na rzecz mikro- i nano-influencerów. Priorytetem dalej jest autentyczność, zaangażowana społeczność oraz odpowiednie dopasowanie.

W 2021 roku działaniom influencerów przyjrzał się UOKiK. Urząd chce uporządkować rynek materiałów sponsorowanych – sprawdzać, czy twórcy odpowiednio oznaczają treści reklamowe i nie wprowadzają swoich odbiorców w błąd. Obecnie nadal toczy się postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i już widać pierwszą znaczącą zmianę w tym zakresie – influencerzy zdecydowanie częściej w widoczny sposób oznaczają materiały tworzone we współpracy z markami. UOKiK sprawdzi również, czy influencerzy promują oszustwa typu scam. Twórcy mają bowiem wpływ na zachowanie i zdrowie psychiczne swoich odbiorców, dlatego tak ważne jest, by wykorzystywali to w dobrym celu. Oceniam to jako ważny krok w stronę profesjonalizacji rynku.

Rozczarowania

Zdecydowanie rozczarowaniem ubiegłego roku była komunikacja związana ze szczepieniami przeciw COVID-19 oraz nieudolna walka z fake newsami, których było szczególnie dużo w tym temacie. Edukowanie społeczeństwa powinno być tu priorytetem. Niestety, patrząc na to, ile osób jest zaszczepionych w Polsce i jak bardzo te liczby odbiegają od innych krajów Europy, oceniam te działania komunikacyjne jako największe rozczarowanie ubiegłego roku.

W tym kontekście warto wspomnieć również o bardzo silnym i zaangażowanym ruchu antyszczepionkowym, który często może być wyzwaniem dla osób odpowiadających za wizerunek marek.

Good One PR 

2021 rok był dwunastym rokiem funkcjonowania naszej agencji na rynku i drugim w nowej, pandemicznej rzeczywistości. W dalszym ciągu łączyliśmy pracę zdalną z kreatywnymi spotkaniami w biurze, gdzie oprócz rozmów przy kawie mogliśmy wymienić się pomysłami i dobrą energią. Praca zespołowa i zrozumienie potrzeb klienta są dla nas kluczowe.

Cieszą przetargi wygrane w ubiegłym roku, m.in. dla marek Coccodrillo, firmy Glosel (marki Bee.pl oraz TaniaKsiazka.pl) czy HempKing, a jeszcze bardziej – kolejny rok działań z naszymi dotychczasowymi klientami, jak m.in. Wurth Polska, Manufaktura Czekolady Chocolate Story, Kontigo, Speedmail, Novakid czy BookEdit. Zrealizowaliśmy kilka współprac projektowych oraz kolejny rok z rzędu prowadziliśmy działania pro bono dla Fundacji Kultury bez Barier. 

Nasz zespół powiększył się o kolejnych świetnych specjalistów. 2020 rok kończyliśmy w dziewięcioosobowym zespole, dziś tych osób jest już 12. Niemniej ważny jest rozwój w samej agencji. W 2021 roku w strukturach firmy awansowały następujące osoby: Ewelina Jaskuła oraz Ilona Rutkowska objęły stanowiska Account Manager, Jakub Macyszyn został Account Executive, a Grzegorz Koper oraz Anna Bukowska Junior Account Executive. 

Nagrody branżowe

W 2020 roku mieliśmy swój debiut w największym konkursie branży PR – Złote Spinacze. W ubiegłym roku kolejny raz wzięliśmy w nim udział oraz zgłosiliśmy realizowaną przez nas słodką kampanię crowdfundingową Las Vegan’s. Została ona nagrodzona Złotym Spinaczem w kategorii „sektor spożywczy” oraz Brązowym Spinaczem w „PR finansowy i relacje inwestorskie”. Z kolei w nowym konkursie branżowym PR Wings zdobyła I miejsce w kategorii „efektywność roku” oraz wyróżnienie w kategorii „PR innowacja roku – kampania następnej generacji”. To wspaniałe docenienie naszej pracy przez niezależne grono ekspertów branży public relations.

W badaniu Kantar Polska nadal jesteśmy jedną z najlepiej ocenianych agencji, gdzie w wymiarze ogólnym klienci doceniają szczególnie standard obsługi, współpracę z nami oraz media relations. I oby tak zostało!

