09.12.21, 07:00
Badanie LifeTube i IQS: posty oznaczone jako sponsorowane są bardziej wiarygodne
Konsumenci ufają influencerom oznaczającym współpracę z markami - wynika z badania LifeTube i IQS przeprowadzonego na platformie Omnisurv by IQS. Tylko 17 proc. badanych deklaruje, że współpraca z influencerem może zniechęcić ich do marki. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18-64.
W związku z toczącą się ostatnio dyskusją i działaniami podjętymi przez UOKiK w celu ustalenia, w jaki sposób współpraca marek z influencerami powinny być oznaczone, największa w Polsce agencja influencer marketingu i sieć partnerska LifeTube oraz agencja badawcza IQS zbadali, czy fani twórców internetowych zauważają oznaczenia pojawiające się przy postach i w jaki sposób wpływa to na postrzeganie takich publikacji przez konsumentów.
Większość badanych (67 proc.) deklaruje, że zauważa u obserwowanych przez siebie twórców posty oznaczone jako sponsorowane lub powstałe przy współpracy z marką (oznaczone takimi hashtagami jak #ad #spon #wspolpraca czy #reklama). „Większość topowych influencerów oznacza współprace już od dawna. Zdają sobie sprawę, jak ważne jest zaufanie ich fanów, więc transparentne informowanie o reklamach jest ważnym elementem tej strategii” - mówi Kamil Bolek, CMO LTTM (LifeTube, TalentMedia, Gameset).
Sponsorowane bardziej wiarygodne
Dodatkowo autorzy zbadali, jaki wpływ na zaufanie odbiorców ma oznaczanie współprac. Okazuje się, że publikacje oznaczone jako “sponsorowane” są odbierane jako bardziej wiarygodne przez ponad połowę badanych (54 proc.), nieco ponad 1/4 uważa zaś, że są one mniej godne zaufania w porównaniu do postów, które nie powstały przy współpracy z marką.
Z przeprowadzonego badania wynika również, że konsumenci nadal chętnie sięgają po marki i produkty polecane przez influencerów. Nie mają również problemu z “przyznaniem się do tego”. Tylko 17 proc. badanych deklaruje, że współpraca marki i influencera zniechęca ich do produktu, a ponad połowa (55 proc.) uważa wręcz przeciwnie.
„Wciąż spory jest odsetek internautów, którzy bądź nie spotkali się z oznaczeniem współpracy komercyjnej w postach influencerów, bądź takich, którzy nie mają wyrobionych opinii na temat tego rodzaju współpracy. Obie te grupy mogą być oczywiście tożsame. Powszechność oznaczania postów i regulacje w tym zakresie z pewnością zwiększyłyby wiarygodność i zaufanie do całej branży” - podkreśla Beata Sadowska, PR&Marketing Manager w IQS.
Będzie samoregulacja?
UOKiK sprawdza, czy influencerzy rzeczywiście oznaczają współprace z markami. Chodzi przede wszystkim o kryptoreklamy, czyli brak informowania obserwatorów o postach sponsorowanych. Jak dodaje Kamil Bolek, branża działa już nad samoregulacją, tj. nad wypracowaniem jak najlepszych praktyk w tym obszarze. „Zależy nam na stworzeniu mądrych regulacji, opierających się na zrozumieniu zarówno rynku influencer marketingu, jak i potrzeb konsumentów” – mówi Bolek.
Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2021 r. na samoobsługowej platformie Omnisurv by IQS na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-64 lat.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertę
Komentarze