14.09.19, 11:15

WAPRO JPK – Jednolity Plik Kontrolny bez problemów!

Fot.: materiały prasowe

Obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli JPK nie musi być problemem. Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia wraz z systemem WAPRO JPK!

Już od kilku lat przedsiębiorcy zobowiązani są do regularnego przygotowywania JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jego obsługa nie musi być jednak problemem – dzięki oprogramowaniu takiemu jak WAPRO JPK sprawozdawczość w tym zakresie jest jeszcze prostsza! 

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny, który w skrócie określany jest jako JPK, jest polskim odpowiednikiem SAF-T, Standard Audit File for Tax, który ma na celu łatwiejsze rozliczanie i kontrolę podatków.

Podstawą prawną do przygotowywania JP jest Ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa. Początkowo nie zakładała ona konieczności regularnego tworzenia sprawozdań tego rodzaju. Obowiązek ten został wprowadzony przez Ustawę z 13 maja 2016 r.

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony po to, aby usprawnić funkcjonowanie organów podatkowych w kontroli przedsiębiorstw. Za pomocą JPK organy mogą łatwiej wychwycić wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w rozliczeniach, a przez to zapobiegać również unikaniu opodatkowania oraz wyłudzeniom podatku VAT.

Dodatkowo, przynosi on także korzyści samym przedsiębiorcom, umożliwiając prowadzenie efektywniejszej kontroli dokumentacji i pozwalając na skrócenie czasu kontroli skarbowych. 

Skład Jednolitego Pliku Kontrolnego:

 • JPK_KR – informacje z ksiąg rachunkowych
 • JPK_WB – informacje z wyciągów bankowych
 • JPK_MAG – informacje magazynowe
 • JPK_VAT – informacje z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT
 • JPK_FA – informacje o fakturach VAT
 • JPK_PKPIR – informacje z KPiR – podatkowej księgi przychodów i rozchodów
 • JPK_EWP – informacje z ewidencji przychodów
 • JPK_SF – elektroniczne sprawozdania finansowe

Aktualnie wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek cyklicznego przesyłania JPK_VAT co miesiąc, a także przesyłania na żądanie innych typów plików JPK.

Od dnia 1 stycznia 2020 obowiązywać będzie także JPK_VDEK, który ma zastąpić obecny plik JPK_VAT i deklarację VAT. 

Jak przygotować Jednolity Plik Kontrolny – JPK?

Przygotowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego bazuje na odpowiednim oprogramowaniu, w tym między innymi na programie WAPRO JPK, który stanowi moduł wchodzący w skład systemu zarządzania przedsiębiorstwem WAPRO ERP Asseco.

WAPRO JPK to moduł umożliwiający przygotowywanie oraz przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego z systemu WAPRO ERP. Przygotowuje pliki zgodne z obowiązującym schematem JPK, automatyzuje import i eksport danych, umożliwia podgląd i weryfikację danych, a także ułatwia przechowywanie danych, które przekazywane są do organów podatkowych.

Moduł WAPRO JPK umożliwia zapisywanie danych pochodzących z:

 • podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów
 • ksiąg rachunkowych
 • ewidencji przychodów
 • ewidencji VAT
 • ewidencji faktur VAT
 • ewidencji obrotu magazynowego
 • wyciągów bankowych

 

Moduł WAPRO JPK automatyzuje procesy związane z tworzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego. Pozwala przy tym na pracę zarówno lokalnie, jak również on-line. Z modułu może korzystać wielu użytkowników, przy czym umożliwia on również rejestrację ich aktywności dla większego bezpieczeństwa.

Wdrożenie modułu WAPRO JPK to zatem szereg korzyści – gwarancja zgodności z przepisami, eliminacja błędów, a także sprawniejsza wymiana danych z innymi modułami systemu WAPRO ERP.

Jak wdrożyć WAPRO JPK?

Moduł WAPRO JPK wymaga do działania odpowiednich programów wchodzących w skład systemu zrządzania przedsiębiorstwem WAPRO ERP, a mianowicie WAPRO Mag, WAPRO Fakir, WAPRO Kaper lub też WARPO Fakturka.

Wdrożenie systemu WAPRO warto powierzyć specjalistom w tej dziedzinie, na przykład z firmy ITCenter z Warszawy, którzy już od przeszło 20 lat zajmują się kompleksową i fachową obsługą informatyczną przedsiębiorstw, w tym głównie z sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw.

Więcej informacji dotyczących wdrożenia systemu WAPRO ERP wraz z modułem WAPRO JPK umożliwiającym łatwą wysyłkę Jednolitego Pliku Kontrolnego można znaleźć pod adresem: https://waproprogramy.pl/produkt/wapro-jpk/.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.