06.12.07, 23:39

Dziesięciolecie teleturnieju Jaka to melodia?

Muzyczny teleturniej Jedynki "Jaka to melodia?" obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano świąteczno-jubileuszowy odcinek, w którym wystąpią najlepsi zawodnicy w dotychczasowej historii teleturnieju.

Muzyczny teleturniej Jedynki "Jaka to melodia?" obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano świąteczno-jubileuszowy odcinek, w którym wystąpią najlepsi zawodnicy w dotychczasowej historii teleturnieju. Będą im towarzyszyć światowe i polskie gwiazdy estrady - Lutricia McNeal, Dr Alban, Maryla Rodowicz, zespół Blue Café, Golec uOrkiestra i inni. Dodatkową atrakcją będzie udział Igora Faleckiego, 5-letniego mistrza świata wśród dziecięcych perkusistów. Wyjątkowe, godzinne wydanie teleturnieju Jedynka pokaże 26 grudnia br. o godz. 17.20.

Świąteczno-jubileuszowy odcinek będzie miał rozbudowaną formę. Weźmie w nim udział dziewięcioro najlepszych finalistów z ostatnich lat, wyłonionych spośród 3 500 zawodników, którzy uczestniczyli w 1600 odcinkach wyemitowanych przez Jedynkę w ciągu 10 lat.

"Rywalizacja w tym wydaniu będzie na wyjątkowo wysokim poziomie, ponieważ wybrani uczestnicy to osoby, które wykazały się najlepszą znajomością polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej, wygrywając najwyższe nagrody. Fanów programu czeka więc pasjonujące widowisko" - mówi Józef Węgrzyn, producent i scenarzysta programu.

Na początku zostaną rozegrane trzy rundy eliminacyjne. W każdej zagra trzech uczestników, którzy będą musieli odgadnąć sześć "cytatów muzycznych". Zwycięzca każdej z rund przejdzie do kolejnego etapu, w którym w następnych czterech rundach zostanie wyłoniony najlepszy z najlepszych uczestników 10 lat teleturnieju. To właśnie on zagra w finale o duże pieniądze i samochód.

Na zakończenie teleturnieju zespół muzyczny wykona specjalną, jubileuszową piosenkę "Jaka to melodia?", do której słowa napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponował Dariusz Janus.

Program "Jaka to melodia?" to światowy megahit realizowany w oparciu o amerykańską licencję. W wielu telewizjach na świecie jest uznawany za najlepszy program rozrywkowy (w USA teleturniej ogłoszono najlepszym w ostatnim 50-leciu XX wieku). W Ameryce program ogranicza się do pasjonującej gry o wielkie pieniądze (np. w USA jest to 200 tys. dolarów) i drogie samochody. Polska wersja show to wielkie widowisko, w którym dodatkowo występują znane polskie i zagraniczne gwiazdy świata muzyki oraz tancerze.

Program "Jaka to melodia?" realizuje TVP w koprodukcji z firmą Media Corporation. Mimo wieloletniej obecności na antenie teleturniej wciąż cieszy się ogromną popularnością. W wieczór Sylwestrowy 1998 r. oglądało go niemal 8,2 mln widzów w grupie 4+. Po dziewięciu latach wciąż przyciąga rekordową widownię - w niedzielę 25 listopada 2007 r. oglądało go ponad 5,9 mln widzów przy udziałach na poziomie 45,1%. O popularności programu świadczy też fakt, że specjalne niedzielne wydania teleturnieju TVP1 w tym roku często miały lepszą oglądalność niż konkurencyjny "Taniec z gwizdami" TVN (np. 11 listopada 2007 r. "Jaką to melodię?" oglądało ponad 5,2 mln widzów a udziały wyniosły 40,6%, tego samego dnia program TVN oglądało niespełna 4,1 mln widzów, osiągając udziały na poziomie 26,6%). Średnia oglądalność "Jakiej to melodii?" od 1997 r. do 29 listopada 2007 r., wyniosła ponad 3,7 mln widzów (dane: TNS/OBOP).

Pierwszy odcinek programu TVP1 wyemitowała 4 września 1997 r. Prowadzenie teleturnieju powierzono Robertowi Janowskiemu, który do dziś jest jego gospodarzem. Autorem wizji polskiego programu (dotyczy to zarówno scenografii, sposobu realizacji i samego przebiegu teleturnieju) jest jego pierwszy reżyser, Zbigniew Proszowski. Teleturniej opiera się na prostych regułach. Za odgadnięte tytuły uczestnicy wygrywają pieniądze, a ten kto uzbiera ich najwięcej przechodzi do kolejnej rundy. Najlepszy gracz odcinka dostaje się do finału, gdzie do wygrania jest 10 tys. zł, a w finałach miesiąca samochód.

"Program "Jaka to melodia?" w sezonie 2006/07 przeszedł gruntowne zmiany i przeżywa drugą młodość. Najważniejsze jest bardzo dobre przyjęcie przez widzów tej, tak radykalnej kuracji. W badaniach telemetrycznych teleturniej uzyskuje zaskakująco wysoką widownię. W Sylwestra 2006 r., gdy konkurencja była naprawdę duża, program osiągnął według TNS/OBOP drugą najwyższą widownię spośród wszystkich stacji - prawie 3,9 mln przy udziałach 49,3% (pierwszy był "Teleexpress"). To rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę, że program jest już dziesiąty rok na antenie Jedynki "- mówi Marek Bik, reżyser i realizator "Jakiej to melodii?"

