29.01.22, 21:00

Pod presją dźwięku i słowa. Premiera filmu dokumentalnego o Joannie Wnuk-Nazarowej w TVP Kultura

Pod presją dźwięku i słowa – premiera filmu dokumentalnego o Joannie Wnuk-Nazarowej w TVP Kultura
fot.: materiały promocyjne TVP

W niedzielę, 30 stycznia br., o godz. 12:50 TVP Kultura wyemituje premierę filmu dokumentalnego w reżyserii Violetty Rotter-Kozery „Pod presją dźwięku i słowa”. Koprodukcja Telewizji Polskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przybliży życie Joanny Wnuk-Nazarowej – dyrygentki, kompozytorki, kobiety w pełni oddanej kulturze.

Joanna Wnuk-Nazarowa należy do grona twórców i animatorów polskiej kultury muzycznej. Kompozytorka, dyrygentka, pedagog, w latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki, od 2000 do 2018 roku pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Punktem wyjścia dla filmu „Pod presją dźwięku i słowa” – opowieści obejmującej najważniejsze wydarzenia z życia zawodowego, artystycznego i prywatnego artystki – są przygotowania do premiery jej najnowszego dzieła – opery „Wanda”, której światowa prapremiera odbyła się 10 września 2021 roku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

W filmie zostały wykorzystane liczne, unikatowe materiały archiwalne dokumentujące dzieje polskiej kultury muzycznej, pochodzące, m.in. ze zbiorów Telewizji Polskiej oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nie zabraknie też opowieści o życiu artystycznym Joanny Wnuk-Nazarowej i trudnych losach jej rodziny, na której swoje piętno odcisnęła II wojna światowa i lata PRL-u. Widzowie poznają również szczegóły przyjaźni artystki z Maestro Krzysztofem Pendereckim.

Twórcy filmu odwiedzili najważniejsze miasta w życiu artystki, m.in.: Gdynię – miejsce jej urodzenia z budzącym wspomnienia „Darem Młodzieży”; Sopot i jej rodzinny dom, którego gościem bywał Zbigniew Herbert; Kraków, w którym studiowała i uczyła na Akademii Muzycznej, prowadziła Filharmonię Krakowską i pracowała w Teatrze Ludowym i Teatrze Starym; Warszawę, gdzie pracowała jako minister kultury i sztuki oraz uczestniczyła w najważniejszych muzycznych wydarzeniach jako dyrygentka i publicystka, a także Katowice – miejsce aktywności Joanny Wnuk-Nazarowej na stanowisku dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Życiorys Joanny Wnuk-Nazarowej

Joanna Wnuk-Nazarowa urodziła się 28 maja 1949 roku w Gdyni. Dyrygenturę i kompozycję studiowała w klasie Maestro Krzysztofa Pendereckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Studia uzupełniała na mistrzowskich kursach dyrygentury u Hansa Swarowsky'ego w Austrii. Praktykę operową odbyła w Operze Śląskiej w Bytomiu. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, w tym licznych przedstawień w reżyserii Kazimierza Kutza. W roku 1991 objęła stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej, zajmując się, m.in. odbudową gmachu po pożarze z 11 grudnia 1991 roku. Instytucją tą kierowała do roku 1997. W latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki. Od 2000 do 2018 roku pełniła funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Wnuk- Nazarowa była pomysłodawczynią wielu projektów muzycznych orkiestry, m.in.: „Maratonu twórczości Góreckiego”, „Pociągu do muzyki Kilara”, „Muzycznych Podróży Morskich”, „Dnia Kilara”, „Nocy Kilara”, „Festiwalu Górecki–Penderecki” oraz biennale Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza. Przyczyniła się do wybudowania nowej siedziby orkiestry. Uroczyste otwarcie nowego gmachu miało miejsce w 2014 roku i zostało uznane za Wydarzenie Roku przez kapitułę nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015.