Ewelina Puławska

Account Director w Good One PR. Z branżą public relations związana od blisko 10 lat. Posiada bogate doświadczenie w realizacji kompleksowych kampanii komunikacyjnych. Dotychczas pracowała dla polskich i zagranicznych marek, w tym m.in. dla GO Sport, Subway, Easy Forex, Fundacja Integracja, Intrum Justita, Centrum Odszkodowań DRB, Ultimo, Würth Polska czy Bobby Burger. Jest absolwentką Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW, Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie oraz London School of Public Relations, zakończonej międzynarodowym certyfikatem PR. Od maja 2019 r. jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, które zrzesza profesjonalistów z branży PR.

Komentarze

Powiązane

30.11.23, 10:58
| reklama & PR » informacje
Cukier Królewski akcję ramach akcji Piecz, Przerabiaj, Podziel się uruchamia lodówki społeczne
Marka Cukier Królewski wzmacnia i rozwija kampanię „Piecz, Przerabiaj, Podziel się” i. „Królewski” w myśl hasła „Gdzie dobro króluje, nic się nie marnuje”, wspólnie z Fundacją Weź Pomóż, uruchamia lodówki społeczne.
30.11.23, 09:35
| reklama & PR » informacje
Wafelki Góralki będą dalej współpracować z Dziadkiem do orzechów
Producent wafelków Góralki, IDC Polonia, podjął decyzję o przedłużeniu współpracy z agencją reklamową Dziadek do orzechów. Będzie to czwarty rok współpracy między marką a agencją.
30.11.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
SEM House z Grupy RTB House debiutuje na rynku digital marketingu
Globalna spółka MarTech, RTB House, ogłosiła powstanie agencji digitalowej SEM House, skupiającej się głównie na planowaniu i realizacji usług marketingu w przeglądarkach internetowych.
29.11.23, 18:43
| reklama & PR » informacje
Starcom wygrywa przetarg Amnesty International
Agencja mediowa Starcom (Publicis Groupe) wygrała przetarg mediowy i rozpoczyna współpracę z Amnesty International Polska – organizacją pozarządową działającą w obronie praw człowieka.
29.11.23, 16:00
| reklama & PR » informacje
ORLEN przedłuża na trzy kolejne lata współpracę z Robertem Kubicą
Robert Kubica przez kolejne trzy lata będzie kontynuować współpracę z ORLENEM jako jeden z głównych ambasadorów marki koncernu.
29.11.23, 14:45
| reklama & PR » informacje
DDB Warsaw wygrywa w przetargu Allegro na obsługę strategiczną i kreatywną
Przetarg na obsługę strategiczno-kreatywną marki Allegro wygrała agencja DDB Warsaw. Podmiot będzie obsługiwać Allegro na rynku polskim i czeskim, a docelowo również na pozostałych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.
29.11.23, 13:30
| reklama & PR » informacje
Mars Wrigley promuje limitowaną świąteczną ofertę produktów
Mars Wrigley przygotował limitowaną ofertę produktów marek M&M’s oraz Maltesers. Dodatkowo w telewizji oraz mediach społecznościowych można zobaczyć dedykowaną reklamę M&M’s.
29.11.23, 09:30
| reklama & PR » informacje
Streetcom zwycięzcą przetargu na dwie kampanie dla Purina
Agencja Streetcom wygrała przetarg na realizację dwóch projektów dla marki Purina. W ramach wygranego przetargu agencja odpowiada za realizację kampanii influencer marketingowych dla specjalistycznych linii produktów Purina Dentalife i Purina ProPlan Cat Sterilised.
29.11.23, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Biuro Reklamy TVP przeprowadzi aukcję na sponsoring aplikacji TVP Sport
Biuro Reklamy TVP przedstawiło zasady aukcji w aplikacjach TVP SPORT. Licytacja odbędzie się w dniach 12-14 grudnia br., a jej przedmiotem będzie sponsoring aplikacji na wyłączność.
29.11.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
Marka kosmetyków Gisada klientem oLIVE media
Szwajcarska marka luksusowych kosmetyków Gisada, dostępnych w sieci Douglas, powierzyła obsługę działań PR na polskim rynku agencji oLIVE media.