28.02.18, 22:00

Ostatni artykuł zamordowanego dziennikarza Jána Kuciaka udostępniony mediom

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Ostatni artykuł zamordowanego dziennikarza Jána Kuciaka zostanie udostępniony zagranicznym mediom. W Bratysławie powstaje zespół redakcyjny, który będzie kontynuował śledztwa rozpoczęte przez Jána Kuciaka.

Ostatni artykuł, nad którym pracował zamordowany słowacki dziennikarz Ján Kuciak dla portalu aktuality.sk został opublikowany we wszystkich mediach należących do Ringier Axel Springer Media AG, jak również tych, których właścicielem są spółki Axel Springer SE i Ringier AG. Artykuł wraz z edytorialem redaktora naczelnego aktuality.sk Petera Bardy’ego będzie również dostępny do publikacji przez zagraniczne media.

Jána Kuciaka i jego narzeczoną znaleziono martwych w ich domu 25 lutego br. Od 2005 r. Kuciak pracował jako dziennikarz śledczy w redakcji portalu aktuality.sk, należącego do Ringier Axel Springer Slovakia.

W celu upamiętnienia zmarłego dziennikarza stworzono hashtag: #allforjan. Dodatkowo została udostępniona internetowa księga kondolencyjna.

Ostatni artykuł, nad którym pracował Ján Kuciak dotyczył zarzutów defraudacji środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej i oszustw podatkowych, których mieli dopuszczać się obywatele Słowacji i Włoch, podejrzewani o kontakty z zorganizowaną grupą przestępczą „Ndrangheta”. Podczas śledztwa dziennikarz współpracował z czeskim dziennikarskim ośrodkiem badawczym Investigace.cz, włoskim projektem tworzonym przez dziennikarzy śledczych oraz międzynarodowym konsorcjum zrzeszającym ośrodki badające działalność zorganizowanych grup przestępczych i korupcję „Organized Crime and Corruption Reporting Project”.

Publikacja artykułu w takich mediach informacyjnych takich jak: „Bild”, „Welt”, „Blick”, „Le Temps”, „Politico”, „Business Insider”, „Newsweek”, „Blic”, „Blikk”, „Fakt” i „Novy Cas”, ma zapewnić jak najszerszy krąg odbiorców i nagłośnić pracę Kuciaka i jego kolegów z redakcji śledczej.

W Bratysławie powstaje zespół redakcyjny, w którego skład wchodzą jedni z najbardziej doświadczonych dziennikarzy śledczych pracujących w mediach należących do Ringier Axel Springer Media, Axel Springer SE i Ringier AG, który będzie kontynuował śledztwa rozpoczęte przez Jána Kuciaka.

„Publikacja ostatniego artykułu Jána nie przywróci życia jemu i jego narzeczonej Martinie. Nie wytłumaczy też ich rodzinom i przyjaciołom tego, czego wytłumaczyć się nie da. W ten sposób chcemy jednak oddać hołd Jánowi Kuciakowi, który ryzykował własnym życiem, by sprawić, że te fakty ujrzą światło dzienne. Czyniąc to wysyłamy w świat wiadomość, że nikt nie jest w stanie zastraszyć nas – niezależnych wydawców. Jesteśmy w trakcie kompletowania międzynarodowego zespołu redakcyjnego, który dalej będzie walczył o wolność wypowiedzi, wolność mediów, praworządność i demokrację” - powiedział Mark Dekan, CEO Ringer Axel Springer Media AG. „Jeżeli zbrodnia została pomyślana jako próba zniechęcania niezależnego wydawcy, jakim jest Ringier Axel Springer Slovakia, do ujawniania naruszeń prawa, mamy na to tylko jedną odpowiedź: Nigdy nie damy się zastraszyć!” – dodaje Peter Bardy, redaktor naczelny aktuality.sk.

 

Komentarze

Powiązane

25.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 stycznia?
24.01.23, 12:43
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media Grupy Agora włączyły się w 31. Finał WOŚP
W niedzielę, 29 stycznia br. pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich –małych i dużych!” odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grupy Agora tradycyjnie wesprą akcję, organizując aukcje internetowe, zbierając pieniądze do wirtualnych puszek oraz relacjonując przebieg niedzielnego finału.
24.01.23, 07:30
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Kamil Wolnicki awansuje w Przeglądzie Sportowym Onet
Kamil Wolnicki, dotychczasowy szef wideo, audio i treści płatnych serwisu, zostanie drugim zastępcą redaktora naczelnego serwisu Przegląd Sportowy Onet.
24.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 stycznia?
23.01.23, 17:00
| prasa » ludzie | reklama & PR » ludzie
Małgorzata Pędzich i Edyta Korzekwa – Machocka awansują w Biurze Reklamy Wydawnictwa Bauer
W Biurze Reklamy Wydawnictwa Bauer nastąpiły zmiany. Małgorzata Pędzich i Edyta Korzekwa – Machocka objęły nowe stanowiska.
23.01.23, 13:08
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Łukasz Godlewski przechodzi ze Sport.pl do redakcji Przeglądu Sportowego Onet
Łukasz Godlewski przechodzi do redakcji Przeglądu Sportowego Onet i obejmie funkcję zastępcy redaktora naczelnego serwisu, Jacka Stańczyka.
23.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 stycznia?
22.01.23, 02:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 stycznia?
21.01.23, 22:13
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 stycznia?
20.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 stycznia?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Referent ds. mediów

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce | Opole

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji-Rzecznik prasowy

Muzeum Sztuki Łódź | Łódź

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.