24.08.21, 07:00

Branża reklamowa z wątpliwościami w sprawie fuzji danych Nielsena i Gemiusa

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Branża reklamowa zajęła stanowisko w sprawie fuzji danych telemetrycznych z panelu Nielsena z danymi o oglądalności in home oraz out of home Gemiusa.

Przedstawiciele strony zakupowej reprezentujący reklamodawców oraz agencje mediowe po wysłuchaniu prezentacji w sprawie fuzji danych telemetrycznych z panelu Nielsena z danymi o oglądalności in home oraz out of home Gemiusa, zajęli stanowisko, że wszystkie działania poszerzające dostęp do rzetelnych danych o konsumpcji mediów powinny być intensywnie wspierane przez stronę zakupową, ponieważ są w interesie całego rynku komunikacji marketingowej w Polsce. Wyższa efektywność planowania kampanii mediowych oznacza wzrost inwestycji w mediowe kanały komunikacji.

Fuzja danych wątpliwa 

Komitet w stanowisku przesłanym redakcji portalmedialny.pl, wskazał na kilka wątpliwości. Jak podkreśla organizacja, pierwsza z nich ma fundamentalne znaczenie. „W trakcie prezentacji Nielsen potwierdził, że nie dysponuje informacją o tym, iż panel i dane dostarczane przez Gemiusa były audytowane przez niezależny podmiot, który posiada doświadczenie w zakresie audytu paneli telemetrycznych oraz metodologii z nimi związanych. O ile nam wiadomo, powstanie panelu Gemiusa nie zostało też poprzedzone badaniem założycielskim. Z tego powodu fuzja danych audytowanych z danymi nieaudytowanymi w naszej ocenie jest niezgodna z powszechnie obowiązującymi standardami badań” – podkreśla Komitet Sterujący Koalicji Marketerzy dla Lepszych Badań oraz Klub Mediowy SAR.

Jak podkreśla Komitet, Gemius zbiera dane o oglądalności posługując się metodą audiomatchingu. „Z przykrością stwierdzamy, że decydując się na wykorzystanie tych danych Nielsen nie wziął pod uwagę rekomendacji sformułowanych przez szerokie porozumienie przedstawicieli nadawców telewizyjnych, radiowych oraz wydawców internetowych w „Założeniach zintegrowanego pomiaru konsumpcji mediów w Polsce” z marca 2020 r., gdzie za preferowaną metodę zbierania danych o konsumpcji mediów zgodnie uznano watermarking. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że zastosowanie różnych mierników do rejestracji konsumpcji tego samego medium z dużym prawdopodobieństwem może skutkować pojawieniem się overlapów albo luk pomiarowych” – czytamy w oświadczeniu.

Szeroka konsultacja oczekiwana

Komitet zwraca uwagę również na transparencje i zaufanie do partnerów biznesowych. Branża uważa, że podejmując decyzję o launchu produktu, który może skutkować zmianą waluty, wg której rozlicza się cały rynek komunikacji marketingowej w Polsce, agencja, która ma decydujący wpływ na stabilność tej waluty powinna poprzedzić taki krok bardzo szeroką konsultacją. „Ubolewamy, że tak się nie stało” – podkreśla Komitet.

Branża zwraca uwagę również na jakość tego produktu. „Nie możemy zgodzić się z komunikatem, że Nielsen bierze odpowiedzialność tylko za część danych i za proces fuzjowania. To trochę tak, jakby producent samochodu nie brał odpowiedzialności za przednie zawieszenie, które dostarcza mu podwykonawca” – pisze w oświadczeniu Komitet. „(…) jesteśmy rozczarowani, że renomowana agencja badawcza wystawia na sprzedaż produkt, o którym od początku wiadomo, że nie spełnia powszechnie uznawanych standardów - z pełną świadomością, że ten ruch może zachwiać walutą, wg której rozlicza się rynek komunikacji marketingowej w Polsce. Mamy jednak nadzieję, że firma Nielsen nie postawi na szali całej swojej dotychczasowej reputacji i rozważy jeszcze raz tę decyzję” – podkreśla Komitet.

Alternatywne rozwiązania

Branża zwraca uwagę, że w zasięgu ręki znajdują się rozwiązania, które wydają się rozsądną alternatywą. „Najwłaściwszym krokiem byłoby dostarczanie danych o oglądalności tv OOH przez tego samego dostawcę, który od lat raportuje oglądalność in home, czyli firmę Nielsen. Wiadomo przecież, że takie badania Nielsen prowadzi w innych krajach. Druga możliwość to przeprowadzenie audytu panelu i danych dostarczanych przez firmę Gemius. Zleceniodawcą takiego audytu powinna być firma, która finalnie bierze odpowiedzialność za produkt z danymi o oglądalności in home oraz out of Home” – czytamy w oświadczeniu.

