09.04.20, 08:00

Radio Gdańsk w czasie epidemii: bardzo dużo informacji i publicystyki na temat epidemii

Logo stacji
Fot.: materiały prasowe

Radio Gdańsk w związku panującą epidemią koronawirusa wprowadziło liczne zmiany programowe i podjęło wiele środków, by zapewnić bezpieczeństwo pracowników rozgłośni.

Epidemia koronawirusa ma swoje odbicie w działaniach programowych i organizacji antenowej Radia Gdańsk. „Najważniejsza zmiana jaką wprowadziliśmy w Radiu Gdańsk to zmiana, która wymyka się definicjom organizacyjnym, bo dotyczy przewartościowania wagi informacji i tematów publicystycznych na antenie. Tematyce koronawirusa podporządkowana jest obecnie ogromna część nadawanych przez nas newsów. To główna tematyka rozmów i audycji publicystycznych” – komentuje dla portalmedialny.pl Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk.

To, że stacja mocno informuje i analizuje sytuację, ma m.in. wpływ na listę zapraszanych gości. Dziennikarze znacznie częściej niż do tej pory, w głównej rozmowie „Gość dnia”, rozmawiają z lekarzami. Najczęstszymi gośćmi są Jerzy Karpiński (pomorski lekarz wojewódzki), Tomasz Augustyniak (szef pomorskiego sanepidu) i Tadeusz Jędrzejczyk (Dyrektor Wydziału Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim). Dziennikarze sięgają częściej również po gości zajmujących się tą tematyką, np. wirusologów, psychologów czy dyrektorów szpitali powiatowych.

W trakcie pandemii rozgłośni udało się stacji zaprosić kilku ważnych gości z poziomu rządowego. „W ostatnich tygodniach na antenie rozmawialiśmy z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim (główny temat: bezpieczeństwo polskiej żywności, zapasy żywności, bezpieczeństwo targowisk), ministrem Dariuszem Piontkowski (MEN, główne tematy to organizacja nauczania zdalnego, egzaminy), Piotrem Müllerem (rzecznik rządu – temat: strategia rządu wobec rozprzestrzeniania się koronawirusa). O sprawach gospodarczych rozmawialiśmy, m.in. z Krzysztofem Mazurem, wiceministrem rozwoju i Januszem Kowalskim, wiceministrem aktywów państwowych” – mówi Artur Kiełbasiński, sekretarz redakcji.

W ramówce zaszły poważne zmiany. Między godz. 8.00 a 8:50 rozgłośnia emituje z reguły dwie rozmowy z „Gościem dnia”, podczas gdy przed epidemią była to tylko jedna rozmowa o 8:30.

Bardziej elastycznie traktujemy Komentarze. Często nie są to klasyczne komentarze z udziałem dwóch publicystów, ale czasami w tym paśmie pojawiają się rozmowy z ekspertami” – tłumaczy Kiełbasiński.

Stacja zawiesiła czasowo audycje wymagające bezpośrednich kontaktów ze słuchaczami – takie jak „SOS reporterzy”, czy „Twoja dzielnica” (w tym przypadku rozgłośnia nadaje powtórki). Stacja deklaruje, że te formaty powrócą na antenę, gdy tylko kontakt ze słuchaczami nie będzie wiązał się z ryzykiem.

Radio Gdańsk emituje serwisy informacyjne w normalnym trybie, zdarzają się natomiast dodatkowe serwisy (np. w połowie pełnych godziny, poza godzinami szczytu), jeżeli uzasadnia to sytuacja. „W serwisach widzimy pewne przesunięcie akcentów, znaczącą część stanowią informacje o charakterze ogólnopolskim, związane z walką z epidemią. W przypadku programów publicystycznych i poradnikowych – głównie korzystamy z ekspertów lokalnych i regionalnych. W audycji Gość dnia – mamy zarówno rozmówców regionalnych jak też z poziomu krajowego” – mówi Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk.

Inna ważna zmiana to wprowadzenie Mszy Świętej do ramówki stacji. Radio Gdańsk transmituje nabożeństwo późnym wieczorem w sobotę i o godz. 12:00 w niedzielę. „Będziemy także prowadzili relacje na żywo z wydarzeń kościelnych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną. Chcemy w ten sposób wspierać osoby, które z powodu ograniczeń sanitarnych nie mogą uczestniczyć w mszach” – zapowiada Artur Kiełbasiński.

