ACE (Alliance for Creativity and Entertainment) przejmuje domeny Alltube.pl
Alliance for Creativity and Entertainment (ACE), globalna koalicja zajmująca się zwalczaniem piractwa internetowego i ochroną ekosystemu kreatywnego, osiągnęła porozumienie z właścicielem portalu Alltube.pl, zawierającego pirackie treści.
Skutkiem porozumienia będzie przejęcie przez ACE kontroli nad stroną i całą jej zawartością. Porozumienie jest następstwem postępowania sądowego z lutego 2021 r., w trakcie którego Sąd Okręgowy w Warszawie jednoznacznie uznał nielegalny charakter serwisu. Stosując zasady potwierdzone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w licznych sprawach dotyczących praw autorskich, sąd stwierdził, że: „Działania Alltube polegające na udostępnianiu użytkownikom Internetu linków do utworów należy zakwalifikować jako naruszenie prawa polegające na publicznym udostępnianiu utworów stanowiące nieuprawnioną eksploatację utworów".
Strona Alltube została zamknięta, a obecnie ACE uzyskało kontrolę nad jej domeną oraz innymi domenami związanymi z serwisem publikującym pirackie treści. Teraz przekierowują one do sekcji „Watch Legally” na stronie Allicance for Creativity and Entertainment.
"ACE angażuje się w ochronę legalnego rynku streamingu i ograniczanie piractwa cyfrowego, ponieważ kradzież treści online jest największym zagrożeniem dla globalnej społeczności twórców". – mówi Jan van Voorn, wiceprezes i szef działu globalnej ochrony treści w Motion Picture Association oraz przewodniczący ACE – "Właściciele Alltube i podobnych serwisów powodują zagrożenie dla praw i środków do życia miliona osób pracujących w przemyśle audiowizualnym oraz wprowadzają konsumentów w błąd co do legalności swoich usług".
Działania ACE przeciwko Alltube.pl z zadowoleniem przyjęło Polskie Stowarzyszenie Dystrybutorów Filmowych, reprezentujące interesy wszystkich dystrybutorów filmowych w Polsce. Grupa CANAL+, będąca członkiem ACE, oraz CANAL+ Polska, kluczowy podmiot na polskim rynku w obszarze dystrybucji i produkcji wysokiej jakości treści rozrywkowych, pozytywnie przyjęły działania ACE.
Kradzież treści online szkodzi zarówno lokalnym, jak i zagranicznym filmom i firmom. Zagraża miejscom pracy, utrudnia inwestycje, zmniejsza wpływy z podatków do budżetu pańswa i tłumi kreatywność. ACE stosuje kompleksowe podejście do walki z piractwem, wykorzystuje szeroki zestaw narzędzi prawnych i operacyjnych, takich jak zawiadomienia do organów ścigania, udział w procesach sądowych i bezpośrednia komunikacja.
Komentarze