Komitet Sterujący Koalicji Marketerzy dla Lepszych Badań i Klub Mediowy SAR oświadczyli, że jako strona zakupowa nadal będzie aktywnie wspierali wszystkie działania agencji badawczych zmierzające do poszerzania dostępu do rzetelnych danych o konsumpcji mediów.

Komentarze

Powiązane

06.11.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Well Be Studio. Ruszył nowy projekt na YouTube
Na YouTube zadebiutował projekt Well Be Studio – pełnowymiarowa platforma koncentrująca się na takich tematach jak zdrowie, fitness i wellness.
06.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
The Gauge: Polska. Streaming odpowiada już za prawie 9 proc. ogólnej oglądalności na ekranach TV
Nielsen opublikował najnowsze zestawienie oglądalności na ekranach telewizorów „The Gauge: Polska”. Streaming odpowiada za 8,8 proc. udział w rynku.
05.11.24, 22:00
| telewizja / VOD » badania rynku
930 tys. widzów programu Zegarmistrz światła w TVP1
W miniony weekend (1-3 listopada br.) liderem anten była TVP1 z udziałem na poziomie 6,3 proc. W TOP10 programów sześć należało do TVP.
05.11.24, 19:00
| telewizja / VOD » seriale
Rolniczki. Nowy serial dokumentalny na antenie Super Polsat
15 listopada br., kanał Super Polsat rozpocznie emisję nowej dokumentalnej serii „Rolniczki” ukazującą świat wsi oczami kobiet.
05.11.24, 16:00
| telewizja / VOD » ludzie
Magdalena Pecka nową prezenterką pogody TVP Info
6 listopada br., w paśmie porannym TVP Info zadebiutuje Magdalena Pecka, prezenterka pogody. Przez sześć ostatnich lat dziennikarka była związana z TVP3 Wrocław.
05.11.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Reklama Dzieciom. Rusza 32 edycja akcji charytatywnej Telewizji Polskiej
Telewizja Polska po raz 32. organizuje akcję charytatywną „Reklama Dzieciom”. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia w TVP1 – bezpośrednio po programie informacyjnym „19.30” – zostanie wyemitowany specjalny blok reklamowy, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym dzieciom.
04.11.24, 16:45
| telewizja / VOD » informacje
Kompleksowe relacje z amerykańskich wyborów na antenach CNN, CNN International, CNN en Español
Relacje z prezydenckich wyborów w USA pojawią się w CNN, CNN International, CNN en Español, CNN Max, CNN Apps i CNN.com. Subskrybenci Max będą mogli śledzić relacje z wyborów w CNN Max w języku angielskim i hiszpańskim.
04.11.24, 14:48
| telewizja / VOD » informacje
Gra o Amerykę 2024. Wybory prezydenckie w USA na antenie TVP Info
Telewizja Polska z okazji prezydenckich wyborów w Stanach Zjednoczonych przygotowała specjalną ramówkę TVP Info pod hasłem „Gra o Amerykę 2024”. Specjalne pasmo rozpocznie się 5 listopada o godz. 22:15 w TVP Info. Prezydencki blok programów zamknie wydanie specjalne „Oka na Amerykę” 6 listopada o godz. 9:30.
04.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Maciej Dowbor gospodarzem nowego sezonu You Can Dance - Po prostu tańcz! w TVN
Po dłuższej przerwie na antenę TVN powraca format „You Can Dance - Po prostu tańcz!”, który poprowadzi Maciej Dowbor.
01.11.24, 14:54
| telewizja / VOD » informacje
Czas decyzji. Ameryka wybiera. Wybory prezydenckie w TVN24, TVN24 BiS o Faktach TVN
„Fakty TVN”, TVN24, TVN24 BiS oraz portal tvn24.pl przygotowują specjalne wydania i cykle programów związane z wyborami prezydenckimi w USA. Przez całą noc z 5 na 6 listopada br. oraz następnego dnia, dziennikarze będą na bieżąco relacjonować wydarzenia w Stanach Zjednoczonych.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Kierownik Dworu Czeczów – jednostki organizacyjnej Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Promocji

Teatr Groteska | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds.promocji

Instytut Dziedzictwa Solidarności | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 06.12.24

Do zdobycia jeden ezgemplarz książki.

do 05.12.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.