24.12.21, 07:00

Roman Czejarek napisał książkę o kultowych teleturniejach

fot.: materiały prasowe
fot.: materiały prasowe

Książka Romana Czejarka pt. "Kultowe teleturnieje" ujawnia kulisy najpopularniejszych teleturniejów w historii i wykazuje ich znaczący wpływ na oblicze polskiej telewizji. Autor przedstawia nieznane do tej pory fakty i odsłania duże kontrowersje.

Kilkadziesiąt lat historii, tysiące odcinków, legendarni prowadzący.

Książka zawiera historie związane z takimi teleturniejami jak: „Koło Fortuny”, „Idź na całość”, „Jeden z dziesięciu”, „Wielka grę”, „Familiada”, „Jaka to melodia?”, „Gilotyna” i „Milionerzy".

W publikacji znajdują się fragmenty programów, które z pewnością mogą krążyć w sieci jako legendarne wpadki i blamaże, jak choćby poniższy:

Prowadzący: Proszę podać wzór na pole prostokąta.
Zawodniczka: a kwadrat plus b kwadrat… O, Boże! Powiedziałam wzór na obwód!
Prowadzący: Niestety pani wzór na obwód również jest nieprawidłowy…

Dykteryjki, historie zakulisowe i nieznane do tej pory fakty.

Historia o Wojciechu Pijanowskim, legendzie polskiej telewizji, który poleciał do USA i zawalczył o prawa do jednego z najwspanialszych teleturniejów. Jak wyglądało wprowadzenie zachodnich teleturniejów na polskie ekrany? Ile stron liczyły umowy? Co Polacy poprawiali w amerykańskich programach i dlaczego Amerykanie uważali, że się nie uśmiechamy? Dlaczego prawdziwie polski teleturniej „Wielka gra” stał się powodem kontrowersji i protestów? Dlaczego dowcipy Karola Strasburgera zadecydowały o sukcesie „Familiady”? Dlaczego w „Kole Fortuny” bardziej niż prowadzący ważniejsze były asystentki? Czy Krzysztof Ibisz to człowiek-instytucja? Dlaczego fragment odcinka „Gilotyny” stał się viralem na Youtube? I czy to prawda, że „Milionerzy” to najdroższy polski teleturniej?

Autor tak pisze o swoim projekcie oraz o swojej przygodzie z teleturniejami: „Najbardziej popularne polskie teleturnieje to historia wielkich wygranych i wielkich wpadek. To barwne kariery prowadzących, którzy z dnia na dzień dzięki telewizji nagle stawali się powszechnie rozpoznawalnymi gwiazdami, a później często równie niespodziewanie znikali z ekranów, zastępowani przez innych, mówiąc szczerze: niekoniecznie lepszych. Dlaczego tak się działo? Co skrywają archiwa i nagrania, które nie trafiły do emisji? Kto wie, co działo się na planie, gdy kamery były wyłączone? Właśnie o tym jest ta książka.
Ale uwaga! Kulisy bywają czasami bardzo zaskakujące. Wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w wersji, którą znamy tylko ze szklanego ekranu (…).”

Roman Czejarek jest dziennikarzem, prezenterem, konferansjerem i publicystą. Obecnie (od 1991 roku) związany z radiową Jedynką. W latach 1994–1997 był najmłodszym w historii członkiem zarządu i wiceprezesem Polskiego Radia S.A.

Książka pojawiła się na rynku 10 listopada br.

Komentarze

Powiązane

18.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » ludzie
Bartosz Cebeńko gospodarzem Teleexpressu
Dziennikarz, reporter oraz prezenter telewizyjny, Bartosz Cebeńko, będzie trzecim, obok Macieja Orłosia i Aleksandry Kostrzewskiej gospodarzem „Telexpressu”. W nowej roli dziennikarz zadebiutował w sobotę, 17 lutego br.
17.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
Nielegalni. Serial CANAL+ na antenie Kino TV
„Nielegalni”, polski serial produkcji CANAL+ pojawił się w ofercie Kino TV.
16.02.24, 23:55
| telewizja / VOD » seriale
Reżim z Kate Winslet. Serial HBO zadebiutuje w marcu
HBO zapowiada serial „Reżim” ze zdobywczynią Oscara Kate Winslet w roli głównej. Autorem scenariusza jest Will Tracy, reżyseruje Stephen Frears i Jessica Hobbs. Sześcioodcinkowa produkcja będzie miała swoją premierę 4 marca br. w HBO i HBO Max.
16.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Co to będzie. Polityczny wideopodcast od Gazeta.pl
Portal Gazeta.pl rusza z nowym formatem politycznym, prowadzonym przez Martę Nowak oraz Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Wideopodcast będzie publikowany  w każdy czwartek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 15 lutego br.
15.02.24, 16:22
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Biznesowa w ofercie serwisu MEGOGO
Telewizja Biznesowa dołączyła do oferty platformy streamingowej MEGOGO.
15.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Spotkanie Ruchu Chorzów z Legią Warszawa z dużym zainteresowaniem na antenach CANAL+
Piłkarska PKO Bank Polski Ekstraklasa wróciła do gry po blisko dwumiesięcznej przerwie zimowej. Spotkanie pomiędzy Ruchem Chorzów a Legią Warszawa zanotowało duże zainteresowanie.
14.02.24, 19:37
| telewizja / VOD » informacje
TVP ABC świętuje dziesiąte urodziny
W czwartek, 15 lutego br. kanał TVP ABC będzie świętować swoje 10. urodziny. Z tej okazji mnóstwo zaplanowano Urodzinowy Maraton Konkursowy, a także specjalne wydanie „Studia ABC”.
14.02.24, 12:24
| telewizja / VOD » informacje
Olimpijskie kanały pop-up Eurosportu w ofercie INEA
Warner Bros. Discovery w Polsce oraz INEA nawiązały współpracę w celu udostępnienia usług telekomunikacyjnych dostępu do transmisji z Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 na kanałach Eurosportu.
14.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks wyemituje dwa filmy dokumentalne. To efekt umowy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
MWE Networks podpisało umowę z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na emisję dwóch filmów dokumentalnych.
13.02.24, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce na antenach Telewizji Polskiej
Od 1 do 3 marca br. w Glasgow najlepsi lekkoatleci będą rywalizowali w światowym czempionacie na hali. Transmisję zawodów zaplanowano w TVP1, TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji i Smart TV. Halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce w TVP komentować będą: Przemysław Babiarz, Sebastian Chmara, Jarosław Idzi i Marcin Urbaś.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

do 14.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 12.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.