12.01.18, 10:00
200 godzin transmisji. Zimowe Igrzyska Olimpijskie PjongCzang 2018 w Telewizji Polskiej
Telewizja Polska pokaże 200 godzin transmisji z XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018 na antenach TVP1 i TVP2. Do Soczi Telewizja Polska wyśle 35-osobową ekipę.
Wszystkie najważniejsze momenty igrzysk – ceremonie otwarcia i zamknięcia, starty Polaków oraz finały wszystkich konkurencji będzie można zobaczyć na żywo na antenach otwartych – w Jedynce i Dwójce. W sumie zaplanowano 200 godzin transmisji, a kolejne 50 godzin to studia, podsumowania i programy dodatkowe. Widzowie TVP będą mogli zobaczyć o 70 godzin więcej, niż podczas igrzysk cztery lata temu w Soczi.
Po raz pierwszy w Polsce TVP1 pokaże nie tylko kwalifikacje i konkursy (dwa indywidualne i jeden drużynowy) w rywalizacji mężczyzn, lecz także wszystkie serie treningowe. Z uwagi na chęć pokazania widzom przygotowań naszych skoczków, transmisje z igrzysk rozpoczną się dzień przed ceremonią otwarcia, czyli 8 lutego (treningi i kwalifikacje do konkursu na skoczni normalnej). TVP będzie towarzyszyć skoczkom 24 godziny na dobę.
Początek dnia olimpijskiego w TVP1 i TVP2 (które często będą transmitować igrzyska jednocześnie) nastąpi tuż po północy, ze względu na różnicę czasu z Koreą Południową. Relacje z zawodów potrwają nawet do godziny 16:00. Później emitowane będą programy: „Halo, tu PjongCzang” (TVP1 ok. godz. 16.20), „Skrót wydarzeń” (TVP1, ok. godz. 16:30) i „Dzień na igrzyskach”, w którym zostaną pokazane najważniejsze momenty dnia (TVP1 tuż przed Wiadomościami o godz. 19:30).
Do Soczi Telewizja Polska wyśle 35-osobową ekipę. W jej składzie znajdą się komentatorzy, siedem ekip reporterskich oraz obsługa produkcyjna. Główne studio olimpijskie będzie zlokalizowane na Woronicza, a wśród gości znajdą się sportowcy. Stałym ekspertem TVP w PjongCzang będzie Adam Małysz – czterokrotny medalista olimpijski. Rywalizację hokeistów będzie komentował Mariusz Czerkawski – były zawodnik NHL i olimpijczyk z Albertville.
Telewizja Polska pokaże igrzyska również w sieci. Polscy internauci będą mogli oglądać zmagania sportowców w Korei Południowej zarówno w domu, jak i poza nim. Na stronie sport.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP Sport zostanie pokazanych po kilkanaście godzin transmisji dziennie. Z kolei kulisy rywalizacji czy wyczyny sportowców pojawią się w kanałach społecznościowych TVP Sport. Do PjongCzang wyruszy bowiem specjalna ekipa, która będzie tworzyć treści dedykowane użytkownikom Facebooka, Twittera i strony sport.tvp.pl.
Telewizja Polska otrzymała na zasadzie sublicencji od Discovery Communications wyłączne prawa do pokazywania Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w kanałach otwartych oraz prawa cyfrowe do transmisji nadawanych w sposób linearny. Discovery, właściciel Eurosportu, posiada pełne prawa do transmisji igrzysk w telewizji płatnej, w strefach kibica, a także poprzez swoje platformy cyfrowe.
W skład komentatorskiej ekipy wejdą tacy dziennikarze jak: Włodzimierz Szaranowicz (ceremonia otwarcia i zamknięcia, skoki narciarskie), Przemysław Babiarz (ceremonia otwarcia i zamknięcia, skoki narciarskie, łyżwiarstwo figurowe), Piotr Sobczyński (ceremonia otwarcia i zamknięcia, biathlon, łyżwiarstwo figurowe), Jarosław Idzi (biegi narciarskie, biathlon), Piotr Dębowski (łyżwiarstwo szybkie, short track), Dariusz Szpakowski (hokej na lodzie), Jacek Laskowski (hokej na lodzie), Mariusz Czerkawski (hokej na lodzie), Sebastian Szczęsny (skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie; także reporter) oraz Piotr Meissner (biegi narciarskie; także reporter).
Prowadzącym studio będzie Maciej Kurzajewski (także reporter), a funkcję reportów pełnić będą: Justyna Szubert-Kotomska, Aleksandra Rajewska, Filip Czyszanowski, Aleksander Dzięciołowski, Adrian Pudło, Sebastian Parfjanowicz oraz Marcin Tulicki.
Komentarze