28.08.19, 15:00

Letnie studio Koło pióra. Nagroda Literacka GDYNIA na antenie TVP Kultura

Logo TVP Kultura
Fot.: materiały prasowe

30 sierpnia br., zostaną ogłoszeni laureaci tegorocznej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza oraz przekład na język polski. TVP Kultura od 27 sierpnia do 30 sierpnia emitować będzie letnie studio „Koło pióra” z rozmowami z nominowanymi twórcami.

14. edycja Nagrody Literackiej GDYNIA odbędzie się od 26 sierpnia do 1 września. Jak co roku spotkaniom z nominowanymi pisarzami i laureatami z poprzednich lat, towarzyszyć będą panele dyskusyjne, warsztaty pisarskie oraz pokazy filmowe - a to wszystko w ramach festiwalu Miasto Słowa. W Gdyni pojawi się również TVP Kultura razem z letnim studiem programu „Koło pióra”, w którym dziennikarz, prozaik i satyryk Mariusz Cieślik porozmawia ze swoimi gośćmi o nowych, najciekawszych pozycjach i trendach w polskiej literaturze.

Jako pierwszy plenerowe studio TVP Kultura odwiedzi Wit Szostak, autor m.in. takich powieści jak „Wichry Smoczogór“ czy „Chochoły”. Pisarz opowie o swojej najnowszej książce, „Poniewczasie”, łączącej elementy kilku gatunków - dziennika, eseju i powieści. Pierwsze opowiadania Szostaka, w których sięgał do fantastycznego świata ukazywały się w „Nowej Fantastyce”. Niedawno odszedł Maciej Parowski, legendarny redaktor tego czasopisma, dlatego drugiego dnia „Koło pióra” skupi się na fandomie. Gościem programu będzie Tomasz Pindel, autor opublikowanej niedawno książki „Historie fandomowe”. Kolejną rozmowę “Koło Pióra” poświęci poezji, kategorii, która w tym roku doczekała się największej liczby zgłoszeń. Prowadzący program razem z Elizą Kącką, członkinią kapituły Nagrody Literackiej Gdynia porozmawiają o kondycji polskiej poezji w dobie dominujących mediów społecznościowych oraz o młodym pokoleniu twórców polskiej poezji. W piątek w oczekiwaniu na wieczorny werdykt, kto zdobędzie Nagrodę Literacką Gdynia, w „Koło pióra” pojawi się nominowana w kategorii proza - Adelajda Truścińska, autorka „Życia Adelki”, w której opisuje losy pokolenia millenialsów i używanego przez nich Facebooka pełniącego rolę współczesnego dziennika. Nominowana razem z prowadzącym zastanowią się, co pozostawią po sobie dzisiejsi twórcy. Czy będziemy kiedyś wracać do postów na portalach społecznościowych opublikowanych przez wielkie nazwiska naszych czasów?

Nagroda Literacka GDYNIA po raz pierwszy przyznana została w 2006 r., otrzymują ją autorzy najlepszych książek wydanych w poprzednim roku, a dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. Tegoroczna gala, podczas której zostanie ogłoszony laureat Nagrody Literackiej GDYNIA, odbędzie się w piątek, 30 sierpnia o godzinie 19.00 w Muzeum Emigracji. 

Komentarze

Powiązane

21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
21.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Netfliksowy Pan Samochodzik nie pomógł książkom Nienackiego
Wbrew pozorom, film z Panem Samochodzikiem, który zadebiutował niedawno na platformie Netflix nie spowodował „Samodzikomanii”. Książki Zbigniewa Nienackiego pozostają wciąż klasykami i są chętnie kupowane.
20.09.23, 20:26
| telewizja / VOD » informacje
Rytmy Dwójki. Autorski format TVP2 z udziałem Edyty Górniak i Rafała Brzozowskiego
W jesienniej ramówce TVP2 zadebiutował nowy muzyczny show „Rytmy Dwójki”, który będzie emitowany przez osiem tygodni,. W zaś programie pojawią się polskie przeboje w wykonaniu duetów, a publiczność wybierze swój ulubiony utwór.
20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
20.09.23, 11:00
| telewizja / VOD » informacje
TVP ogłosiła nominacje do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe
Telewizja Polska ogłosiła listę nominacji do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe. Najlepsze produkcje, zgłoszone przez nadawców publicznych z 14 krajów regionu, zostały wybrane przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów branży TV.
20.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
KPOP NATION święto muzyki K-POP na żywo tylko w serwisie VOD.pl
23 września br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się koncert "KPOP NATION" dedykowany fanom K-POPu. Wydarzenie będzie transmitowane na VOD.pl. Podczas koncertu wystąpią najpopularniejsze gwiazdy tego gatunku.
19.09.23, 16:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Finał Mistrzostw Europy siatkarzy chętnie oglądany w TVP i Polsacie Sport
Finałowy mecz reprezentacji Polski z Włochami w siatkówce mężczyzn w ramach Mistrzostw Europy był chętnie oglądany zarówno na antenach Telewizji Polskiej jak i w Polsacie Sport.
19.09.23, 09:26
| telewizja / VOD » informacje
48. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni na antenie TVP Kultura
W Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znalazło się pięć koprodukcji Telewizji Polskiej. O Złote i Srebrne Lwy powalczą: „Figurant” Roberta Glińskiego, „Raport Pileckiego” Krzysztofa Łukaszewicza, „Święty” Sebastiana Buttnego, „Fin del Mundo?” Piotra Dumały oraz „Kos” Pawła Maślony.
18.09.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Spotkania Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa w TVP Sport
Telewizja Polska nabyła prawa do transmisji wszystkich spotkań Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa rozgrywanych w fazach grupowych Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.