20.12.17, 16:00

Przekrój udostępnił bezpłatne cyfrowe archiwum z lat 1945-2000

Strona cyfrowego archiwum "Przekroju"
Fot.: materiały prasowe

19 grudnia br. udostępniono cyfrowe archiwum „Przekroju”. Obejmuje ono wszystkie wydania periodyku, począwszy od pierwszego numeru z 15 kwietnia 1945 r. aż po wydania z 2000 r. – następne będą stopniowo uzupełniane. Archiwum jest dostępne bezpłatnie na stronie przekroj.pl (zakładka „archiwum”). 

Materiały w aerchiwum można wyszukiwać, filtrując treści na podstawie daty, numeru wydania oraz haseł. Za projekt cyfryzacji archiwum po stronie „Przekroju” odpowiadają Marta Wardin, Katarzyna Tyszkiewicz-Borawska oraz Tomasz Wichrowski.

Dokładnie rok temu pojawił się pierwszy numer „Przekroju” w nowej odsłonie. Dzisiejszą premierę archiwum traktujemy więc symbolicznie. Misją „Przekroju” jest dbać o bogate społecznie i kulturowo dziedzictwo, jakie pozostawili nam twórcy pisma. Staramy się tę misję dokładnie wypełniać” – mówi Marta Wardin, dyrektor wydawnicza „Przekroju”.

Koncepcja strony internetowej przekroj.pl od samego początku zakładała dostęp do archiwum. Strona miała premierę w marcu tego roku, a dzisiaj udostępniamy Czytelniczkom i Czytelnikom wszystkie numery z lat 1945–2000. Archiwum „Przekroju” to m.in. źródło wiedzy o obyczajach, stylu życia i sposobie myślenia w powojennej Polsce. Myślę, że archiwum znajdzie również wielu fanów ze względu na jego legendarny charakter. Bez końca bowiem można przeczesywać w nim kultowe rubryki, przyjrzeć się modzie minionego półwiecza i odkrywać perły, takie jak skandalizująca opowieść z lat 50. o spotkaniu Witolda Gombrowicza z Izabelą „Czajką” Stachowicz" – uzupełnia Katarzyna Tyszkiewicz-Borawska, sekretarz redakcji przekroj.pl.

Obszerny materiał potrzebował specjalnej oprawy – stąd współpraca ze studiem Huncwot. Po stronie studia nad archiwum pracowali: Łukasz Knasiecki, Arkadiusz Romański, Agnieszka Leydo, Agata Pieczyńska, Grzegorz Matyszewski i Krystian Bednarek. Huncwot jest autorem serwisu przekroj.pl i podobnych projektów, m.in. archiwum Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy serwisu Biblioteki Narodowej – Polona.

Przygotowaliśmy nowatorski projekt, który pozwala na graficzne oznaczanie poszczególnych artykułów i rysunków w ramach każdego z niemal 3000 numerów magazynu. To pozwoliło wyodrębnić oraz opisać za pomocą metadanych prawie 130 000 artykułów, które łatwo wyszukać i przeglądać w ramach serwisu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wyszukać np. wszystkie teksty poświęcone The Beatles czy przejrzeć wszystkie 2238 rysunków z profesorem Filutkiem bez konieczności (wirtualnego) wertowania wszystkich numerów” – mówi Łukasz Knasiecki ze studia Huncwot.

Komentarze

Powiązane

03.02.23, 15:49
| internet » informacje
Rok dla ciała. Nowy podcast Ofeminin.pl
„Rok dla ciała” to nowy podcast Ofeminin, który prowadzi Karolina Kaja Gołuchowska, redaktorka naczelna serwisu.
03.02.23, 12:42
| internet » informacje
Akademia Biznesu w money.pl
1 lutego br. wystartowała Akademia Biznesu money.pl. To nowa platforma z eksperckimi treściami podzielonymi na ścieżki tematyczne, które obejmują: zarządzanie, prawo, technologie oraz rynek e-commerce.
02.02.23, 21:00
| internet » ludzie
Karolina Borowska na czele serwisu Plotek.pl
Nową redaktorką naczelną serwisu Plotek.pl z portfolio Gazeta.pl (Agora) jest Karolina Borowska.
02.02.23, 19:00
| internet » ludzie
Zuzanna Ałdycka naczelną serwisu Dziecko.pl
Od 1 lutego br., na czele eDziecko.pl, serwisu tematycznego z portfolio Gazeta.pl (Agora) stanęła Zuzanna Ałdycka. Do jej obowiązków poza organizacją pracy redakcji należy, m.in. utrzymanie pozycji zasięgowej serwisu.
02.02.23, 12:04
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Iberion wygrywa w sądzie z TVP
Grupa mediowo-społecznościowa Iberion wygrała w sądzie I instancji z Telewizją Polską. Spór dotyczył materiału dziennikarskiego o wypadku samochodu Jacka Kurskiego,. byłego już prezesa TVP.
31.01.23, 16:00
| internet » ludzie
Agnieszka Maciaszek szefową Pomponika
Od 1 lutego br. Agnieszka Maciaszek obejmie w portalu Interia stanowisko szefowej show-biznesowego serwisu Pomponik. Maciaszek odpowiedzialna będzie za treści i zasięg serwisu oraz za współpracę z Telewizją Polsat.
31.01.23, 07:30
| internet » informacje
Przegląd ligowy. Nowy program piłkarski w Przeglądzie Sportowym Onet
„Przegląd ligowy” to nowy program w ofercie wideo Przeglądu Sportowego Onet prowadzony przez Radosława Majdana, Jarosława Kolińskiego i Łukasza Olkowicza. Premierowe odcinki będą emitowane w każdy piątek.
30.01.23, 07:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Rusza czwarta edycja konkursu dziennikarskiego #AllForJan Award
Ringier Axel Springer Polska otwiera nabór zgłoszeń do czwartej edycji konkursu #AllForJan Award. W konkursie o nagrodę im. Jána Kuciaka są wyróżniane najlepsze reportaże oraz relacje medialne nagłaśniające społecznie ważne tematy.
29.01.23, 17:00
| internet » informacje
Medonet.pl rusza z czwartą edycją Narodowego Testu Zdrowia Polaków
Narodowy Test Zdrowia Polaków to ogólnopolski projekt społeczno-edukacyjny serwisu Medonet.pl, mający na celu zwiększenie świadomości na temat stanu zdrowia i sposobów na jego poprawę.
27.01.23, 17:19
| internet » informacje
Z Ludzką Twarzą. Serwis WP abcZdrowie rusza z nowym cyklem
Redakcja serwisu WP abcZdrowie rozpoczęła nowy cykl reportażowym „Z Ludzką Twarzą”. W programie przedstawieni zostaną bohaterowie zmagający się z poważnymi chorobami, ludzie „niezwykle zwyczajni”, którzy nie chcą litości ani współczucia.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalist/-ka ds.promocji

Kielecki Teatr Tańca | inne

Przejdź do oferty

PEŁNOMOCNIK DYREKTORA ds. MARKETINGU

Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. komunikacji

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 08.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 07.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.