04.05.19, 11:00

Detektyw Pozytywka bohaterem serialu animowanego

Detektyw Pozytywka
Fot.: materiały prasowe

Detektyw Pozytywka pojawił się 14 lat temu i obecnie jego uniwersum obejmuje sześć książek, audiobook, grę planszową i aplikację mobilną. Teraz przyszedł czas na serial animowany.

Twórcą postaci Pozytywki jest Grzegorz Kasdepke, aktualnie najpoczytniejszy polski autor dla dzieci. Pierwszy tom serii o detektywie Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” uznała za jedną z najlepszych książek dla dzieci minionej dekady. Od 2017 r. znajduje się ona na liście lektur szkoły podstawowej. Ukazujące się nakładem Wydawnictwa „Nasza Księgarnia” książki o perypetiach Pozytywki do dziś osiągnęły imponujący nakład około 400 tys. egzemplarzy. „Nasza seria cieszy się zainteresowaniem także na zagranicznych rynkach. Już teraz książkowy Pozytywka jest znany czytelnikom na Ukrainie, w Korei, Czechach czy Rosji. Niebawem poznają go dzieci w Chinach” – mówi Katarzyna Piętka, redaktor prowadząca z Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”.

Pomysł stworzenia serialu na bazie książek już wiele lat temu Grzegorzowie Kasdepke zasugerowali młodzi czytelnicy. „Nieomal na każdym spotkaniu byłem (i jestem) pytany, kiedy wreszcie można będzie obejrzeć jego przygody” – wyjaśnia Grzegorz Kasdepke. „Powiedziałem o tym redaktorom Naszej Księgarni, wydawnictwa od zawsze publikującego książki o detektywie... - aż podskoczyli! Nagle - zarówno oni, jak i ja - uznaliśmy ten pomysł za ekscytującą... oczywistość” – dodaje Kasdepke.

Serial ma być wiernym odzwierciedleniem literackiej postaci Pozytywki.Serial „Detektyw Pozytywka” zachowa wszystko to, co w książkowych opowieściach polubiły dzieci i za co cenią je nauczyciele oraz rodzice, a więc humor, prosty język, brak przemocy i mnóstwo zagadek wymagających logicznego myślenia” – mówi Piotr Królak ze studia 4CUTS, odpowiedzialnego za produkcję serii.

Na I sezon serialu złoży się 26 siedmiominutowych odcinków. Każdy z nich ma być oddzielną, zamkniętą historią, i będzie można je oglądać w dowolnej kolejności. Serial powstaje z myślą o widzach w wieku 5-7 lat. Sposób jego realizacji ma pozwolić zachować wszystkie walory oryginalnej plastyki znanej z wydanych już książek. W tym celu twórcy wykorzystają wszelkie dostępne techniki stosowane w animacji, poczynając od animacji klasycznej po animację generowaną komputerowo. „Na najbliższe dwa lata został zaplanowany tzw. development serialu, obejmujący prace nad scenariuszami odcinków, opracowanie projektów plastycznych postaci, dekoracji i filmowego świata Pozytywki, jak również testy animacji. Przykładowo, będziemy musieli wymyśleć, jak poruszają się poszczególni bohaterowie, jaką mają mimikę, charakterystyczne gesty. Efekty naszych prac będzie można zobaczyć w odcinku pilotażowym, który powinien być gotowy w 2020 r.” – tłumaczy Piotr Królak.

W poszczególnych odcinkach serii zostaną przedstawione „zagadki kryminalne”, dotyczące różnych spraw i zjawisk, z którymi mali widzowie spotykają się na co dzień, np. rozsadzenie przez mróz pozostawionego na balkonie wazonu z wodą, albo tego, że nagrzane powietrze zwiększa swoją objętość i może spowodować pęknięcie nadmuchanej piłki.

Prace nad scenariuszami odcinków powierzono Rafałowi Skarżyckiemu, twórcy takich komiksowych postaci, jak „Jeż Jerzy”, czy „Tymek i Mistrz”.Pisząc książki myślę kategoriami literackimi, a nie filmowymi – nie zastanawiam się, co będzie dobrze wyglądało na ekranie, lecz co dobrze zabrzmi w uszach czytelników. Dlatego nie chciałem samodzielnie tworzyć scenariusza filmu na podstawie własnych opowieści – autorowi najtrudniej jest przełożyć świat literek na świat kadrów. Ponieważ jednak wiem, jakim językiem posługują się bohaterowie mojej opowieści, to czuwam, żeby filmowe dialogi oddawały charakter każdej z książkowych postaci” – tłumaczy Grzegorz Kasdepke.

