28.11.20, 07:00

Przesyłki wielkogabarytowe – jak je wysyłać?

Fot.: materiały prasowe

Zdecydowana większość paczek przesyłanych kurierem posiada stosunkowo niewielkie rozmiary. Z łatwością możemy unieść je w dłoni lub przy pomocy dwóch rąk. Zdarzają się jednak przesyłki o większej masie, jak również gabarytach, których transport jest bardziej kłopotliwy. W jaki sposób podejść do ich wysyłki?

Czym jest przesyłka wielkogabarytowa?

Każda firma kurierska nieco inaczej podchodzi do przesyłek wielkogabarytowych. W cennikach znajdziemy zazwyczaj kilka kategorii. Jako przesyłki standardowe określa się wszystkie paczki zapakowane w karton o kształcie prostopadłościanu. Ich wagę oraz wymiary ograniczają jednak wytyczne przewoźników. Paczki o nieregularnych kształtach, niezapakowane w karton, lecz owinięte jedynie folią stretch, określane są z kolei jako niestandardowe. Istnieje również kategoria przesyłek dłużycowych, czyli wyróżniających się jedynie ponadprzeciętną długością jednego boku. Oddzielną grupą przesyłek są paczki wielkogabarytowe, czyli takie, które przekraczają parametry wielkościowe i wagowe przesyłek tradycyjnych u danego przewoźnika. W zależności od firmy kurierskiej wytyczne te mogą się znacznie różnić, jednak wszystkie paczki tego typu łączą zazwyczaj pokaźne rozmiary i duża masa.

Czy wszystkie firmy kurierskie obsługują przesyłki wielkogabarytowe?

Naturalnie tego rodzaju przesyłek nie da się nadać przy pomocy paczkomatów. Ponadto, nie wszystkie firmy kurierskie obsługują takie zlecenia. Przeglądając strony internetowe i cenniki poszczególnych przewoźników, nierzadko napotykamy na problemy – okazuje się, że nasza paczka wielkogabarytowa nie zostanie zabrana. Do dyspozycji pozostają jeszcze przewoźnicy indywidualni, ale często korzystanie z ich usług wiąże się z bardzo wysoką ceną, a fachowość firmy jest trudna do zweryfikowania.

Jak znaleźć odpowiedniego przewoźnika?

Planując wysłać przesyłkę wielkogabarytową, warto skorzystać z porównywarki usług kurierskich, takiej jak Sendit (https://www.sendit.pl/). Wystarczy bowiem wypełnić jeden formularz, aby zyskać dostęp do ofert wielu renomowanych kurierów jednocześnie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że któryś z nich podejmie się przewiezienia paczki. Warto nadmienić, że brokerzy kurierscy oferują usługi przewoźników w niższych cenach.

Czasami zdarza się, że oprócz dużego rozmiaru lub dużej wagi, przesyłka wielkogabarytowa ma także dużą wartość. Przydatne może się okazać dodatkowe ubezpieczenie paczki. Aby trzymać rękę na pulsie, warto również korzystać z funkcji zaawansowanego trackingu, o której więcej można przeczytać na stronie: https://www.sendit.pl/sledzenie-przesylek.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

27.02.2024 r., godz. 15.00, online.