24.12.21, 07:00

Roman Czejarek napisał książkę o kultowych teleturniejach

fot.: materiały prasowe
fot.: materiały prasowe

Książka Romana Czejarka pt. "Kultowe teleturnieje" ujawnia kulisy najpopularniejszych teleturniejów w historii i wykazuje ich znaczący wpływ na oblicze polskiej telewizji. Autor przedstawia nieznane do tej pory fakty i odsłania duże kontrowersje.

Kilkadziesiąt lat historii, tysiące odcinków, legendarni prowadzący.

Książka zawiera historie związane z takimi teleturniejami jak: „Koło Fortuny”, „Idź na całość”, „Jeden z dziesięciu”, „Wielka grę”, „Familiada”, „Jaka to melodia?”, „Gilotyna” i „Milionerzy".

W publikacji znajdują się fragmenty programów, które z pewnością mogą krążyć w sieci jako legendarne wpadki i blamaże, jak choćby poniższy:

Prowadzący: Proszę podać wzór na pole prostokąta.
Zawodniczka: a kwadrat plus b kwadrat… O, Boże! Powiedziałam wzór na obwód!
Prowadzący: Niestety pani wzór na obwód również jest nieprawidłowy…

Dykteryjki, historie zakulisowe i nieznane do tej pory fakty.

Historia o Wojciechu Pijanowskim, legendzie polskiej telewizji, który poleciał do USA i zawalczył o prawa do jednego z najwspanialszych teleturniejów. Jak wyglądało wprowadzenie zachodnich teleturniejów na polskie ekrany? Ile stron liczyły umowy? Co Polacy poprawiali w amerykańskich programach i dlaczego Amerykanie uważali, że się nie uśmiechamy? Dlaczego prawdziwie polski teleturniej „Wielka gra” stał się powodem kontrowersji i protestów? Dlaczego dowcipy Karola Strasburgera zadecydowały o sukcesie „Familiady”? Dlaczego w „Kole Fortuny” bardziej niż prowadzący ważniejsze były asystentki? Czy Krzysztof Ibisz to człowiek-instytucja? Dlaczego fragment odcinka „Gilotyny” stał się viralem na Youtube? I czy to prawda, że „Milionerzy” to najdroższy polski teleturniej?

Autor tak pisze o swoim projekcie oraz o swojej przygodzie z teleturniejami: „Najbardziej popularne polskie teleturnieje to historia wielkich wygranych i wielkich wpadek. To barwne kariery prowadzących, którzy z dnia na dzień dzięki telewizji nagle stawali się powszechnie rozpoznawalnymi gwiazdami, a później często równie niespodziewanie znikali z ekranów, zastępowani przez innych, mówiąc szczerze: niekoniecznie lepszych. Dlaczego tak się działo? Co skrywają archiwa i nagrania, które nie trafiły do emisji? Kto wie, co działo się na planie, gdy kamery były wyłączone? Właśnie o tym jest ta książka.
Ale uwaga! Kulisy bywają czasami bardzo zaskakujące. Wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w wersji, którą znamy tylko ze szklanego ekranu (…).”

Roman Czejarek jest dziennikarzem, prezenterem, konferansjerem i publicystą. Obecnie (od 1991 roku) związany z radiową Jedynką. W latach 1994–1997 był najmłodszym w historii członkiem zarządu i wiceprezesem Polskiego Radia S.A.

Książka pojawiła się na rynku 10 listopada br.

Komentarze

Powiązane

05.12.22, 06:00
| telewizja / VOD » informacje
Warner Bros. Discovery tworzy salę kinową dla swoich pracowników
W głównej siedzibie Warner Bros. Discovery w Polsce przy ul. Wiertniczej powstanie sala kinowa dostępna dla wszystkich pracowników. Będzie miała pojemność prawie 50 osób. Otwarcie sali kinowej zaplanowane jest na wiosnę 2023 r.
03.12.22, 19:32
| telewizja / VOD » informacje
Kolejna edycja konkursu Wirtuozi V4+. Międzynarodowy Talent Show 2022
TVP Kultura i TVP Kultura 2 startują z kolejną edycją konkursu „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy Talent Show 2022”. Program będzie emitowany w piątki: 2, 9 oraz 16 grudnia br. Program poprowadzi Ida Nowakowska-Herndon.
02.12.22, 13:20
| telewizja / VOD » informacje
Krucjata, czyli serial o zabójstwach na TVP VOD
21 listopada br. na TVP VOD pojawił się pierwszy odcinek serialu ,,Krucjata”. Seria opowiada o pracy komisarza Jana Góry oraz innych funkcjonariuszy, badających kwestie kryminalne. 
02.12.22, 11:00
| telewizja / VOD » informacje
Cztery nowe kanały w Polsat Box i w Polsat Box Go
W Polsat Box oraz w serwisie Polsat Box Go pojawiły się cztery nowe kanały w jakości 4K: Love Nature 4K, MyZen TV 4K, Museum TV 4K i Travelxp 4K. Kanały dostarczają nowe treści. 
02.12.22, 07:42
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Waloryzacja dofinansowania Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W sumie 2,7 mld zł rekompensaty w 2023 r.
Niespodziewanie, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która odbyła się 30 listopada br., posłowie Prawa i Sprawiedliwości zadecydowali o zwiększeniu dofinansowania mediów publicznych w 2023 r.
01.12.22, 09:43
| telewizja / VOD » informacje
Nowe codzienne pasmo familijne w ofercie TVP Kultura
8 grudnia br. o godz. 18:15 TVP Kultura rozpocznie emisję nowego pasma filmowego dla całej rodziny. W ofercie cyklu znajda się popularne produkcje, a wśród nich m.in.: „Paddington”, „Paddington 2”, a także najpopularniejsze polskie komedie. 
01.12.22, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Netflix wprowadza pilotażowo system dodatkowych wynagrodzeń dla twórców
Netflix, jako pierwszy serwis streamingowy w Polsce, ogłosił pilotaż nowego systemu dodatkowych wynagrodzeń dla twórców popularnych lokalnych produkcji. Jest to program oparty na rozwiązaniach z powodzeniem wdrożonych już w innych krajach europejskich.
01.12.22, 07:00
| telewizja / VOD » seriale
Serial Kurierzy w wiosennej ramówce TV Puls
Telewizja Puls przygotowuje nowy serial fabularno-dokumentalny „Kurierzy”. Zdjęcia do produkcji ruszą w połowie grudnia br. I sezon będzie liczył 40 odcinków.
30.11.22, 12:46
| telewizja / VOD » seriale
Matka. Nowy serial według pomysłu Igora Brejdyganta w Polsat Box Go
30 listopada br. w Polsat Box Go pojawi się pierwszy odcinek nowego thrillera psychologicznego według pomysłu Igora Brejdyganta i w reżyserii Piotra Trzaskalskiego – „Matka”. W obsadzie znaleźli się m.in.: Olga Bołądź, Łukasz Simlat, Marcin Kowalczyk, Maria Pakulnis i Olaf Lubaszenko.
30.11.22, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Lipowo. Zmowa milczenia. Premiera serialu Player Original w 2023 roku
Player na 2023 r. zaplanował premierę kryminału obyczajowego „Lipowo. Zmowa milczenia”. Nowy serial jest adaptacją książki Kasi Puzyńskiej „Motylek”.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. PR i komunikacji

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu | Toruń

Przejdź do oferty

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 05.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.01.23

Do zdobycia 13 nagród.

do 02.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.