Jesienią 2006 r. do programu wprowadzono istotne zmiany. Zmieniła się scenografia, która obecnie nadaje programowi charakter spotkania we wnętrzu klubowym. Wprowadzono niedzielny finał miesiąca, 45-minutowe widowisko, z udziałem najlepszych zawodników minionego miesiąca i występami wielkich gwiazd. Wprowadzono też do emisji tzw. odcinki specjalne, 45-minutowe, emitowane w środku miesiąca, w niedzielę, z udziałem najlepszych zawodników dziesięciolecia lub osób publicznych (wygrana pieniężna jest przeznaczana na cel charytatywny). Wymyślono też zabawę dla widzów, którzy za pomocą systemu audiotele, mogą sprawdzić swoją wiedzę muzyczną i oczywiście wygrać pieniądze.

Z okazji 10-lecia programu firma Media Corporation we współpracy z EMI Music Poland wydała płytę CD z największymi przebojami świata pt. "Jaka to melodia?" w wykonaniu Roberta Janowskiego i solistów z programu. Płyta jest dostępna w sklepach muzycznych na terenie całego kraju.

Komentarze

Powiązane

01.12.22, 07:00
| telewizja / VOD » seriale
Serial Kurierzy w wiosennej ramówce TV Puls
Telewizja Puls przygotowuje nowy serial fabularno-dokumentalny „Kurierzy”. Zdjęcia do produkcji ruszą w połowie grudnia br. I sezon będzie liczył 40 odcinków.
30.11.22, 12:46
| telewizja / VOD » seriale
Matka. Nowy serial według pomysłu Igora Brejdyganta w Polsat Box Go
30 listopada br. w Polsat Box Go pojawi się pierwszy odcinek nowego thrillera psychologicznego według pomysłu Igora Brejdyganta i w reżyserii Piotra Trzaskalskiego – „Matka”. W obsadzie znaleźli się m.in.: Olga Bołądź, Łukasz Simlat, Marcin Kowalczyk, Maria Pakulnis i Olaf Lubaszenko.
30.11.22, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Lipowo. Zmowa milczenia. Premiera serialu Player Original w 2023 roku
Player na 2023 r. zaplanował premierę kryminału obyczajowego „Lipowo. Zmowa milczenia”. Nowy serial jest adaptacją książki Kasi Puzyńskiej „Motylek”.
29.11.22, 19:00
| telewizja / VOD » informacje
Ruszyła kolejna edycja konkursu na film dokumentalny w ramach Festiwalu „Pamięć i Tożsamość”
23 listopada br. ruszyła kolejna edycja konkursu na projekt filmu dokumentalnego, organizowanego w ramach III Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez Telewizję Polską.
29.11.22, 11:26
| telewizja / VOD » informacje
Warner Bros. Discovery kupiło prawa do mistrzostw świata w lekkoatletyce
Warner Bros. Discovery nabyło prawa do transmisji mistrzostw świata w lekkoatletyce na 45 rynkach w Europie, w tym również w Polsce. Najważniejsze lekkoatletyczne wydarzenie 2023 r. rozegrane zostanie w Budapeszcie w okresie od 19 do 27 sierpnia.
29.11.22, 00:21
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska - Arabia Saudyjska hitem weekendu
Hitem weekendu był sobotni mecz Polska – Arabia Saudyjska rozegrany w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn – Katar 2022.
28.11.22, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Serial Wednesday w warszawskim bistro Charlotte
Od 23 do 25 listopada br. w warszawskim bistro Charlotte na placu Zbawiciela miała miejsce akcja promująca serial Netflix ,,Wednesday”.
28.11.22, 13:02
| telewizja / VOD » informacje
Bartosz T. Wieliński reprezentantem Gazety Wyborczej w europejskim sojuszu gazet LENA
Od listopada br. nowym przedstawicielem “Gazety Wyborczej” w Leading European Newspaper Alliance (LENA) jest Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego dziennika i szef działu Świat.
28.11.22, 10:15
| telewizja / VOD » informacje
Ruszyły zdjęcia do trzeciej edycji 99-Gra o wszystko
Ruszyły zdjęcia do trzeciej edycji „99 – Gra o wszystko” z udziałem gwiazd stacji TTV. Bohaterowie programu będą konkurować ze swoimi sympatiami. Seria na antenie pojawi się wiosną przyszłego roku.
25.11.22, 18:00
| telewizja / VOD » informacje
Tomasz Jaroński, Justyna Kowalczyk-Tekieli i Tomasz Sikora skomentują inaugurację Pucharu Świata w biegach narciarskich
Od 25. do 27 listopada br. w Ruce odbędzie się inauguracja Pucharu Świata w biegach narciarskich. Wyścigi będą transmitowane w Metrze, Eurosporcie i w Playerze. Rywalizację skomentują Tomasz Jaroński, Justyna Kowalczyk-Tekieli i Tomasz Sikora.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. kontaktu z mediami

TR Warszawa | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 02.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.