W przypadku niektórych audycji (np. historycznych, kulturalnych) rozgłośnia emituje powtórki audycji lub ich nowe, lekko zmodyfikowane wersje, choć dotyczy to zaledwie kilku pozycji programowych. Zasadą jest, że w ciągu dnia powtórki są rzadkością, a radio produkuje nowe audycje, poświęcone bieżącej sytuacji.

Dużą zmianą jest przejściowy brak „Autopilota”, czyli raportu drogowego po południu (poranny „Autopilot” pozostał). Taka decyzja wynika z dwóch faktów. „Po pierwsze ruch drogowy na Pomorzu i w Trójmieście spadł tak znacząco, że nie było łatwo redagować rzetelnych informacji drogowych – przekaz o rzekomych korkach, których nie ma byłby źle przyjęty przez słuchaczy. Jeśli dochodzi do zdarzeń drogowych informuje o tym na bieżąco prezenter prowadzący audycję. Drugi powód to chęć ograniczenia liczby osób w studio” – podkreśla sekretarz Radia Gdańsk.

Kolejnym elementem ramówki jest emisja spotów informacyjno-edukacyjnych o zasadach postępowania w trakcie pandemii. To spoty produkowane przez Radio Gdańsk, na podstawie ustaleń dziennikarzy stacji. Rozgłośnia emituje też spoty w ramach współpracy w sieci Polskiego Radia. Z kolei inny emitowany spot powstał we współpracy z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

Ważnym elementem programu jest oczywiście muzyka. Radio Gdańsk włączyło się także w akcję wspierania polskich artystów. Na antenie znacznie częściej pojawia się polska muzyka. Rozgłośnia od 15.00 do 18.00 nadaje tylko piosenki polskich artystów (choć czasami śpiewane po angielsku). Także w autorskich programach muzycznych i oprawie dziennej pojawia się znacznie więcej polskiej muzyki.

Radio Gdańsk podjęło szereg działań mających poprawić bezpieczeństwo pracowników i współpracowników. Przy wejściu do rozgłośni znajdują się płyny do dezynfekcji i rękawiczki jednorazowe. Natomiast najważniejsze zmiany dotyczą organizacji pracy. W newsroomie pracuje maksymalnie 4-5 osób (w znacznych odległościach od siebie), choć z reguły jest ich jeszcze mniej. Normalnie na tej powierzchni przebywa nawet do 18 osób. Z kolei cały dział internetu pracuje zdalnie. Sportowa część serwisów informacyjnych przygotowywana jest zdalnie. W redakcji pojawia się tylko jeden reporter, reszta także pracuje zdalnie.

Zmieniliśmy też system nadawania audycji cyfrowych DAB+ w języku kaszubskim. Wprowadzone ograniczenia polegają na tym, że dziennikarze z tego działu pracują zdalnie, a w rozgłośni na czas emisji pojawia się jedna osoba (rotacja co tydzień)” – mówi Artur Kiełbasiński.

Od połowy marca nie ma w rozgłośni gości zewnętrznych – z wszystkimi stacja łączy się zdalnie. Także dziennikarze prowadzący i uczestniczący w komentarzach i innych audycjach publicystycznych pracują zdalnie. „Wiążą się z tym czasami drobne kłopoty techniczne, ale system działa zadowalająco” – ocenia Adam Chmielecki, prezes rozłośni. Zmieniono całkowicie sposób komunikowania się z gośćmi – rozmowy prowadzone są za pośrednictwem telefonu lub innych systemów łączności. Cały czas stacja pracuje nad jakością techniczną tych rozmów.

W studio emisyjnym ustalono precyzyjnie, z których krzeseł korzystają dziennikarze – są one rozstawione tak, aby zachować odległość co najmniej 1,5 m między osobami. Rozgłośnia ogranicza także liczbę przypadków, gdy w studio przebywa więcej niż dwie osoby.

Rozgłośnia prężnie działa również w sieci. Na stronie internetowej stacji zbudowano dwa podserwisy poświęcone obecnej sytuacji. Pierwszy z nich to Koronawirus Poradnik zawierający najważniejsze informacje poradnikowe na temat koronawirusa w formule Q&A (pytania i odpowiedzi) uzupełniany o aktualne wiadomości. Drugi z nich przedstawia ofertę kulturalną Radia Gdańsk w ramach akcji "Zastrzyk kultury w czasie epidemii" czyli zebrane archiwalne i bieżące wybrane audycje kulturalne i historyczne wyprodukowane przez Radio Gdańsk.

