03.05.19, 09:00

200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki na antenie Dwójki

Plakat zapowiadający wydarzenie
Fot.: materiały prasowe

W niedzielę, 5 maja br., celebrowane będzie 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki, kompozytora, twórcy polskiej opery narodowej. Obchody jubileuszu uświetni Gala Otwarcia 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Transmisja z wydarzenia w Dwójce, która przygotowała również relacje z odbywającego się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uroczystego koncertu „Wiwat Moniuszko!” i inne audycje rocznicowe.

Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki jest największym przedsięwzięciem tego rodzaju w Polsce. Od 1992 r. młodzi artyści z całego świata przyjeżdżają do Warszawy, aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki, a odniesiony sukces staje się dla wielu z nich początkiem międzynarodowej kariery. W gronie laureatów i finalistów poprzednich edycji Konkursu znalazły się takie gwiazdy sceny operowej, jak: Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień, Małgorzata Walewska, Alexei Markov, Andrzej Filończyk i Jakub Józef Orliński.

W maju br. do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przyjedzie 83 młodych śpiewaków z całego świata. W jury jubileuszowej, dziesiątej edycji Konkursu (5-11 maja) zasiądą menadżerowie największych teatrów i festiwali operowych, m.in.: Royal Opera House, Metropolitan Opera, Bayerische Staatsoper, Salzburger Festspiele, Festival d’Aix-en-Provence, Staatsoper Berlin, a także wybitni polscy śpiewacy – Ewa Podleś, Izabella Kłosińska i Piotr Beczała.

W programie uroczystego wieczoru otwarcia znajdą się najbardziej znane utwory i pieśni oraz tańce Moniuszki, które wykonają: Olga Busuioc – sopran, Ewa Tracz – sopran, Joanna Zawartko – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Agata Schmidt – mezzosopran, Jakub Józef Orliński – kontratenor, Rafał Bartmiński – tenor, Konu Kim – tenor, Łukasz Goliński – bas-baryton, Adam Palka – bas oraz Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego. Początek transmisji w radiowej Dwójce w niedzielę 5 maja o godz. 19.00. W przerwie koncertu zaplanowano rozmowę Beaty Kwiatkowskiej z dyrygentem i przewodniczącym jury tegorocznego konkursu oraz laureatami.

Tego samego dnia, w południe, w Dwójce odbędzie się transmisja z odbywającego się przed Pałacem Prezydenckim koncertu „Wiwat Moniuszko!” w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej (dyr. Michał Klauza) z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W programie pieśni i arie z oper Moniuszki. Soliści: Joanna Moskowicz – sopran, Sławomir Naborczyk – tenor, Adam Kruszewski – baryton, Aleksander Teliga – bas.

Natomiast o godz. 17.00 w Dwójce zaplanowano transmisję recitalu Cypriena Katsarisa ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie znajdą się m.in. fraszki, polonezy, nokturny oraz pieśni i arie z oper kompozytora.

Z okazji Roku Moniuszki Polskie Radio stworzyło specjalny serwis o życiu i twórczości kompozytora.

Komentarze

Powiązane

03.03.24, 22:15
| radio » ludzie
Paweł Pawłowski poprowadzi Rozmowę w Polskim Radiu 24 oraz Debatę dnia
4 marca br., Paweł Pawłowski rozpocznie współpracę z Polskim Radiem 24.  Dziennikarz będzie jednym z prowadzących „Rozmowę w Polskim Radiu 24” o godz. 16.35 i 17.35 oraz „Debatę dnia” o godz. 18.00.
03.03.24, 16:52
| radio » ludzie
Małgorzata Żochowska w Polskim Radiu 24
Do zespołu Polskiego Radia 24 dołącza Małgorzata Żochowska, która będzie jedną z prowadzących pasma programowe w Polskim Radiu 24.
01.03.24, 18:45
| radio » ludzie
Jakub Rybski warszawskim reporterem RMF FM
Do zespołu dziennikarzy RMF FM dołączył Jakub Rybski, który będzie pracować jako reporter w warszawskim oddziale radia.
01.03.24, 16:32
| radio » ludzie
Bartosz Panek szefem Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Bartosz Panek objął stanowisko redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Dziennikarz wraca do Polskiego Radia po trzech latach przerwy.
01.03.24, 08:00
| radio » informacje
Między książkami. Rozmowy o książkach z prof. Ryszardem Koziołkiem w Radiu Nowy Świat
Od piątku, 1 marca br. Radio Nowy Świat rozpoczyna emisję nowego cyklu „Między książkami” w audycji „Poranna Manna”. Wojciech Mann co tydzień będzie rozmawiać o książkach z profesorem Ryszardem Koziołkiem. 
01.03.24, 06:30
| radio » informacje
Magdalena Jurkowska naczelną Radia Ostrowiec. Jurkowska: Radio musi mieć stały rytm, ale powinno też zaskakiwać
Magdalena Jurkowska została nową redaktorka naczelną Radia Ostrowiec (woj. świętokrzyskie). Jurkowska na stanowisku zastąpiła Joannę Gergont, która z kolei została redaktor naczelną Radia Kielce.
29.02.24, 19:30
| radio » informacje
Czwórka ponownie na SnowFest Festival
Od 1 do 2 marca br. Czwórka zawita do Szczyrku na „SnowFest Festival” - największy festiwal muzyki i sportów zimowych w Polsce. Dziennikarze zaproszą na relacje i specjalną audycję plenerową „Czwórka na SnowFest”. Na miejscu będzie można także odwiedzić Czwórkową InstaStrefę w Miasteczku Festiwalowym. Program jest patronem medialnym wydarzenia.
29.02.24, 10:55
| radio » informacje
Informator ekonomiczny w nowej odsłonie. Wracają rozmowy z komentatorami
Program 3 Polskiego przygotował nową osłonę „Informatora ekonomicznego”. Od 4 marca br. w ramach programu wracają rozmowy z zaproszonymi komentatorkami i komentatorami. Audycja emitowana będzie od poniedziałku do czwartku o godz. 9.30 na antenie Trójki.
29.02.24, 09:57
| radio » informacje
Dwójka świętuje 87. urodziny
Recital Erica Guo z Żelazowej Woli, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to tylko kilka z propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin rozgłosni.
26.02.24, 10:52
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Ponad 80 stacji radiowych w ofercie platformy IPTV AVIOS
Wzrasta liczba stacji radiowych dostępnych na platformie IPTV AVIOS. Pod koniec stycznia br. było ich 30, obecnie jest już przeszło 80. Wszystkie stacje dostępne są bezpłatnie dla abonentów usługi.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

27.02.2024 r., godz. 15.00, online.