21.09.21, 17:00

Agnieszka Kunikowska Mistrzem Mowy Polskiej

Agnieszka Kunikowska w studiu Programu I Polskiego Radia, fot. Polskie Radio

Dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia, Agnieszka Kunikowska, została uhonorowana tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Wyboru Mistrza co roku dokonuje grono ekspertów złożone z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka.

Agnieszka Kunikowska to dziennikarka, lektorka telewizyjna, aktorka dubbingowa i teatralna. W Programie I Polskiego Radia prowadzi, m.in. „Lato z Radiem”, „Cztery Pory Roku”, „Jedynka Dzieciom” czy „Słowoteka”. We wtorek, dzień po otrzymaniu tytułu Mistrza Mowy Polskiej, mówiła na antenie Jedynki o początkach swojego zamiłowania do języka i słowa. „Moja mama była polonistką i to jej zawdzięczam miłość do języka. To ona podsuwała mi lektury, cierpliwie poprawiała moje błędy, pokazywała wzorce poprawności. Nie zdawałam sobie sprawy, że moje życie tak się potoczy, że ta miłość do polszczyzny, która zakiełkowała w dzieciństwie, w zawodowym życiu rozkwitnie. Ogromnie się cieszę, że mogę się nią dzielić ze słuchaczami. Jest to dla mnie wielka przyjemność” – powiedziała Kunikowska.

Oprócz Agnieszki Kunikowskiej, tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2021 otrzymali również: Jerzy Kisielewski, Edward Rzepka oraz w głosowaniu „Vox Populi” Kama Kaleta-Kępczyńska. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej trafił do Centrum Edukacji i Kultury „Szklany dom” w Ciekotach oraz Matusza Adamczyka, prowadzącego vloga językowego na kanale YouTube. Nagrodę specjalną – Wawrzyn Mowy Polskiej – otrzymał dziennikarz i prezenter muzyczny Marek Gaszyński.

Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w grudniu 2000 r. Jego formuła opiera się na wyborze osób które według powszechnie uznanych kanonów zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. W 2011 r. została powołana do życia nowa kategoria w plebiscycie – Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej. To wyróżnienie przyznawane jest przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej, skupiającej laureatów poprzednich edycji Programu. Tytuł jest nadawany inicjatywom, placówkom lub instytucjom życia publicznego które pielęgnują, kultywują i promują najlepsze wzorce polszczyzny. Laureatami tej nagrody są m.in.: Teatr Polskiego Radia oraz audycja Programu 1 Polskiego Radia „Jedynka dzieciom”.

Komentarze

Powiązane

18.09.23, 14:43
| radio » informacje | internet » informacje
Onet uruchomił Radio Onet na wybory
Ruszyło Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Portal przygotował również serwis wyborczy, a także codzienny newsletter wyborczy.
18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
14.09.23, 11:45
| radio » informacje
Tytus Hołdys współgospodarzem Listy Przebojów Muzyki Filmowej w RMF Classic
Od jesiennej ramówki „Lista Przebojów Muzyki Filmowej” RMF Classic będzie miała dwoje prowadzących – do Jadwigi Polus dołącza Tytus Hołdys.
13.09.23, 18:00
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Antyradio awansuje na drugie miejsce
RMF FM pozostaje niezagrożonym liderem w Olsztynie. Na drugie miejsce awnasowało Antyradio - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. (Olsztyn).
13.09.23, 07:00
| radio » badania rynku
RMF FM traci. Radio Zet z najlepszym wynikiem od 2014 r.
Radio RMF FM pozostaje absolutnym liderem, ale udział stacji wyraźnie stopniał. Z kolei Radio Zet zanotowało duży wzrost tzw. Słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 30 września 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.