26.10.21, 13:34

Testowanie oprogramowania - typy i poziomy testów

Fot.: materiały prasowe

Programowanie to przyszłość. Każde oprogramowanie, które idzie „w świat” musi być odpowiednio przetestowane. Jak się okazuje, wielowymiarowość testów jest spora, oprogramowanie czy grę bowiem trzeba dokładnie zbadać.

Jakie są rodzaje testów oprogramowania?

Spośród wielu rodzajów testów wyróżniamy głównie testy ręczne i automatyczne. Potem dopiero następuje ich poziomowanie. Testy ręczne, inaczej manualne to w dużym skrócie takie, które wykonują ludzie – polegają one na szczegółowym sprawdzaniu każdej funkcji. W sposób szczegółowy i wielopoziomowy, testowanie oprogramowania wykonują profesjonalni testerzy. Zdarza się również, że do pierwszych testów przyjmowane są osoby z nieco mniejszym doświadczeniem, jednak nie mają oni realnego wpływu na wyłapywanie poważnych technicznych niedociągnięć.

Drugi typ testów to testy automatyczne, wykonywane przez maszynę, realizującą specjalny skrypt testowy. Co prawda zdarza się, że testy wykonywane przez maszynę są dużo bardziej szczegółowe, jednak wszystko tutaj zależy od dokładności skryptów. Warto także pamiętać, że człowiek często może wyłapać błąd, którego nie będzie w stanie dostrzec maszyna.

Poziomy testów oprogramowania

Istnieje kilka poziomów testów oprogramowania. Pierwszy z nich to testy jednostkowe, które są prowadzone na niskim poziomie akceptacji i sprowadzają się do testowania poszczególnych funkcji oprogramowania, a także klas komponentów i modułów. Następnie badanie rozbudowuje się i sprawdza, jak współpracują ze sobą poszczególne moduły i usługi. Takie testy nazywają się integracyjnymi i mają na celu interakcję aplikacji z bazą danych. Końcowymi testami w tej fazie są testy end-to-end, które badają oprogramowanie pod kątem użytkownika. W tym przypadku bada się proste często rzeczy, takie jak ładowanie strony, płatności itp. Testy te są kosztowne, ponieważ często nie mogą się obyć bez udziału testerów – jest duża szansa, że maszyna nie wychwyci tego, co potencjalny użytkownik. Ostatnimi są testy akceptacyjne, które również bada się pod kątem użytkownika – sprawdza się tutaj, czy dany program spełnia wymagania biznesowe.

Ile trwają testy oprogramowania?

Testy oprogramowania mogą trwać różnie, zależnie od złożoności poszczególnego oprogramowania. Zaleca się jednak, aby testowanie średnio złożonej platformy potrwało maksymalnie 10 dni. Nieco szybciej testy mogą wykonać maszyny, wszystko jednak zależy od skryptów i złożoności oprogramowania.

Testowanie programów to najważniejsza część ich tworzenia. Tylko dzięki wielopoziomowemu przetestowaniu programu mamy pewność, że będzie on funkcjonował dobrze, oraz będziemy mieli obraz tego, jakich usterek możemy się spodziewać. Testy z udziałem testerów są dość kosztowne, ale niezbędne do poprawnego funkcjonowania gry czy programu. Warto wiedzieć, jak wygląda oraz ile trwa cały proces testowania, aby mieć świadomość, kiedy konkretny program będzie gotowy do użytku.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.