03.02.22, 08:00

Podsumowanie 2021 r.: Ewelina Puławska (Good One PR)

Ewelina Puławska, fot.: Konrad Werkowicz

Rok 2021 był czasem pełnym wyzwań, na co bez wątpienia miała wpływ dalsza, utrzymująca się pandemia. Miniony rok w branży public relations dla portalmedialny.pl podsumowuje Ewelina Puławska z Good One PR.

Ważne zmiany

Badania zespołu EXACTO potwierdzają, że branża public relations odbudowuje stabilność pomimo kryzysu pandemicznego. W 2020 roku uczyliśmy się pracy zdalnej oraz hybrydowej. Dla wielu firm, nawet w naszej branży, była to nowość. Zaskoczeni zmianą wymuszoną przez pandemię próbowaliśmy sprawnie odnajdywać się w nowej rzeczywistości. W minionym roku taki rodzaj pracy stał się już standardem. Standardem, który został udoskonalony i przyjęty jako nowa norma.

Jednocześnie poprawie uległa komunikacja wewnętrzna w firmach, która w obecnej sytuacji wymagała odświeżonego podejścia i sięgnięcia po nowe narzędzia. W tym pomogła transformacja cyfrowa, która znacznie przyspieszyła w polskich firmach. Pandemia nadała jej najwyższy priorytet i nauczyła nas, że aby odnieść sukces trzeba być nie tylko skupionym na kliencie, ale również otwartym na zmiany.

Nowe zjawiska/ zaskoczenia

Rynek influencer marketingu rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Wzrasta liczba kampanii realizowanych we współpracy z twórcami internetowymi oraz jakość oferowanych świadczeń. Jednocześnie mega- i makro-influencerzy zaczęli tracić zainteresowanie marek na rzecz mikro- i nano-influencerów. Priorytetem dalej jest autentyczność, zaangażowana społeczność oraz odpowiednie dopasowanie.

W 2021 roku działaniom influencerów przyjrzał się UOKiK. Urząd chce uporządkować rynek materiałów sponsorowanych – sprawdzać, czy twórcy odpowiednio oznaczają treści reklamowe i nie wprowadzają swoich odbiorców w błąd. Obecnie nadal toczy się postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i już widać pierwszą znaczącą zmianę w tym zakresie – influencerzy zdecydowanie częściej w widoczny sposób oznaczają materiały tworzone we współpracy z markami. UOKiK sprawdzi również, czy influencerzy promują oszustwa typu scam. Twórcy mają bowiem wpływ na zachowanie i zdrowie psychiczne swoich odbiorców, dlatego tak ważne jest, by wykorzystywali to w dobrym celu. Oceniam to jako ważny krok w stronę profesjonalizacji rynku.

Rozczarowania

Zdecydowanie rozczarowaniem ubiegłego roku była komunikacja związana ze szczepieniami przeciw COVID-19 oraz nieudolna walka z fake newsami, których było szczególnie dużo w tym temacie. Edukowanie społeczeństwa powinno być tu priorytetem. Niestety, patrząc na to, ile osób jest zaszczepionych w Polsce i jak bardzo te liczby odbiegają od innych krajów Europy, oceniam te działania komunikacyjne jako największe rozczarowanie ubiegłego roku.

W tym kontekście warto wspomnieć również o bardzo silnym i zaangażowanym ruchu antyszczepionkowym, który często może być wyzwaniem dla osób odpowiadających za wizerunek marek.

Good One PR 

2021 rok był dwunastym rokiem funkcjonowania naszej agencji na rynku i drugim w nowej, pandemicznej rzeczywistości. W dalszym ciągu łączyliśmy pracę zdalną z kreatywnymi spotkaniami w biurze, gdzie oprócz rozmów przy kawie mogliśmy wymienić się pomysłami i dobrą energią. Praca zespołowa i zrozumienie potrzeb klienta są dla nas kluczowe.

Cieszą przetargi wygrane w ubiegłym roku, m.in. dla marek Coccodrillo, firmy Glosel (marki Bee.pl oraz TaniaKsiazka.pl) czy HempKing, a jeszcze bardziej – kolejny rok działań z naszymi dotychczasowymi klientami, jak m.in. Wurth Polska, Manufaktura Czekolady Chocolate Story, Kontigo, Speedmail, Novakid czy BookEdit. Zrealizowaliśmy kilka współprac projektowych oraz kolejny rok z rzędu prowadziliśmy działania pro bono dla Fundacji Kultury bez Barier. 

Nasz zespół powiększył się o kolejnych świetnych specjalistów. 2020 rok kończyliśmy w dziewięcioosobowym zespole, dziś tych osób jest już 12. Niemniej ważny jest rozwój w samej agencji. W 2021 roku w strukturach firmy awansowały następujące osoby: Ewelina Jaskuła oraz Ilona Rutkowska objęły stanowiska Account Manager, Jakub Macyszyn został Account Executive, a Grzegorz Koper oraz Anna Bukowska Junior Account Executive. 

