14.01.22, 17:04

Premiera w Wilnie koprodukcji TVP Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny

Wileńska premiera koprodukcji "TVP Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny", fot.: materiały prasowe

W sobotę, 15 stycznia 2022 r. w Muzeum Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie odbędzie się premiera koprodukowanego przez Telewizję Polską dokumentu „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny” w reżyserii Piotra Kornobisa.

Film, będący dokumentalną biografią Tadeusza Kościuszki powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i litewskiego nadawcy publicznego LRT. Producentem wykonawczym jest studio „Oko i ucho“, natomiast litewskim koproducentem firma Ketvirta Versija. Sceny kręcono w Polsce, na Litwie, w Belgii, na Białorusi i w Stanach Zjednoczonych. W filmie wystąpili eksperci z dziedziny historii, wojskowości i medycyny z Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i USA.

Jest to kolejny dokument historyczny, który powstał w oparciu o współpracę nadawców publicznych z Polski i Litwy. W maju 2021 roku swoją premierę miał film „Trzeci maja, czyli dziś“, który został zrealizowany z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Bohater filmu Tadeusz Kościuszko (1746-1817) – obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów, inżynier wojskowy, generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1783), przywódca Powstania 1794 roku, człowiek Oświecenia i aktywny obrońca praw człowieka – został ukazany w filmie w kluczowym momencie – w pełnym napięć politycznych i kulturalnych przełomie XVIII i XIX wieku.

Życie Tadeusza Kościuszki zostało przedstawione poprzez jego kluczowe etapy: od dzieciństwa spędzonego w majątku średniozamożnej szlachty w litewskim rejonie brzeskim, poprzez lata studiów w elitarnej Szkole Rycerskiej i Akademii Wojskowej Gwardii Królewskiej w Paryżu, doświadczenia zdobyte podczas amerykańskiej wojny o niepodległość, walkę o prawa niewolników i czarnoskórych, powrót na Litwę, likwidację wojska Rzeczpospolitej Obojga Narodów i ucisk carskiej Rosji, legendarną Insurekcję Kościuszkowską, rosyjską niewolę, aż po ostatnie lata życia w Szwajcarii i śmierć poniesioną wskutek upadku z konia.

Film zrealizowano z okazji 275. rocznicy urodzin Tadeusza Kosciuszki. Film powstał przy zaangażowaniu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu Niepodległa oraz Polskiej Fundacji Narodowej.

Pokaz koprodukcji TVP zamyka odbywającą się w Muzeum Pałacu Władców w Wilnie wystawę „O dobro Ojczyzny. Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja”, poświęconą 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Organizatorami pokazu są „Ketvirta versija”, LRT, Instytut Polski w Wilnie oraz Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich.

Komentarze

Powiązane

07.12.22, 15:00
| telewizja / VOD » seriale
Ruszyły zdjęcia do drugiego sezonu Wilka
Rozpoczęły się zdjęcia do II sezonu ,,Wilka”. W obsadzie aktorskiej będzie można zobaczyć Kuqe 2115, Trombę oraz Bedoesa. Premiera serialu zaplanowana jest na przyszły rok.
07.12.22, 08:00
| telewizja / VOD » informacje
Większa oferta sportów zimowych w TVN Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery pozyskało prawa do pokazywania Pucharów Świata FIS organizowanych w Szwajcarii. Relacje na żywo i na żądanie z wydarzeń FIS Swiss Ski World Cup dostępne będą na 45 europejskich rynkach, w tym w Polsce. 
06.12.22, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Black Adam od 5 grudnia na Playerze
5 grudnia br. na Playerze pojawił się ,,Black Adam”, produkcja Warner Bros Discovery. Tytuł będzie można wypożyczyć w ofercie na życzenie na 48 godzin.  
06.12.22, 17:45
| telewizja / VOD » informacje
Leszek Długosz, Łukasz Borowicz, Andrzej Zybertowicz i Maria Dłużewska laureatami Nagrody Mediów Publicznych 2022
5 grudnia br. ogłoszono nazwiska zwycięzców Nagrody Mediów Publicznych 2022 w poszczególnych kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo, Idea.
06.12.22, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
Rozmowy Dzień Dobry TVN. Nowy cykl na antenie TVN
10 grudnia br. na antenie TVN zadebiutuje nowy cykl „Rozmowy Dzień Dobry TVN”, którego bohaterami są postacie ze świata polityki, kultury, nauki.
06.12.22, 14:05
| telewizja / VOD » informacje
Prof. Ryszard Legutko bohaterem dokumentu TVP2
We wtorek, 6 grudnia br. o godzinie 22:55 TVP2 zaprezentuje dokument ukazujący sylwetkę Ryszarda Legutki. Wyprodukowany przez Fundację Stanica Kresowa, film „Świat według profesora Legutki” jest koprodukcją Telewizji Polskiej. Autorem scenariusza i reżyserem jest Tadeusz Arciuch.
06.12.22, 12:03
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Polsat Media będzie dalej sprzedawał czas reklamowy Telewizji Puls
Telewizja Puls (nadawca ogólnopolskich kanałów TV Puls i PULS 2) oraz Polsat Media podpisały umowę o kontynuacji współpracy w zakresie sprzedaży czasu reklamowego.
06.12.22, 09:22
| telewizja / VOD » informacje
Netflix zapowiada nowe seriale w tym Heweliusza i kolejne części Furiozy
Po otworzeniu biura w Warszawie we wrześniu br. oraz niedawnej premierze wysokobudżetowego serialu „Wielka Woda”, Reed Hastings odwiedził w tym tygodniu Warszawę, aby podkreślić zaangażowanie Netflix na polskim rynku i udział w rozwoju lokalnej branży kreatywnej. 
06.12.22, 06:00
| telewizja / VOD » informacje
Więcej piłki ręcznej w ofercie platformy Viaplay
Viaplay Group i Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej podpisały umowę o partnerstwie, na mocy której serwis streamingowy Viaplay pozyskał prawa do pokazywania zawodów pod egidą IHF w dziesięciu krajach europejskich do 2031 r.
05.12.22, 21:00
| telewizja / VOD » ludzie
Kulisy pracy agentów gwiazd w serialu ,,Mój agent". Premiera 25 grudnia na Playerze
25 grudnia br. odbędzie się premiera produkcji Player Original ,,Mój agent". Serial pozwoli zajrzeć w kulisy pracy z ludzi filmu, teatru i telwizji. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli | mazowieckie

Przejdź do oferty

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 08.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 06.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.