05.06.18, 08:00

Krzysztof Czeczot: Naszym największym wyzwaniem jest dotarcie do jak największej grupy odbiorców

Krzysztof Czeczot
Fot.: materiały prasowe

Rozmowa z Krzysztofem Czeczotem, pomysłodawcą i producentem największego słuchowiska na świcie "Biblia Audio superprodukcja".

Kuba Wajdzik: Skąd wziął się pomysł na Biblię Audio Kids? To naturalna kontynuacja Biblii Audio?

Krzysztof Czeczot: Tak. Już rok temu wypuściliśmy pierwszą taką próbę, tj. Księgę Hioba, gdzie narratorami były dzieci. Ta propozycja świetnie się przyjęła, więc postanowiliśmy kontynuować ten cykl. Póki co powstają dwie płyty, a cała seria będzie liczyć ich 10. 

KW: Czy w epoce multimediów można zainteresować młodych słuchaczy ambitnymi treściami?

KC: Oczywiście, że tak! Należy zaznaczyć, że nasza produkcja „dla dorosłych”, czyli Biblia Audio, została świetnie przyjęta również przez dzieci i młodzież. Mamy nadzieję, że Biblia Audio Kids jeszcze mocniej wpłynie na wyobraźnię młodego słuchacza. To dlatego postawiliśmy na młodszych lektorów oraz nowe warstwy muzyczne i dźwiękowe.  

KW: Treści skierowane do najmłodszych i dotyczące religii to rzadkość. Mimo wyspecjalizowanych mediów chrześcijańskich w Polsce rzadko takie produkcje są nadawane, a jeszcze rzadziej odnoszą sukces. Skąd wynika ten problem – tylko z braku pieniędzy na tego typu produkcje, czy jednak geneza problemu leży zupełnie gdzie indziej?

KC: Nie sądzę, by istniała jednoznaczna odpowiedź na pytanie, dlaczego takie produkcje nie cieszą się popularnością. Być może problem wynika z niezbyt trafnego wyboru metody komunikacji z młodym widzem i słuchaczem. 

KW: Powróćmy do tematu Biblii Audio Kids. Jakie jest największe wyzwanie przy realizacji tego projektu?

KC: Największym wyzwaniem dla nas jest dotarcie do jak największej grupy odbiorców. Stąd głównie skupiamy się na sprawach merytorycznych – czyli jakie fragmenty Biblii wybrać, aby były one interesujące dla młodej osoby. Dobór głosów dziecięcych, zmieniona oprawa graficzna, a także promocja naszego wydawnictwa to oczywiście kwestie, które również są dla nas istotne. 

KW: Przytaczane fragmenty Pisma Świętego mają być uzupełniane o teologiczne komentarze, które mają ułatwiać rodzicom rozmowy o Biblii z dziećmi. Nasuwa się pytanie – czy rodzice w ogóle potrafią rozmawiać z dziećmi o religii? W jaki sposób Biblia Audio Kids będzie ułatwiać te rozmowy?

KC: Komentarze Piotra Kosiaka, teologa i biblisty, to przede wszystkim łatwe w odbiorze wytłumaczenie danego fragmentu. Staramy się, by były one jak najbardziej autentyczne, życiowe – to pomoże rodzicom rozpocząć z dziećmi rozmowy o religii. Sam Piotr jest ojcem czterech dziewcząt, także naprawdę wie, jak trafić do młodych słuchaczy.

KW: Jak wygląda produkcja Biblii Audio Kids od kuchni?

KC: Produkcja Biblii Audio Kids to dosyć rozbudowane działanie, bo oprócz płyt CD, które powstają w studio OSORNO, tworzymy serię 13 odcinków filmu promocyjnego. Wideo umieścimy na naszych kanałach na Facebooku i na YouTubie. W każdym odcinku trwającym kilka minut widzowie dowiedzą się, o co chodziło w danym fragmencie Biblii.
Zespół pracujący nad projektem składa się w sumie z kilkunastu osób. Eksperci to cztery fantastyczne dziewczynki: Lenka Omelaniuk, Basia Gural, Zosia i Helenka Wołyniec; oraz jeden chłopiec – Franio Ferenc-Dominik. To nasze gwiazdy. Nad wszystkim czuwa Piotr Kosiak.
Projekt potrwa do końca tego roku i mam nadzieję, że będziemy mogli go kontynuować w kolejnym. 

KW: Żyjemy w dość powierzchownych czasach. Bez wątpienia takie projekty jak Wasze mogą przyczynić się do rozwoju czytelnictwa w Polsce…

KC: Mamy nadzieję, rozwój czytelnictwa (a co za tym idzie – kultury) jest niezwykle ważny dla każdego społeczeństwa.

KW: Dżentelmeni podobno o pieniądzach nie rozmawiają, ale że projekt jest ambitny, to nie sposób zapytać o stronę finansową przedsięwzięcia. To zapewne bardzo kosztowna produkcja…

KC: Nasz projekt wszedł w kolejną fazę rozwoju, w której udaje nam się go finansować tylko i wyłącznie ze sprzedaży naszych nośników. „Koło zamachowe”, które uruchomiliśmy kilka lat temu, jest na tyle rozpędzone, że jesteśmy w stanie utrzymać i rozwijać projekt. A to jest dla nas najważniejsze – stale się rozwijać. 

KW: Po takich dużych przedsięwzięciach i dobrze ocenianych – również przez media komercyjne – nie sposób nie zapytać o dalsze plany… 

KC: Planujemy stworzyć trzy wersje językowe Biblii Audio: hiszpańską, włoską i angielską. Produkcję hiszpańską już rozpoczęliśmy. 

KW: Dziękuję za rozmowę.

Krzysztof Czeczot 
Aktor, autor dramatów, producent słuchowisk, wykładowca PWSFTviT w Łodzi oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, występował na deskach polskich teatrów, grał w takich filmach, jak: "Gotowi  na wszystko. Exterminator", "Pitbull. Nowe porządki", "Król życia". Od 2013 r. prowadzi firmę producencką OSORNO, jest też pomysłodawcą i producentem największego słuchowiska na świecie: Biblia Audio superprodukcja.

Komentarze

Powiązane

18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
14.09.23, 11:45
| radio » informacje
Tytus Hołdys współgospodarzem Listy Przebojów Muzyki Filmowej w RMF Classic
Od jesiennej ramówki „Lista Przebojów Muzyki Filmowej” RMF Classic będzie miała dwoje prowadzących – do Jadwigi Polus dołącza Tytus Hołdys.
13.09.23, 18:00
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Antyradio awansuje na drugie miejsce
RMF FM pozostaje niezagrożonym liderem w Olsztynie. Na drugie miejsce awnasowało Antyradio - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. (Olsztyn).
13.09.23, 07:00
| radio » badania rynku
RMF FM traci. Radio Zet z najlepszym wynikiem od 2014 r.
Radio RMF FM pozostaje absolutnym liderem, ale udział stacji wyraźnie stopniał. Z kolei Radio Zet zanotowało duży wzrost tzw. Słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 30 września 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.09.23, 13:00
| radio » informacje
Konkurs „Kolorowy piórnik” w Polskim Radiu Dzieciom
Rozpoczyna się konkurs plastyczny "Kolorowy piórnik" Polskiego Radia Dzieciom, skierowany do dzieci w wieku 3-10 lat. Prace można zgłaszać do 24 września 2023 r. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom i w mediach społecznościowych.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.