„Pod presją dźwięku i słowa” – premiera w niedzielę, 30 stycznia br., o godz. 12:50 w TVP Kultura, a o  godz. 13:40 na platformie streamingowej TVP Kultura 2

Komentarze

Powiązane

30.10.22, 09:00
| kultura » film
Kolejne Multikina na filmowej mapie Polski. Finał rebrandingu
28 października br. zakończył się proces rebrandingu kin sieci Cinema3D na Multikino. Sieć zaistniała w kolejnych dziesięciu miastach w Polsce. 
29.10.22, 19:00
| kultura » muzyka
Arctic Monkeys pierwszym headlinerem Open'er Festival powered by Orange 2023
30 czerwca 2023 roku w Gdyni wystąpi grupa Arctic Monkeys. Bilety na to muzyczne wydarzenie dostępne są już w sprzedaży- Early Bird Tickets.
26.10.22, 20:35
| kultura » informacje
35. Cinema City w Polsce. Otwarcie kina w Elblągu
Cinema City otworzyło 35. kino w swojej sieci. Od 14 października można oglądać filmy w CH Zielone Tarasy w Elblągu. Jest to pierwsza po pandemii inwestycja w rozbudowę sieci kin Cinema City. Otwarcie kina poprzedziła kampania wykorzystująca takie nośniki jak: outdoor, radio i digital.
24.10.22, 20:30
| internet » informacje | kultura » książki
Zbrodnia bez kary. Reportaże Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii wydane w formie książki przez Wydawnictwo M.
26. reportaży i wywiadów o powojennych karierach niemieckich zbrodniarzy zostało zebranych w formie książki. Publikacja „Zbrodnia bez kary” została wydana przez Wydawnictwo M.
22.10.22, 09:47
| kultura » informacje
Wielki powrót festivalu Audioriver. Ruszyła sprzedaż biletów
Organizatorzy Audioriver zapowiadają powrót festiwalu w 2023 roku. 16. odsłona Audioriver została zaplanowana na 28, 29 i 30 lipca w Płocku, a sprzedaż biletów rozpoczęła się 13 października br. 
20.10.22, 21:00
| kultura » książki
Przesłanie z Ukrainy, czyli przemówienia prezydenta Ukrainy. Publikacja w 2023 roku w Polsce
Na początku 2023 r. ukażą się w Polsce przemówienia Wołodymyra Zełenskiego zebrane w tomie „Przesłanie z Ukrainy”.Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na inicjatywę United24 stworzoną przez prezydenta Zełenskiego w celu zbiórki funduszy na pomoc Ukrainie.
15.10.22, 21:00
| kultura » film
,,Podziemna Armia'' na międzynarodowych targach MIPCOM w Cannes
Polski producent InbornMedia i brytyjski Woodcut International ogłosili, że seria dokumentalna „Podziemna Armia” zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Cannes na międzynarodowych targach MIPCOM. 
12.10.22, 13:02
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Ania. Aż 122 tys. widzów obejrzało dokument w kinach w pierwszy weekend
Film dokumentalny o Annie Przybylskiej pt. „Ania” z wynikiem otwarcia 122 047 widzów uplasował się na trzecim miejscu wśród wszystkich filmów dokumentalnych box-office jakie zostały wprowadzone do kin w Polsce.
03.10.22, 11:29
| kultura » książki
Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022
Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki „Mondo cane” został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury został ogłoszony 2 października 2022 r. Natomiast Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
30.09.22, 11:20
| kultura » informacje
Tour po galeriach sztuki z Suzuki Motor Poland
Suzuki Motor Poland po raz kolejny zostało partnerem głównym Warsaw Gallery Weekend. Z okazji tego wydarzenia agencja Communication Unlimited opracowała dla Suzuki kampanię pod hasłem „Art of Experience”. WGW odbywa się w dniach od 29 września do 2 października br.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli | mazowieckie

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 03.01.23

Do zdobycia 13 nagród.

do 02.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.