23.06.21, 08:00

Nowa Biała. Tragiczny pożar w centrum uwagi mediów [raport]

"Gazeta Krakowska" w sieci informuje o pomocy dla pogorzelców
Fot.: materiały własne

Media od 19 czerwca br. na bieżąco relacjonują tragiczny w skutkach pożar w Nowej Białej (woj. małopolskie).

Pożar w Nowej Białej (woj. małopolskie) pojawił się po godz. 18.00. Media bardzo szybko zareagowały na to wydarzenie i uruchomiły specjalne wydania programów, mimo że w pobliżu nie było praktycznie ekip reporterskich. Największym wyzwaniem dla mediów był początkowo brak oficjalnych informacji oraz dość ogólnikowe i krótkie depesze. Dość szybko informacje o pożarze trafiły na paski stacji informacyjnych.

TVN24 na kilkanaście minut przed emisją zapowiadał wydanie specjalne programu, które ruszyło o godz. 21.00. Gospodarzem programu był Piotr Jacoń. Stacja z braku własnego sygnału z miejsca wydarzenia posiłkowała się na początku przede wszystkim streamingiem i zdjęciami „Tygodnika Podhalańskiego”. Na antenie pojawiły się rozmowy telefoniczne, m.in. z sołtyską Nowej Białej. Materiały własne z terenu pojawiły się dużo później na antenie stacji. Wydarzenie ustąpiło na dłuższą chwilę, m.in. programowi „Strefa Kibica” (tego dnia rozgrywano mecz Polska-Hiszpania). Program na żywo trwał tego dnia dłużej. W kolejnych dniach stacja relacjonuje na bieżąco sprawy związane z pożarem.

Również kanał TVN INFO przerwał szybko swój normalny program. Stacja posiłkowała się również zdjęciami z sieci, m.in. nagraniami z drona zamieszczonymi na YouTube. Specjalne pasmo wypełniły rozmowy, relacje i opinie. Z opóźnieniem rozpoczął się program „W tyle wizji”. Do końca dnia był to obok meczu piłkarskiego najważniejszy punkt programu stacji. W kolejnych dniach relacje z Nowej Białej pojawiały się bardzo często zarówno w kanale informacyjnym, jak i „Wiadomościach” (TVP1).

Także Polsat News przerwał swój normalny program. Stacja także na początku posiłkowała się nagraniami zewnętrznymi. Gospodynią pasma była Joanna Wrześniewska, która rozmawiała na antenie z przedstawicielami władz, a także ekspertami na temat pożaru. Temat powraca w kolejne dni do Polsatu News, a dziennikarze przedstawiają, m.in. skalę zniszczeń i potrzeb mieszkańców wsi.

Temat pożaru był także jedynką dla RMF FM, najchętniej słuchanej rozgłośni w Małopolsce. Od tej informacji zaczynały się m.in. „Fakty” o godz. 20.00 czy 21.00. Wiadomości o pożarze szybko też trafiły na stronę internetową RMF24.pl i od tego czasu sukcesywnie są na niej publikowane. Stacja wieczorem nie uruchomiła specjalnego wydania w swoim internetowym kanale informacyjnym.

Specjalnego programu nie przygotował kanał TVP Kraków. Nie zdecydowano się też na retransmisję programu TVP INFO dotyczącego wydarzeń w Nowej Białej. Informacje o pożarze trafiły oczywiście do kolejnych wydań serwisu „Kronika”. Wydarzenie w późniejszym czasie zostało wyeksponowane na stronie internetowej kanału.

Również specjalnego programu nie emitowało Radio Kraków. Informacja trafiła na czołówkę serwisów informacyjnych, m.in. o godz. 22.00. Serwisant Maciej Skowronek odsyłał na stronę internetową stacji, jednak tam w uruchomionej relacji na żywo do godz. 22.00 pojawiły się zaledwie cztery krótkie zdania, w tym jedno powtórzone. Dopiero po godz. 22.00 zamieszczano krótkie informacje. W kolejnych dniach informacja o ogromie tragedii została wyeksponowana na stronie internetowej na specjalnym czerwonym pasku. Informacje o skutkach wydarzenia pojawiają się zarówno w serwisach informacyjnych jak i pasmach programowych rozgłośni.

Obszernie pożar opisywała i relacjonował „Tygodnik Podhalański”. To właśnie ze zdjęć tej redakcji korzystali nadawcy telewizyjni. W swoim serwisie internetowym TP od soboty informuje non stop o skutkach pożaru, a także o akcji na początku gaszenia, a teraz porządkowania terenu.

Informacje o pożarze eksponowane są również przez inne media lokalne, np. „Gazetę Krakowską” zarówno w wersji papierowej jak i internetowej. I tak, w poniedziałek na okładce pisma pojawił się jeden duży artykuł w całości poświęcony tragedii w Nowej Białej. Również we wtorek był to temat z okładki. To samo lotnicze zdjęcie z okładki „GK” pojawiło się na okładce poniedziałkowego „Dziennika Polskiego”. Podobny tekst tego samego autora trafił na jedynkę obu gazet. Na poniedziałkowej okładce „DP” pojawiło się także drugie zdjęcie – tym razem z politykami – z Mateuszem Morawieckim, Premierem RP i Łukaszem Kmitą, wojewodą, którzy przybyli na miejsce pożaru.


Poniedziałkowa okładka "Gazety Krakowskiej", fot.: Polska Press


Poniedziałkowa okładka "Dziennika Polskiego", fot.: Polska Press

Komentarze

Powiązane

19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
18.06.24, 17:42
| radio » ludzie
Kamila Pirogow-Małdzińska szefową Działu Prawnego Grupy Eurozet
1 lipca br. stanowisko dyrektora Działu Prawnego Grupy Eurozet obejmie Kamila Pirogow-Małdzińska.
17.06.24, 19:00
| radio » informacje | internet » informacje
Prosto z Euro w WP SportoweFakty na czas Euro 2024
Redakcja WP SportoweFakty uruchomiła format „Prosto z Euro”, który prowadzą Marcin Gazda i Paweł Pawłowski. Nowy program to analizy i komentarze dotyczące nie tylko meczów, ale także kulisów całego turnieju.
17.06.24, 17:45
| radio » informacje
Marek Wiernik prowadzi Strefę Euro 2024 w Radiu dla Ciebie
W piątek, 14 czerwca br. po godz. 16:00 ruszyła nowa audycja „Strefa Euro 2024” na antenie Radia dla Ciebie (Warszawa).
17.06.24, 12:04
| radio » informacje
Euro 2024 w Polskim Radiu. Transmisje, relacje i specjalny serwis
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą relacjonowane na antenach Polskiego Radia. Publiczny nadawca przygotował także internetowy serwis specjalny.
17.06.24, 10:33
| radio » informacje
O prawie, lekturach, LGBT i fantastyce w wakacyjnych programach TOK FM
17 czerwca br. Radio TOK FM wprowadziło wakacyjną ramówkę w której znalazły się nowe audycje autorskie, a w nich tematy od fantastyki, przez prawa społeczności LGBT, po kanon lektur szkolnych.
17.06.24, 09:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Szybka piłka w Radiu Zet. Piłkarska kampania promująca Moonsy
Konkurs "Szybka piłka" na antenie Radia ZET oraz szerokie działania w prasie i Internecie na czele ze stronami sportowymi Onet.pl czy drukowaną wersją Przeglądu Sportowego – tak w czasie Euro 2024 promować będą się Moonsy – proteinowe chipsy z soczewicy.
17.06.24, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska najchętniej słuchana, duży spadek Radia Pogoda
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (sieci radiowe).
13.06.24, 19:00
| radio » informacje
XXVII edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Organizatorzy podwyższyli granicę wieku uczestników
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia organizuje XXVII edycję Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, który jest skierowany do twórców, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.