16.04.21, 07:00

Tomasz Dziedzic: Nie ma jednej recepty na dobry program kulinarny

Tomasz Dziedzic, fot.: archiwum rozmówcy

Rozmowa z Tomaszem Dziedzicem, promotorem kultury i producentem telewizyjnym, m.in. takiego formatu jak „Ooo Ciastko. Słodko i z pasją”, który zadebiutował na antenie TVS.

Kuba Wajdzik: TVS rozpoczęła emisję nowego programu „Ooo Ciastko. Słodko i z pasją”. Czym różni się od innych emitowanych formatów kulinarnych?

Tomasz Dziedzic: „Ooo Ciastko” to przede wszystkim wypieki i słodkości. Większość znanych mi programów kulinarnych, a na pewno tych w polskiej telewizji, dotyczy gotowania i pokazywania potraw kuchni danego kraju, bądź regionu. W „Ooo Ciastko” staramy się zagospodarować niszę i pokazać widzom ciekawe i łatwe w odtworzeniu przepisy na coś słodkiego. 

Wypieki przecież pojawiają się na stole w każdym polskim domu. Chcemy, aby wszyscy mieli możliwość odtworzenia przepisów Eli i zaskoczenia swoich gości, czy to na spotkaniu towarzyskim, rodzinnym lub u znajomych. W każdym odcinku prowadząca Ela Hurek, krok po kroku pokazuje jak w prosty sposób przygotować niebanalne wypieki. W każdym odcinku mamy ich dwie odsłony - w wersji klasycznej, ale z autorskim twistem prowadzącej, oraz zdrową wersję, na przykład wege czy bezglutenową. W kilku odcinkach prowadzącą wspierają jej córki - Ola i Hania. 

KW: Skąd wziął się pomysł na zaistnienie na nowej antenie programu? TVS do tej pory raczej słynęła przede wszystkim ze śląskimi tematami, również kulinarnymi….

TD: Ela Hurek, ze swoim niebanalnym podejściem do wypieków i słodkości, w stosunkowo krótkim okresie czasu zaistniała w przestrzeni medialnej. Zaczęło się od własnej pracowni i bloga internetowego, na który zaczęliśmy produkować materiały wideo. Chwilę później mieliśmy już codzienny, krótki format w lokalnej telewizji. Siłą Eli są jej wypieki - torty, ciasta i inne słodkości. Nie dość, że wspaniale wyglądają, to tak samo dobrze smakują. Do tej pory otrzymywaliśmy tylko pozytywne opinie. Widzimy tutaj ogromny potencjał. Format zauważyła TVS i skorzystaliśmy z zaproszenia do pokazania „Ooo Ciastko” szerszej publiczności. Ela jest mieszkanką Śląska, więc wszystko się tutaj zgadza :)

KW: Gospodyni tego formatu ma już doświadczenie telewizyjne oraz blogowe. Kto stoi za nową produkcją z Elą Hurek w roli głównej?

TD: Wspólnie z Elą współtworzymy scenariusze odcinków, ja jestem odpowiedzialny za reżyserię serii. Jako Halo Media wspomagamy też promocję programu. Produkcyjnie program jest realizowany wewnętrznie przez ekipę telewizji TVS. 

KW: Program „Ooo Ciastko” to nie pierwsza produkcja kulinarna Pana firmy. Jaka jest recepta na dobry program kulinarny?

TD: Nie ma jednej recepty na dobry program. Na sukces danego formatu składa się wiele czynników - charyzma prowadzącego, doświadczenie ekipy realizacyjnej, budżet i wiele innych. Kluczową sprawą jest dla mnie estetyka wykonania dania. W programach podróżniczo-kulinarnych jest łatwiej -  połowa sukcesu to dobre lokalizacje. Ciekawe miejsca są chętniej oglądane przez widzów - tutaj ważną rolę w procesie produkcyjnym pełni researcher. Natomiast w formacie studyjnym widz skupiony jest na prowadzącym i procesie gotowania. W przestrzeni medialnej dominują (niestety) właśnie formaty studyjne, a pamiętajmy, że jest też internet, w którym znajdziemy setki podobnych do siebie produkcji. Mój team ma na koncie już ponad 100 odcinków programów o tematyce kulinarnej, a jednak ciągle wymyślamy coś nowego, ciągle się docieramy oraz inwestujemy w sprzęt - tak aby w estetyczny i ciekawy sposób pokazywać kulinaria. Miarą sukcesu danego formatu jest oczywiście oglądalność.

KW: Czy pandemia wpłynęła znacząco na zainteresowanie się taka tematyką wśród internautów i telewidzów?

TD: Na pewno lockdown wpływa na oglądalność telewizji, szczególnie w weekendy. Kiedy nie możemy pójść do galerii handlowej, wybrać się do kina, muzeum lub na stok narciarski - siłą rzeczy więcej czasu spędzamy w domu. Widzowie coraz chętniej odtwarzają też przepisy w domowej kuchni. 

KW: W sieci jak grzyby po deszczu powstają blogi kulinarne. Jest jeszcze luka na tym kawałku rynku?