W serialu „Detektyw Pozytywka” zobaczymy bohaterów znanych z książek i jedną postać drugoplanową, której w książkach nie ma” – mówi Rafał Skarżycki. Serialowy Pozytywka będzie pogodnym, trochę oderwanym od rzeczywistości człowiekiem, który doskonale potrafi łączyć fakty, dedukować i nie obawia się zająć sprawami, którymi dorośli zazwyczaj niezbyt się interesują. „Do tego będzie trochę ekscentrykiem, który robi wszystko po swojemu i nie przejmuje się zbytnio opinią innych. Pozostanie też, zgodnie z książkowym pierwowzorem, wrażliwy na dobro innych, chętny do pomocy i daleki od przemocy (jak wiadomo, jedyną bronią, jaką toleruje Pozytywka jest jego kaktus – który pełni głównie rolę odstraszającą)” – dodaje Skarżycki.

Do realizacji projektów postaci i dekoracji został zaangażowany Piotr Rychel, autor graficznego wizerunku detektywa Pozytywki, projektant i ilustrator wielu książek dla dzieci. „Ilustracje znane z książek o Pozytywce znakomicie współgrają z treścią opowiadań, dodają im barwności, doskonale obrazują różne typy postaci” – wyjaśnia Piotr Królak. „W ciągu najbliższych miesięcy prac rozwojowych we współpracy z Piotrem Rychelem musimy znaleźć sposób na to, jak pokazać książkowych bohaterów w ruchu, aby zachować tak lubiany charakter pierwowzoru” – podkreśla Królak.

Za reżyserię serialu będzie odpowiadać Dorota Cieśla, niezależna twórczyni, reżyserka (m.in. odcinków z serii „Pamiętnik Florki”, „Kaktus i Mały”), animatorka, montażystka. Za swoje filmy otrzymała Grand Prix na festiwalu OFAFA oraz „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” na festiwalu O!PLA. Szefem animacji będzie Janusz Martyn.

Ze względu na już istniejącą rozpoznawalność detektywa Pozytywki poza Polską, serial przygotowywany jest także z myślą o rynku międzynarodowym. W najbliższych miesiącach producent będzie aktywnie poszukiwać koproducentów, również za granicą. 

Komentarze

Powiązane

15.04.24, 14:25
| telewizja / VOD » informacje
TVP kontra Fundacja Otwarty Dialog. Nadawca publiczny nie utożsamia się z audycjami ze spornego okresu
W apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Fundacji Otwarty Dialog (i innych) Telewizja Polska S.A. w likwidacji kwestionuje wysokość zasądzonego zadośćuczynienia oraz formę i skalę przeprosin, a także innych zasądzonych środków, które według Sądu pierwszej instancji mają usunąć skutki naruszenia dóbr osobistych. 
15.04.24, 05:00
| telewizja / VOD » informacje
Atak na Izrael: TVP INFO i Polsat News nie zdały egzaminu. TVN24 i TV Republika z najdłuższym programem na żywo
Polskie kanały informacyjne szeroko informowały o wystrzeleniu przez irańską armię w kierunku Izraela drony i pociski. Jednak nie wszystkie zdecydowały się nadawać „na żywo” program nocą.
12.04.24, 13:00
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerskie monety „Rick and Morty”
9 kwietnia br. swoją premierę miała moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z bohaterami animowanego serialu komediowego “Rick i Morty”.
12.04.24, 10:00
| telewizja / VOD » seriale
Minuta ciszy 2. Ruszyły zdjęcia do kontynuacji serialu CANAL+
Rozpoczęły się zdjęcia do dalszej historii Mietka Zasady, emerytowanego listonosza, który zakłada dom pogrzebowy. Za reżyserię ponownie odpowiada Jacek Lusiński, który wraz z Szymonem Augustyniakiem jest również autorem scenariusza.
12.04.24, 07:40
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Kino Polska w 2023 r.: zysk netto powyżej 50 mln zł
Na koniec 2023 r. Grupa Kino Polska odnotowała przychody na poziomie 294,2 mln zł (+3,3 proc. r/r), głównie za sprawą wzrostu przychodów z nadawania kanałów płatnych i sprzedaży praw licencyjnych. Zysk netto Grupy wyniósł 51,9 mln zł (+8,8 proc. r/r).
11.04.24, 16:15
| telewizja / VOD » seriale
Królowie. Ruszą zdjęcia do nowego serialu historycznego TVP
Rozpoczęły się zdjęcia do serialu historycznego TVP „Królowie”. Tytułowe role grają: Michał Kaszyński (Kazimierz Jagiellończyk) i Krzysztof Świłpa (Władysław Warneńczyk). Produkcja opowiada o synach Jagiełły, ostatnich władcach średniowiecznej Polski.
11.04.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
HISTORY Channel w Bułgarii rusza ze sprzedażą reklam
Od 9 kwietnia br. A+E Networks EMEA uruchomiło sprzedaż czasu reklamowego na HISTORY Channel w Bułgarii.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
09.04.24, 14:45
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks: TVC Super i Szlagier TV już działają
Grupa MWE Networks uruchomiła dwa nowe kanały - TVC Super i Szlagier TV. Stacje będą szeroko dystrybuowane.
09.04.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska już formalnie postawiona w stan likwidacji. Jest wpis do KRS
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego Daniela Gorgosza jako likwidatora. Do KRS zostało wpisane postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy