15.05.18, 12:00

Opozycja żąda zmiany gospodarza Woronicza 17, posłowie PiS bronią Michała Rachonia

Logo programu
Fot.: materiały prasowe

Po niedzielnym wydaniu „Woronicza 17” (TVP INFO) w którym przedstawiciele opozycji wyszli ze studia, nie gasną spory wokół programu. Opozycja żąda od Prezesa TVP zmiany gospodarza audycji. 

Przypomnijmy. W trakcie programu „Woronicza 17” trzech polityków – Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Piotr Misiło (Nowoczesna) oraz Adam Struzik (Polskie Stronnictwo Ludowe) – zdecydowało się opuścić studio. Była to reakcja na dyskusję o informacji dotyczącej działalności agencji towarzyskiej w wynajmowanym przez Stanisława Gawłowskiego mieszkaniu. Politycy wskazywali m.in., że Gawłowski nie może się bronić, a tematyka programu miała obejmować przede wszystkim wcześniej ustalone tematy.

„Telewizja publiczna w ciągu ostatnich 2,5 roku przyzwyczaiła nas do łamania standardów dziennikarskich, do manipulacji, nierzetelności, przedstawiania w nieprawdziwym świetle działalności opozycji politycznej w Polsce, ale
(…) to, co się wydarzyło w ostatni weekend w programie „Woronicza 17” przekracza wszelkie granice, już nie tylko przyzwoitości czy rzetelności dziennikarskiej, ale po prostu zwykłej ludzkiej uczciwości. Chcemy wyraźnie przeciwko temu zaprotestować i zażądać dokonania przez telewizję publiczną zmian” – powiedział Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej. Jak podkreślił polityk, obraz aktywności opozycji jest wykrzywiany, manipulowany czy wręcz zafałszowany. Grabiec zarzucił prowadzącemu program, że występuje w roli rzecznika Prawa i Sprawiedliwości i jest pozbawiony jakiejkolwiek wiarygodności. Opozycja domaga się zmiany gospodarza programu, a także zagwarantowania równego dostępu do anten TVP przedstawicielom różnych środowisk politycznych.

Suchej nitki na TVP nie zostawił także rzecznik PSL. „Miało być BBC, a wyszło Studio Yayo. Tylko że to wcale nie jest śmieszne. To, co (…) miało miejsce, to ewidentny przykład na to, jak TVP, a właściwie TVPiS, manipuluje” – powiedział Jakub Stefaniak. Podkreślił, że nie jest prawdą, że ktokolwiek uciekał od jakichkolwiek pytań. Jak wskazuje Stefaniak, nie może być takiej sytuacji, że polityk jakiejkolwiek opcji jest atakowany, niedopuszczany do słowa przez „rzecznika PiS-u, który czasowo podaje się za dziennikarza.”

Platforma Obywatelska w mediach społecznościowych zamieściła apel do władz telewizji publicznej:„Zgodnie z ustawowymi zapisami Telewizja Publiczna ma gwarantować równy dostęp przedstawicieli różnych opcji politycznych! Żądamy respektowania tego prawa przez zarząd TVP!”.

Nie brakuje jednak po stronie członków Prawa i Sprawiedliwości głosów poparcia dla red. Rachonia. Anna Kwiecień (posłanka PiS), napisała, że ‏atak na dziennikarza za niewygodne pytanie, to kolejny dowód jak bardzo totalna opozycja nie rozumie, czym jest demokracja. „Pan Redaktor Rachoń podobnie jak Inni Dziennikarze (z innych stacji) maja prawo, a raczej obowiązek pytać, pytać i jeszcze raz pytać…” – podkreśla posłanka Kwiecień. Z kolei Anna Sobecka zwróciła uwagę, red. Michał Rachoń rzetelnie wypełnia swoje dziennikarskie obowiązki. „Daje świadectwo prawdzie i dlatego staje się obiektem ataków totalnej opozycji. Uczciwi Polacy są jednak wdzięczni Panu @michalrachon za bezkompromisowe piętnowanie patologii. Proszę przyjąć wyrazy uznania” – napisała w serwisie Twitter Sobecka.