TD: Nie jestem blogerem, więc to pytanie raczej powinno być skierowane do autorów kanałów na YouTube. Pandemia znaczący wpływ miała, i nadal ma, na kondycję małych i średnich biznesów gastronomicznych. A to właśnie restauracje, browary i lokalni producenci żywności - chętnie lokowali swoje produkty na blogach i w regionalnych telewizjach. Sami to odczuliśmy - przerwa w realizacji „Ooo Ciastko” wynikała właśnie z ubiegłorocznego lockdownu. Miejsce dla nowych formatów jest zawsze, ale pamiętajmy, że konkurencja jest spora. Dla mnie największym polem dystrybucji formatów kulinarnych jest jednak telewizja - nie wszyscy widzowie są "internetowi". W ostatnim tygodniu jeden z naszych odcinków miał łącznie 1,3 mln  widzów – i to tylko na jednym kanale. Do tego dochodzą później odtwarzania na VOD oraz powtórki w TV. Proszę mi pokazać, który z vlogerów ma taką oglądalność? Telewizja daje szerokie możliwości - młody widz obejrzy program na platformie VOD, a pozostali w telewizji. Produkcja telewizyjna jest oczywiście bardziej wymagająca i droższa w realizacji. Nie ma tam miejsca na więcej niż jeden, dwa zbliżone formaty w jednym kanale. Konkurencja jest ogromna. Szansą dla debiutantów jest jednak oczywiście internet. 

KW: Na rynku programów kulinarnych jest bardzo duży wybór. Które z chęcią Pan ogląda?

TD: W wolnym czasie podglądam jak to robią inni. Doceniam te programy, które pokazują, że jedzenie to coś więcej niż tylko to, co przeżywamy przy stole.  Uwielbiam zagraniczne produkcje - Jamie Oliver czy Anthony Bourdain - ich po prostu chce się oglądać. W Polsce dobre programy robi Karol Okrasa. Realizacyjnie trudno jednak wskazać faworyta. Mój (oraz reżysera Michała Muzyczuka) program “Smaki Świata po polsku” uważam za najlepszy program kulinarny w polskiej telewizji. Drugi sezon jest obecnie emitowany w TVP2. Tutaj ukłony dla całej ekipy realizacyjnej oraz prowadzących - zarówno merytorycznie jak i obrazkowo - wszystko jest na najwyższym poziomie.   

KW: Dziękuję za rozmowę.

Tomasz Dziedzic
Promotor kultury i producent telewizyjny. Promotor międzynarodowych i krajowych wydarzeń muzycznych oraz tras koncertowych. Autor i producent wykonawczy takich formatów jak: „To je Borowicz. Podróże ze smakiem” (TVP), „Smaki Świata po polsku” (TVP), „Ooo Ciastko” (TVS), „Halo Muzyka” (WP Gwiazdy), „goPL” (money.pl).

Komentarze

Powiązane

23.11.22, 20:17
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska – Meksyk z ogromną widownią
Mecz Polska – Meksyk, co było do przewidzenia, cieszył się ogromnym zainteresowaniem widzów. Co ciekawe, świetny wynik zanotował kanał TVP 4K. Również w sieci padł rekord.
23.11.22, 14:18
| telewizja / VOD » informacje
TVP1 i TVP2 w ofercie CANAL+ online
Kanały TVP1 i TVP2 dołączyły do oferty serwisu streamingowego CANAL+ online. Programy są dostępne dla wszystkich subskrybentów bez względu na posiadany pakiet.
23.11.22, 09:34
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz USA – Walia hitem poniedziałku. Serial M jak miłość niepokonany
W poniedziałek, 21 listopada br. najliczniejszą widownię uzyskało spotkanie Mistrzostw Świata w piłce nożnej USA - Walia. Kanały TVP Sport i TVP2 uzyskały najwyższe dzienne udziały.
22.11.22, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Violetta Sobczak nie żyje
Zmarła dziennikarka Violetta Sobczak, która współpracowała od 17 lat z WTK.
22.11.22, 10:24
| telewizja / VOD » informacje
TVP 4K w ofercie najważniejszych sieci kablowych
Telewizja Polska ponownie uruchomiła kanał TVP 4K, na którym transmitowane będą wszystkie mecze mundialu w Katarze. Kanał trafił do oferty najważniejszych sieci kablowych w Polsce.
21.11.22, 19:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Katar – Ekwador hitem weekendu
Pierwszy mecz rozegrany w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn przyciągnął przed ekrany dużą widownię. Również ceremonia otwarcia zainteresowała sporo widzów.
21.11.22, 10:10
| telewizja / VOD » informacje
II Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny Heart of Europe. Lista laureatów
17 listopada br. w trakcie gali z okazji II Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego Heart of Europe organizowanego przez Telewizję Polską, nagrodzono najlepsze produkcje zgłoszone przez nadawców publicznych z Europy Środkowo – Wschodniej.
18.11.22, 11:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Duża widownia meczu towarzyskiego między Polską a Chile
W środę, 16 listopada br. w TVP1 i TVP Sport towarzyski mecz w piłce nożnej pomiędzy reprezentacją Polski i Chile obejrzało aż 3,5 mln widzów (dane: Nielsen Media).
17.11.22, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
Sequel Willow od 30 listopada na Disney+
30 listopada br. do portalu streamingowego Disney + trafią dwa pierwsze odcinki ,,Willow”. Serial jest sequelem filmu fantasy z 1988 r. o tym samym tytule.
17.11.22, 13:04
| telewizja / VOD » informacje
Operator Elsat wprowadza TV Smart oraz modemy internetowe z WiFi 6
Na początku października br. oferta Elsatu została wzbogacona o usługę TV Smart oraz modemy internetowe z WiFi 6.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Promocji i Marketingu

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego | Cała Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 25.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 24.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

29.11.2022 r., online.