23.06.21, 08:00

Nowa Biała. Tragiczny pożar w centrum uwagi mediów [raport]

"Gazeta Krakowska" w sieci informuje o pomocy dla pogorzelców
Fot.: materiały własne

Media od 19 czerwca br. na bieżąco relacjonują tragiczny w skutkach pożar w Nowej Białej (woj. małopolskie).

Pożar w Nowej Białej (woj. małopolskie) pojawił się po godz. 18.00. Media bardzo szybko zareagowały na to wydarzenie i uruchomiły specjalne wydania programów, mimo że w pobliżu nie było praktycznie ekip reporterskich. Największym wyzwaniem dla mediów był początkowo brak oficjalnych informacji oraz dość ogólnikowe i krótkie depesze. Dość szybko informacje o pożarze trafiły na paski stacji informacyjnych.

TVN24 na kilkanaście minut przed emisją zapowiadał wydanie specjalne programu, które ruszyło o godz. 21.00. Gospodarzem programu był Piotr Jacoń. Stacja z braku własnego sygnału z miejsca wydarzenia posiłkowała się na początku przede wszystkim streamingiem i zdjęciami „Tygodnika Podhalańskiego”. Na antenie pojawiły się rozmowy telefoniczne, m.in. z sołtyską Nowej Białej. Materiały własne z terenu pojawiły się dużo później na antenie stacji. Wydarzenie ustąpiło na dłuższą chwilę, m.in. programowi „Strefa Kibica” (tego dnia rozgrywano mecz Polska-Hiszpania). Program na żywo trwał tego dnia dłużej. W kolejnych dniach stacja relacjonuje na bieżąco sprawy związane z pożarem.

Również kanał TVN INFO przerwał szybko swój normalny program. Stacja posiłkowała się również zdjęciami z sieci, m.in. nagraniami z drona zamieszczonymi na YouTube. Specjalne pasmo wypełniły rozmowy, relacje i opinie. Z opóźnieniem rozpoczął się program „W tyle wizji”. Do końca dnia był to obok meczu piłkarskiego najważniejszy punkt programu stacji. W kolejnych dniach relacje z Nowej Białej pojawiały się bardzo często zarówno w kanale informacyjnym, jak i „Wiadomościach” (TVP1).

Także Polsat News przerwał swój normalny program. Stacja także na początku posiłkowała się nagraniami zewnętrznymi. Gospodynią pasma była Joanna Wrześniewska, która rozmawiała na antenie z przedstawicielami władz, a także ekspertami na temat pożaru. Temat powraca w kolejne dni do Polsatu News, a dziennikarze przedstawiają, m.in. skalę zniszczeń i potrzeb mieszkańców wsi.

Temat pożaru był także jedynką dla RMF FM, najchętniej słuchanej rozgłośni w Małopolsce. Od tej informacji zaczynały się m.in. „Fakty” o godz. 20.00 czy 21.00. Wiadomości o pożarze szybko też trafiły na stronę internetową RMF24.pl i od tego czasu sukcesywnie są na niej publikowane. Stacja wieczorem nie uruchomiła specjalnego wydania w swoim internetowym kanale informacyjnym.

Specjalnego programu nie przygotował kanał TVP Kraków. Nie zdecydowano się też na retransmisję programu TVP INFO dotyczącego wydarzeń w Nowej Białej. Informacje o pożarze trafiły oczywiście do kolejnych wydań serwisu „Kronika”. Wydarzenie w późniejszym czasie zostało wyeksponowane na stronie internetowej kanału.

Również specjalnego programu nie emitowało Radio Kraków. Informacja trafiła na czołówkę serwisów informacyjnych, m.in. o godz. 22.00. Serwisant Maciej Skowronek odsyłał na stronę internetową stacji, jednak tam w uruchomionej relacji na żywo do godz. 22.00 pojawiły się zaledwie cztery krótkie zdania, w tym jedno powtórzone. Dopiero po godz. 22.00 zamieszczano krótkie informacje. W kolejnych dniach informacja o ogromie tragedii została wyeksponowana na stronie internetowej na specjalnym czerwonym pasku. Informacje o skutkach wydarzenia pojawiają się zarówno w serwisach informacyjnych jak i pasmach programowych rozgłośni.

Obszernie pożar opisywała i relacjonował „Tygodnik Podhalański”. To właśnie ze zdjęć tej redakcji korzystali nadawcy telewizyjni. W swoim serwisie internetowym TP od soboty informuje non stop o skutkach pożaru, a także o akcji na początku gaszenia, a teraz porządkowania terenu.