Komentarze

Powiązane

30.01.23, 07:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Rusza czwarta edycja konkursu dziennikarskiego #AllForJan Award
Ringier Axel Springer Polska otwiera nabór zgłoszeń do czwartej edycji konkursu #AllForJan Award. W konkursie o nagrodę im. Jána Kuciaka są wyróżniane najlepsze reportaże oraz relacje medialne nagłaśniające społecznie ważne tematy.
28.01.23, 23:11
| telewizja / VOD » informacje
Magdalena Wolińska-Riedi odsunięta od obowiązków zawodowych. TVP: słowa godzą w polską rację stanu
Włoska korespondentka Telewizji Polskiej została odsunięta od obowiązków służbowych po zamieszczonych komentarzach na Twitterze.
28.01.23, 10:25
| telewizja / VOD » informacje
Nowe pakiety abonamentowe dostępne od marca dla polskich klientów Viaplay
Od marca 2023 roku polscy subskrybenci platformy streamingowej Viaplay będą mogli wybierać spośród trzech różnorodnych i dostosowanych do ich potrzeb pakietów abonamentowych.
27.01.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Lex Pilot. Branża apeluje o prowadzenie transparentnych rozmów z rynkiem
Mimo sprzeciwu branży, Sejm przyjął w pierwszym czytaniu niekonsultowany z rynkiem, rządowy projekt nowelizacji Prawa komunikacji elektronicznej. 24 stycznia br., po raz czwarty z rzędu została odwołana Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, która miała się zajmować dalszym procedowaniem projektu w Sejmie.
26.01.23, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
Love Island. Wyspa Miłości. Program wzmocni ofertę Czwórki
Wiosną format „Love Island. Wyspa Miłości” nie będzie emitowany w Polsacie, a wzmocni ofertę Czwórki. To jedna z pierwszych decyzji Edwarda Miszczaka, nowego dyrektora programowego Polsatu.
25.01.23, 14:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Przewodniczący KRRiT nałoży karę na Polskie Radio Szczecin oraz TVP Info?
Maciej Świrski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji , na podstawie art. 53 ust. 1 urt, wszczął postępowania z urzędu w sprawie ukarania nadawców Polskiego Radia Szczecin oraz TVP Info, w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy.
25.01.23, 10:06
| telewizja / VOD » ludzie
Dorota Żurkowska z nową funkcją w w Warner Bros. Discovery w Polsce. Piotr Tyborowicz odchodzi
Zaskoczenie na rynku. Dorota Żurkowska obejmuje nowe stanowisko Group Senior Vice President Revenue w Warner Bros. Discovery w Polsce. Związany od początku istnienia TVN, Piotr Tyborowicz odchodzi nie tylko ze stanowiska Dyrektora Biura Reklamy TVN i członka zarządu TVN, ale i z firmy.
24.01.23, 16:30
| telewizja / VOD » informacje
Szkło Kontaktowe obchodzi 18. urodziny
25 stycznia 2023 r. „Szkło Kontaktowe” kończy 18 lat. Z tej okazji w warszawskim teatrze 6. Piętro odbyło się przedstawienie, w którym wystąpiły osoby związane z programem. Niespodzianką wieczoru był wspólny występ Grzegorza Markowskiego ze „Szkła Kontaktowego” i Grzegorza Markowskiego z zespołu „Perfect”. Wydarzenie pojawi się na antenie TVN24 25 i 26 stycznia br. o godz. 22:00.
24.01.23, 13:53
| telewizja / VOD » informacje
Alfa TVP i Belsat TV na szóstym multipleksie Naziemnej Telewizji Cyfrowej
Telewizja Polska wprowadza do dystrybucji naziemnej dwa kanały - TVP Alfa i Belsat TV.
24.01.23, 11:36
| telewizja / VOD » informacje
Jerzy Straszewski: Wejście w życie Lex Pilot osłabi świetnie funkcjonujący rynek płatnej TV w Polsce
Bogata oferta pakietowa płatnej telewizji w Polsce jest jedną z najtańszych w Unii Europejskiej, a rynek jednym z nielicznych z prognozami dalszego wzrostu wobec nasilającej się konkurencji globalnych serwisów streamingowych– wynika z raportu globalnej firmy doradztwa strategicznego Arthur D. Little.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.