Jak wygląda sytuacja reklamowa rozgłośni? Kiełbasiński zwraca uwagę, że sytuacja rynku reklamowego zależy od tego, jak długo będą trwały ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. „Taka analiza będzie możliwa po kilku tygodniach trwania ograniczeń. W tej chwili widzimy, że ponieśliśmy straty wynikające z odwołania wielu imprez publicznych, w których Radio Gdańsk miało być patronem lub partnerem biznesowym” – mówi Artur Kiełbasiński.

Jak podkreśla Prezes Adam Chmielecki, obecna trudna sytuacja nie zagraża jednak bezpośrednio stabilności działania Radia Gdańsk. „Jednak gdyby taka sytuacja będzie się przedłużać, może odbić się, np. na możliwościach inwestycyjnych stacji. Mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie” – dodaje szef Radia Gdańsk.

Komentarze

Powiązane

01.03.24, 16:32
| radio » ludzie
Bartosz Panek szefem Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Bartosz Panek objął stanowisko redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Dziennikarz wraca do Polskiego Radia po trzech latach przerwy.
01.03.24, 08:00
| radio » informacje
Między książkami. Rozmowy o książkach z prof. Ryszardem Koziołkiem w Radiu Nowy Świat
Od piątku, 1 marca br. Radio Nowy Świat rozpoczyna emisję nowego cyklu „Między książkami” w audycji „Poranna Manna”. Wojciech Mann co tydzień będzie rozmawiać o książkach z profesorem Ryszardem Koziołkiem. 
01.03.24, 06:30
| radio » informacje
Magdalena Jurkowska naczelną Radia Ostrowiec. Jurkowska: Radio musi mieć stały rytm, ale powinno też zaskakiwać
Magdalena Jurkowska została nową redaktorka naczelną Radia Ostrowiec (woj. świętokrzyskie). Jurkowska na stanowisku zastąpiła Joannę Gergont, która z kolei została redaktor naczelną Radia Kielce.
29.02.24, 19:30
| radio » informacje
Czwórka ponownie na SnowFest Festival
Od 1 do 2 marca br. Czwórka zawita do Szczyrku na „SnowFest Festival” - największy festiwal muzyki i sportów zimowych w Polsce. Dziennikarze zaproszą na relacje i specjalną audycję plenerową „Czwórka na SnowFest”. Na miejscu będzie można także odwiedzić Czwórkową InstaStrefę w Miasteczku Festiwalowym. Program jest patronem medialnym wydarzenia.
29.02.24, 10:55
| radio » informacje
Informator ekonomiczny w nowej odsłonie. Wracają rozmowy z komentatorami
Program 3 Polskiego przygotował nową osłonę „Informatora ekonomicznego”. Od 4 marca br. w ramach programu wracają rozmowy z zaproszonymi komentatorkami i komentatorami. Audycja emitowana będzie od poniedziałku do czwartku o godz. 9.30 na antenie Trójki.
29.02.24, 09:57
| radio » informacje
Dwójka świętuje 87. urodziny
Recital Erica Guo z Żelazowej Woli, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to tylko kilka z propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin rozgłosni.
26.02.24, 10:52
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Ponad 80 stacji radiowych w ofercie platformy IPTV AVIOS
Wzrasta liczba stacji radiowych dostępnych na platformie IPTV AVIOS. Pod koniec stycznia br. było ich 30, obecnie jest już przeszło 80. Wszystkie stacje dostępne są bezpłatnie dla abonentów usługi.
26.02.24, 07:30
| radio » informacje
KBR będzie dalej współpracować z Adres:Media
Komitet Badań Radiowych kontynuuje współpracę z firmą Adres:Media, skupiającą grono doradców z obszaru badań, marketingu, reklamy i mediów. 
24.02.24, 09:00
| radio » informacje
Radio Nowy Świat razem z Ukrainą
W drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Radio Nowy Świat będzie wspominać i rozmawiać o sytuacji naszych wschodnich sąsiadów. Stacja uruchomiła również specjalną zbiórkę.
24.02.24, 05:00
| radio » informacje
Give Peace A Chance. Polskie stacje radiowe przeciwko wojnie. Polskie Radio przyłączyło się do akcji
Polskie rozgłośnie radiowe solidarnie w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. 24 lutego br., punktualnie o 9:45 (GMT + 1), na antenach polskich stacji radiowych zabrzmi utwór „Give Peace A Chance” Johna Lennona. To symboiczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

27.02.2024 r., godz. 15.00, online.