01.10.18, 10:00

Mateusz Dzieduszycki: Jesteśmy świadomi potencjału przekazu audiowizualnego (wywiad z 2016 r.)

Mateusz Dzieduszycki
Fot.: materiały prasowe

Rozmowa z Mateuszem Dzieduszyckim, Redaktorem Naczelnym Salve TV o internetowym projekcie Diecezji Warszawsko-Praskiej. 

Salve TV to telewizja internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej. Skąd pomysł na uruchomienie projektu?
Pomysłodawcą projektu Salve TV jest abp Henryk Hoser SAC. W Diecezji Warszawsko-Praskiej istnieje już radio i tygodnik założone przez poprzedników Jego Ekscelencji, więc uruchomienie telewizji było naturalnym krokiem w tworzeniu szerokiej oferty medialnej. Jesteśmy świadomi potencjału przekazu audiowizualnego i bardzo cieszymy się, że możemy go wykorzystać w żywej komunikacji duszpasterzy z wiernymi. To wspaniałe, że dzięki takim projektom więcej osób usłyszy dobre słowo i będzie mieć dostęp do wartościowego przekazu. Abp Henryk Hoser SAC ogłosił projekt tej telewizji półtora roku temu. Portal www.salvetv.pl uruchomiliśmy we wrześniu 2015 r. i rozpoczęliśmy przedpremierową miesięczną relacją z Synodu Biskupów o rodzinie. Oficjalnie naszą działalność rozpoczęliśmy 24 stycznia 2016 r., czyli w Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu i święto patrona dziennikarzy (św. Franciszka Salezego), pod którego dobrą opieką, jak wierzymy, od początku się znajdujemy.

Co jest misją TV?
Salve TV to katolicka telewizja internetowa, która swój przekaz kieruje przede wszystkim do ludzi młodych – 20 i 30-latków. Misją Salve TV jest prezentowanie programów informacyjnych, rozrywkowych i edukacyjnych przyjemnych w formie i wartościowych w treści dla naszych odbiorców. Mottem przyświecającym nam w pracy jest roztropna troska o wspólne dobro i taki jest każdy program, który można u nas obejrzeć.

Co znajduje się w ofercie kanału i do kogo jest głównie kierowana?
Zakres tematyczny naszej stacji jest bardzo szeroki. Można u nas zobaczyć programy poszerzające horyzonty poprzez formę poważną i lżejszą - rozrywkową. Od informacyjnego “Tematu Dnia”, który pokazujemy codziennie na żywo o godz. 18:00, poprzez ciekawe spotkania i dyskusje prowadzone przez Ewę Pietrzak, Angelikę Olszewską, Mateusza Godka i Michała Koźlika, recenzje książek na wesoło w wykonaniu Magdaleny Korzeniewskiej, po śniadaniową “Wielokuchnię” - program kulinarny Agaty Puścikowskiej, w której gotuje ze znanymi osobami. W programach Salve TV można zobaczyć znane twarze: polityków, dziennikarzy, celebrytów. Staramy się, aby były to autorytety w swoich dziedzinach. Wśród naszych gości możemy wymienić aktorów: Dariusza Kowalskiego i Dominikę Figurską, ministra środowiska prof. Jana Szyszko, redaktor  naczelną wpolityce.pl Marzenę Nykiel, red. Bronisława Wildsteina. Mamy też przekaz skierowany specjalnie do mieszkańców Diecezji Warszawsko-Praskiej. Są to migawki z ciekawych wydarzeń dziejących się na terenie naszej diecezji, a na koniec każdego tygodnia podsumowujemy najważniejsze z nich w programie “Minął Tydzień”. To świetny skrót informacyjny, który pozwala być na bieżąco ze sprawami, które dotyczącymi mieszkańców naszej diecezji.

Religijne projekty często w naszym kraju sromotnie przegrywają na rynku. Tak było, np. z TV Niepokalanów. Upadła również Religia.tv, a sieć radiowa Plus prowadzona przez diecezje ma charakter czysto komercyjny. Czy na naszym rynku jest więc miejsce na taki projekt jak Salve TV?
Sukces projektu medialnego nie zależy od wiary jego twórców, ale od jakości propozycji, którą mają dla swoich odbiorców. Wśród mediów katolickich w Polsce jest największy polski tygodnik opinii "Gość Niedzielny", świętująca swoje 90. urodziny “Niedziela”, nasz diecezjalny tygodnik “Idziemy”, Radio Warszawa o ugruntowanej pozycji i rosnącym zasięgu, najsilniejsze radio w swoim regionie – Katolickie Radio Podlasie, czy wreszcie Radio Maryja i Telewizja Trwam. Twórcom Salve TV zależy na poruszaniu kwestii ważnych z punktu widzenia społeczeństwa, istotnych tak po ludzku. Widzimy, że spotyka się to z dobrym odbiorem i rosnącym zainteresowaniem. Siłą naszej stacji jest też z pewnością jej społecznościowy charakter. Nasi odbiorcy są nam bardzo bliscy. Zależy nam, aby mieli realny wpływ i wybór tego, co u nas mogą obejrzeć. Jesteśmy telewizją dostępną i bliską człowiekowi, można się z nami skontaktować odwiedzić nas i wziąć udział w programie! Dostrzegamy, że takie media są potrzebne i dlatego jesteśmy dobrej myśli jeśli chodzi o naszą przyszłość.