Nagrody branżowe

W 2020 roku mieliśmy swój debiut w największym konkursie branży PR – Złote Spinacze. W ubiegłym roku kolejny raz wzięliśmy w nim udział oraz zgłosiliśmy realizowaną przez nas słodką kampanię crowdfundingową Las Vegan’s. Została ona nagrodzona Złotym Spinaczem w kategorii „sektor spożywczy” oraz Brązowym Spinaczem w „PR finansowy i relacje inwestorskie”. Z kolei w nowym konkursie branżowym PR Wings zdobyła I miejsce w kategorii „efektywność roku” oraz wyróżnienie w kategorii „PR innowacja roku – kampania następnej generacji”. To wspaniałe docenienie naszej pracy przez niezależne grono ekspertów branży public relations.

W badaniu Kantar Polska nadal jesteśmy jedną z najlepiej ocenianych agencji, gdzie w wymiarze ogólnym klienci doceniają szczególnie standard obsługi, współpracę z nami oraz media relations. I oby tak zostało!

Ewelina Puławska

Account Director w Good One PR. Z branżą public relations związana od blisko 10 lat. Posiada bogate doświadczenie w realizacji kompleksowych kampanii komunikacyjnych. Dotychczas pracowała dla polskich i zagranicznych marek, w tym m.in. dla GO Sport, Subway, Easy Forex, Fundacja Integracja, Intrum Justita, Centrum Odszkodowań DRB, Ultimo, Würth Polska czy Bobby Burger. Jest absolwentką Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW, Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie oraz London School of Public Relations, zakończonej międzynarodowym certyfikatem PR. Od maja 2019 r. jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, które zrzesza profesjonalistów z branży PR.

Komentarze

Powiązane

09.12.22, 06:00
| reklama & PR » informacje
UM z pierwszą kampanią dla Emirates na polskim rynku
Emirates wraca do aktywności reklamowej po okresie pandemii z kampanią na polskim rynku.
08.12.22, 21:15
| reklama & PR » informacje
Pracownicy HalfPrice w świątecznej kampanii marki
HalfPrice rusza z świąteczną kampanią. W projekcie pracownicy sklepu wcielą się w rolę łowców szukających okazji. 
08.12.22, 15:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
TV Puls wyemituje po raz kolejny Wigilijny Blok Reklamowy
TV Puls wyemituje ponownie w Święta Wigilijny Blok Reklamowy #TvPulsSeniorom, z którego wpływy zostaną przekazane Fundacji TV Puls „Pod Dębem”, działającej na rzecz poprawy jakości życia Seniorów w Polsce.
08.12.22, 14:15
| reklama & PR » informacje
Kuźniar Media w wyniku przetargu poprowadzi działania promocyjne firmy Skłodowscy
Agencja Kuźniar Media zadba o komunikację firmy Skłodowscy, producenta burgerów wołowych. Marka rozpoczyna swoje działania na rodzimym rynku planując rozwijać się w kanale HoReCa i retail. 
08.12.22, 13:20
| reklama & PR » informacje
Agencja Digital Hunters będzie rekrutować managerów digital marketingu
Na rynku działalność rozpoczęła agencja Digital Hunters, która ma specjalizować się rekrutacji managerów wysokiego szczebla z obszaru digital marketingu. Założyciel agencji stworzył własny model procesu rekrutacji, który ma pozwalać pozyskiwać specjalistów.
08.12.22, 10:47
| reklama & PR » informacje
Tobiasz Wybraniec i Paweł Kowalczyk opuszczają GetHero
Założyciele wrocławskiej agencji GetHero z końcem roku planują opuścić zarząd GetHero i w pełni przekazać stery firmy w ręce pozostałych członków zarządu – Alicji Stefaniak i Łukasza Walczaka.
08.12.22, 07:00
| reklama & PR » informacje
ALDI będzie dalej współpracować z domem mediowym Carat
Dom mediowy Carat (grupa dentsu Polska), ponownie wygrał przetarg na obsługę mediową sieci dyskontów spożywczo-przemysłowych ALDI.
07.12.22, 19:00
| reklama & PR » informacje
Technologie dla Ciebie. Bezpieczeństwo dla wszystkich. Kampania ŠKODY
Ruszyła kampania ŠKODY, która ma zwracaćuwagę na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Marka po raz kolejny pokazuje chce pokazać, że jest to dla niej priorytetem.
07.12.22, 11:00
| reklama & PR » informacje
Kiwi.com klientem sieci weCAN w regionie CEE i Media People w Polsce
Sieć agencji weCAN z Europy Środkowej i Wschodniej rozpoczęła współpracę z firmą z sektora traveltech - Kiwi.com, wyszukiwarkę tanich podróży.
07.12.22, 09:00
| reklama & PR » informacje
Popcorn, Coca-Cola i Frozen Fanta w formacie XXL promują Multikino
Sieć kin Multikino oraz Coca-Cola wykorzystały witryny sklepowe do reklamy produktów z popcornabarów. Niestandardowe realizacje z trójwymiarową scenografią są zlokalizowane w siedmiu galeriach handlowych w Polsce.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 08.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 06.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.