Informacje o pożarze eksponowane są również przez inne media lokalne, np. „Gazetę Krakowską” zarówno w wersji papierowej jak i internetowej. I tak, w poniedziałek na okładce pisma pojawił się jeden duży artykuł w całości poświęcony tragedii w Nowej Białej. Również we wtorek był to temat z okładki. To samo lotnicze zdjęcie z okładki „GK” pojawiło się na okładce poniedziałkowego „Dziennika Polskiego”. Podobny tekst tego samego autora trafił na jedynkę obu gazet. Na poniedziałkowej okładce „DP” pojawiło się także drugie zdjęcie – tym razem z politykami – z Mateuszem Morawieckim, Premierem RP i Łukaszem Kmitą, wojewodą, którzy przybyli na miejsce pożaru.


Poniedziałkowa okładka "Gazety Krakowskiej", fot.: Polska Press


Poniedziałkowa okładka "Dziennika Polskiego", fot.: Polska Press

Komentarze

Powiązane

06.12.22, 16:30
| radio » informacje
Radio Gwiazdka już nadaje
Z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia, Polskie Radio przygotowało tradycyjnie już dla swoich słuchaczy specjalny kanał świąteczny. Polskie Radio Gwiazdka to stacja wyłącznie muzyczna, w której usłyszeć będzie można największe świąteczne hity polskie i zagraniczne oraz najpiękniejsze kolędy.
06.12.22, 07:00
| radio » informacje | internet » informacje
Odkryj Pałac Saski. Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis internetowy
Polskie Radio i Spółka Celowa Pałac Saski uruchomili serwis internetowy odkryjpalacsaski.pl. Do multimedialnej, interaktywnej podróż przez dzieje utraconych skarbów Warszawy , ma zachęcać nowoczesna narracyjnie strona internetowa projektu.
05.12.22, 17:45
| radio » informacje
Św. Mikołaj poprowadzi poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Polskie Radio Dzieciom przygotowało program z udziałem Świętego Mikołaja. Najmłodsi słuchacze będą mogli również zadać Mikołajowi pytania, a odpowiedzi pojawią się w mediach społecznościowych stacji.
05.12.22, 16:30
| radio » informacje
Radio Nowy Świat rozpoczyna współpracę z Grupą Eurozet. Oferta obejmuje sponsoring i akcje niestandardowe
Radio Nowy Świat rozpoczęło współpracę z Grupą Eurozet. Wspólna oferta handlowa obejmie sponsoring oraz akcje niestandardowe.
05.12.22, 13:36
| radio » informacje
WP Radio nadaje już w DAB+ w siedmiu miastach
Wirtualna Polska wraz z należącym do niej serwisem Open FM uruchomiła nadawanie stacji WP Radio w technologii DAB+. Spółka otrzymała koncesje w Warszawie, Tarnowie, Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Katowicach oraz Częstochowie.
05.12.22, 09:18
| radio » informacje
Polskie Radio dla Ukrainy z sygnałem sześciu miastach
Polskie Radio dla Ukrainy obecnie emituje sygnał w sześciu miastach Polski: w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu oraz Białymstoku, Przemyślu i Hrubieszowie. Antena dostępna jest również cyfrowo na całym świecie.
05.12.22, 06:00
| radio » informacje
Krzysztof Berenda zdobywcą Nagrody im. Mariana Krzaka
Krzysztof Berenda, dziennikarz ekonomiczny RMF FM i szef warszawskiej redakcji radia, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Mariana Krzaka przyznawanej przez sektor bankowy dziennikarzom zajmującym się tematyką finansową.
02.12.22, 09:35
| radio » informacje
Loteria Świetny Mikołaj, Jesteś u Mikołaja!, pieczenie pierników i świąteczne piosenki w grudniowej ofercie RMF FM
RMF FM kolejny raz organizuje grudniową loterię dla słuchaczy „Świetny Mikołaj”. Wśród nagród są pieniądze oraz prezenty ze sprzętem RTV i AGD. W tym roku akcja wesprze dzieci znajdujące się pod opieką Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Przez cały grudzień na antenie pojawiać się będą również specjalne programy.
02.12.22, 07:42
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Waloryzacja dofinansowania Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W sumie 2,7 mld zł rekompensaty w 2023 r.
Niespodziewanie, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która odbyła się 30 listopada br., posłowie Prawa i Sprawiedliwości zadecydowali o zwiększeniu dofinansowania mediów publicznych w 2023 r.
02.12.22, 05:00
| radio » informacje
Marcin Meller gospodarzem talk-show w Esce ROCK
Do zespołu realizującego program Eski ROCK dołączył Marcin Meller, historyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, pisarz, autor powieści sensacyjnej „Czerwona Ziemia”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli | mazowieckie

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 08.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 06.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.