Każdy projekt potrzebuje stabilnego budżetu. W jaki sposób finansowana będzie stacja?
Mamy zapewnione środki na pierwszy etap działalności. Zaczynamy też realizować pierwsze produkcje komercyjne, których udział w zasilaniu budżetu stacji będzie z pewnością wzrastał.

Jakie są najbliższe plany stacji? Czy stacja myśli o tradycyjnym nadawaniu, jak np. za pośrednictwem sieci kablowych?
To naturalny kierunek rozwoju dla projektów internetowych. Zdecydowanie bierzemy taki scenariusz pod uwagę. Nasze programy były już emitowane także w telewizjach konwencjonalnych. Mam tu na myśli relację Salve TV z Synodu Biskupów o rodzinie, którą jako jedyni prowadziliśmy codziennie przez cały czas trwania Synodu w październiku 2015 r. Wkrótce odbędzie się premiera kolejnego programu rozrywkowego. Chcemy zaprezentować w nim zakamarki Warszawy i jej okolic – na początek po prawej stronie Wisły. Podczas przeprowadzonych badań fokusowych, widzowie bardzo entuzjastycznie wypowiadali się na temat tego projektu, dlatego z tym większą radością go zapowiadamy! Premierę planujemy jeszcze w pierwszych miesiącach tego roku. W niedługim czasie będziemy prezentowali kolejne interesujące programy. Aby myśleć o kanale linearnym potrzeba minimum dwóch godzin premierowego programu dziennie, a my na razie mamy pół godziny. Liczba premier Salve TV będzie rosła z każdym miesiącem – zapraszamy do śledzenia naszych kanałów społecznościowych na Facebooku i Twitterze, tam mówimy o naszych nowościach.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

01.12.22, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Netflix wprowadza pilotażowo system dodatkowych wynagrodzeń dla twórców
Netflix, jako pierwszy serwis streamingowy w Polsce, ogłosił pilotaż nowego systemu dodatkowych wynagrodzeń dla twórców popularnych lokalnych produkcji. Jest to program oparty na rozwiązaniach z powodzeniem wdrożonych już w innych krajach europejskich.
01.12.22, 07:00
| telewizja / VOD » seriale
Serial Kurierzy w wiosennej ramówce TV Puls
Telewizja Puls przygotowuje nowy serial fabularno-dokumentalny „Kurierzy”. Zdjęcia do produkcji ruszą w połowie grudnia br. I sezon będzie liczył 40 odcinków.
30.11.22, 12:46
| telewizja / VOD » seriale
Matka. Nowy serial według pomysłu Igora Brejdyganta w Polsat Box Go
30 listopada br. w Polsat Box Go pojawi się pierwszy odcinek nowego thrillera psychologicznego według pomysłu Igora Brejdyganta i w reżyserii Piotra Trzaskalskiego – „Matka”. W obsadzie znaleźli się m.in.: Olga Bołądź, Łukasz Simlat, Marcin Kowalczyk, Maria Pakulnis i Olaf Lubaszenko.
30.11.22, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Lipowo. Zmowa milczenia. Premiera serialu Player Original w 2023 roku
Player na 2023 r. zaplanował premierę kryminału obyczajowego „Lipowo. Zmowa milczenia”. Nowy serial jest adaptacją książki Kasi Puzyńskiej „Motylek”.
29.11.22, 19:00
| telewizja / VOD » informacje
Ruszyła kolejna edycja konkursu na film dokumentalny w ramach Festiwalu „Pamięć i Tożsamość”
23 listopada br. ruszyła kolejna edycja konkursu na projekt filmu dokumentalnego, organizowanego w ramach III Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez Telewizję Polską.
29.11.22, 11:26
| telewizja / VOD » informacje
Warner Bros. Discovery kupiło prawa do mistrzostw świata w lekkoatletyce
Warner Bros. Discovery nabyło prawa do transmisji mistrzostw świata w lekkoatletyce na 45 rynkach w Europie, w tym również w Polsce. Najważniejsze lekkoatletyczne wydarzenie 2023 r. rozegrane zostanie w Budapeszcie w okresie od 19 do 27 sierpnia.
29.11.22, 00:21
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska - Arabia Saudyjska hitem weekendu
Hitem weekendu był sobotni mecz Polska – Arabia Saudyjska rozegrany w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn – Katar 2022.
28.11.22, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Serial Wednesday w warszawskim bistro Charlotte
Od 23 do 25 listopada br. w warszawskim bistro Charlotte na placu Zbawiciela miała miejsce akcja promująca serial Netflix ,,Wednesday”.
28.11.22, 13:02
| telewizja / VOD » informacje
Bartosz T. Wieliński reprezentantem Gazety Wyborczej w europejskim sojuszu gazet LENA
Od listopada br. nowym przedstawicielem “Gazety Wyborczej” w Leading European Newspaper Alliance (LENA) jest Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego dziennika i szef działu Świat.
28.11.22, 10:15
| telewizja / VOD » informacje
Ruszyły zdjęcia do trzeciej edycji 99-Gra o wszystko
Ruszyły zdjęcia do trzeciej edycji „99 – Gra o wszystko” z udziałem gwiazd stacji TTV. Bohaterowie programu będą konkurować ze swoimi sympatiami. Seria na antenie pojawi się wiosną przyszłego roku.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. PR i komunikacji

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu | Toruń

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 03.01.23

Do zdobycia 13 nagród.

do 02.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.