25.08.21, 10:36

Branża public relations – zmiany, szanse, wyzwania

Fot.: materiały prasowe

Badania agencji Exacto z 2020 roku poświęcone między innymi problemowi zmian, jakie dokonują się w branży public relations wykazały, że zapotrzebowanie na usługi digital PR dynamicznie wzrasta. Eksperci wskazywali, że digital PR i zarządzanie kryzysowe to dwa kluczowe obszary, którymi interesują się obecnie ich klienci. Dlatego właśnie XXI Kongres Profesjonalistów Public Relations, który odbędzie się już 16 i 17 września br. w Rzeszowie, w Hotelu Bristol będzie w stopniu istotnym poświęcony tej problematyce.

Pandemia COVID-19 i związane z nią działania prewencyjne takie jak lockdowny, liczne obostrzenia, przejście na pracę zdalną oraz rosnąca popularność zakupów online znacząco wpłynęły na intensyfikację aktywności w Internecie. Z raportów DateReportal z lat 2020-2021 wynika, że liczba użytkowników sieci w Polsce wzrosła o blisko 2 mln (1,99 mln) w porównaniu do roku 2019. Nasilenie aktywności internautów sprawia, że podmioty, które chcą dotrzeć do klientów, zdobyć i utrzymać ich zaufanie oraz zbudować z nimi długoterminowe relacje, muszą przenieść swoją komunikację do sieci. Specjaliści branży bazują na doświadczeniu własnym, jednak muszą też szukać nowych rozwiązań, korzystać z najnowszych narzędzi oraz technik przekazu, a czasem improwizować. O zmianach jakie wymusiła pandemia oraz związanych z nimi konsekwencjach w trakcie wydarzenia będą dyskutować m.in. Szymon Sikorski, CEO agencji Publicon, Sebastian Bykowski, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny PRESS-SERVICE Monitoring Mediów oraz Paweł Bylicki, CEO agencji Public Dialog. Wezmą oni udział w debacie zatytułowanej COVID-19 – zmiany wymuszone, konieczne. Wyzwania dla branży public relations.

Powszechny dostęp do Internetu sprawia, że każdy podmiot ma możliwość zbudowania wizerunku i rozwoju swojej marki, niezależnie od jej wielkości czy budżetu jakim dysponuje. Dziś bardzo szybko można dotrzeć z przekazem do dużej liczby użytkowników sieci, na przykład poprzez tweety, posty w formie wideo lub ikonografiki publikowane na Facebooku czy Instagramie, które przejmują coraz częściej jedną z ról jaką dotychczas miały informacje prasowe. Kiedy w 2019 r. zespół badawczy Exacto przeprowadzał badania na grupie 253 ekspertów public relations nt. wykorzystania przekazów wizualnych (zawierających obrazy a nie tylko tekst) stosowanych w pracy PR-owca, ponad 83% respondentów odpowiedziało, że użycie przez nich obrazów i wideo w komunikacji istotnie wzrosło na przestrzeni dwóch lat poprzedzających analizę – podkreśla Dariusz Tworzydło, Prezes Exacto i pomysłodawca oraz organizator Kongresu. Z kolei Sebastian Bykowski, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny PRESS-SERVICE Monitoring Mediów dodaje: Regularny wzrost znaczenia digital PR obserwujemy już od pewnego czasu. Wraz ze zwiększeniem popularności mediów społecznościowych oraz powszechnym dostępem do sieci, firmy stopniowo zaczęły przenosić swoją komunikację do internetu. Pandemia przyspieszyła ten proces, ale nie stanowi głównego bodźca całego zjawiska. Podczas XXI edycji Kongresu Profesjonalistów Public Relations opowiem o sile Digital PR-u oraz o tym jak z niej korzystać, optymalizując budżet.

Nowe trendy w komunikacji oprócz licznych możliwości mogą stanowić też niebezpieczeństwo dla wizerunku firm i marek. W badaniach agencji Exacto z 2017 r. respondenci z firm będących liderami rynku jako główną przyczynę kryzysów wskazali Internet, z wyszczególnieniem plotek, nieprawdziwych informacji oraz świadomych ataków użytkowników sieci. Temat zarządzania kryzysowego jest wciąż wskazywany jako kluczowy w pracy PR-owca i ten, w którym specjaliści chcą poszerzać swoją wiedzę. Dlatego prelegenci tegorocznej edycji wydarzenia podzielą się swoją widzą o zarządzaniu kryzysowym w sieci. Poruszone zostanie m.in. zjawisko hejtu, jako jedna z głównych przyczyn kryzysu. Debatę Hejt – zjawisko powszechne. O niełatwej sztuce (nie)reagowania z udziałem ekspertów, m.in. Wojciecha Jabczyńskiego, Rzecznika Orange Polska oraz Marka Kacprzaka, specjalisty ds. komunikacji, poprowadzi Adam Łaszyn, Prezes Zarządu ALERT MEDIA Communications.

XXI edycja Kongresu Profesjonalistów Public Relations odbędzie się w formule hybrydowej. Uczestnicy mogą wybrać jedną z dwóch opcji uczestnictwa: stacjonarnie lub za pomocą transmisji online. Zapisów można nadal dokonywać na stronie: https://kongresprofesjonalistow.pl/zgloszenia/

Komentarze

Powiązane

08.12.22, 14:15
| reklama & PR » informacje
Kuźniar Media w wyniku przetargu poprowadzi działania promocyjne firmy Skłodowscy
Agencja Kuźniar Media zadba o komunikację firmy Skłodowscy, producenta burgerów wołowych. Marka rozpoczyna swoje działania na rodzimym rynku planując rozwijać się w kanale HoReCa i retail. 
08.12.22, 13:20
| reklama & PR » informacje
Agencja Digital Hunters będzie rekrutować managerów digital marketingu
Na rynku działalność rozpoczęła agencja Digital Hunters, która ma specjalizować się rekrutacji managerów wysokiego szczebla z obszaru digital marketingu. Założyciel agencji stworzył własny model procesu rekrutacji, który ma pozwalać pozyskiwać specjalistów.
08.12.22, 10:47
| reklama & PR » informacje
Tobiasz Wybraniec i Paweł Kowalczyk opuszczają GetHero
Założyciele wrocławskiej agencji GetHero z końcem roku planują opuścić zarząd GetHero i w pełni przekazać stery firmy w ręce pozostałych członków zarządu – Alicji Stefaniak i Łukasza Walczaka.
08.12.22, 07:00
| reklama & PR » informacje
ALDI będzie dalej współpracować z domem mediowym Carat
Dom mediowy Carat (grupa dentsu Polska), ponownie wygrał przetarg na obsługę mediową sieci dyskontów spożywczo-przemysłowych ALDI.
07.12.22, 19:00
| reklama & PR » informacje
Technologie dla Ciebie. Bezpieczeństwo dla wszystkich. Kampania ŠKODY
Ruszyła kampania ŠKODY, która ma zwracaćuwagę na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Marka po raz kolejny pokazuje chce pokazać, że jest to dla niej priorytetem.
07.12.22, 11:00
| reklama & PR » informacje
Kiwi.com klientem sieci weCAN w regionie CEE i Media People w Polsce
Sieć agencji weCAN z Europy Środkowej i Wschodniej rozpoczęła współpracę z firmą z sektora traveltech - Kiwi.com, wyszukiwarkę tanich podróży.
07.12.22, 09:00
| reklama & PR » informacje
Popcorn, Coca-Cola i Frozen Fanta w formacie XXL promują Multikino
Sieć kin Multikino oraz Coca-Cola wykorzystały witryny sklepowe do reklamy produktów z popcornabarów. Niestandardowe realizacje z trójwymiarową scenografią są zlokalizowane w siedmiu galeriach handlowych w Polsce.
07.12.22, 07:00
| reklama & PR » informacje
Ostrożny optymizm. GroupM prognozuje globalnie blisko 6 proc. wzrostu rynku w 2023 r.
GroupM opublikował doroczne prognozy dotyczące dynamiki rynku reklamy. Holding wylicza globalny wzrost rynku reklamy w 2022 r. na 6,5 proc., do wartości 808 mld dolarów. W Polsce wzrost sięgnie 3,4 proc., a rynek będzie wart 12,5 mld zł.
06.12.22, 12:03
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Polsat Media będzie dalej sprzedawał czas reklamowy Telewizji Puls
Telewizja Puls (nadawca ogólnopolskich kanałów TV Puls i PULS 2) oraz Polsat Media podpisały umowę o kontynuacji współpracy w zakresie sprzedaży czasu reklamowego.
05.12.22, 15:15
| reklama & PR » informacje
A Ty co ułożysz z Cheetos Hashtags? Cheetos chrupek aktywacją konsumencką
Pod hasłem „A Ty co ułożysz z Cheetos Hashtags?” jest prowadzono ogólnopolska kampania , w której Cheetos prezentuje dwie nowości o oryginalnym kształcie chrupek w postaci hashtagu. Marka zaplanowała również konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 08.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 06.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.