16.12.16, 13:41

16 grudnia #DzieńBezPolityków. Media przeciwko zmianom w Sejmie

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Duża część polskich mediów protestuje przeciwko planowanym zmianom w pracy dziennikarzy na terenie parlamentu. Zmiany takie chce wprowadzić marszałek Marek Kuchciński (PiS). 

Do dziennikarskiego protestu włączyły się, m.in. takie redakcje jak: Forum Polska Agencja Fotografów, "Gazeta Wyborcza", Grupa Onet, Grupa WP, "Najwyższy Czas!", "Newsweek", "Nowa TV, Polsat News, Polska Press, Press Club Polska, "Puls Biznesu", Radio Eska, Radio Zet, RMF FM, "Rzeczpospolita", "Super Express", Superstacja, TOK FM i TVN. Do akcji z automatu dołączyła się tez muzyczna stacja Stars.TV. Przeciwna zmianom jest również sejmowa opozycja: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Kukiz'15 oraz PSL.

Duża część dziennikarzy jest przeciwnych planowanym zmianom.Zasady pracy mediów w sejmie można oczywiście zmieniać czy doprecyzowywać, ale niechże by się to działo w minimalnym dialogu, a nie dyktacie” - napisał na Twitterze Konrad Piasecki. „Swoboda poruszania się dziennikarzy i sprawozdawców parlamentarnych po Sejmie była symbolem zwycięstwa demokratycznej rewolucji 1989 r. Przez 27 lat zwyczaj ten respektowany był przez wszystkie Kancelarie Sejmu. Dziś rządzący dla własnej wygody zrywają z tą wolnościową tradycją” - napisał Jarosław Kurski

Negatywny stosunek do wprowadzanych zmian ma dziennikarz i publicysta Robert Mazurek (wpolityce.pl, „wSieci”i RMF FM). „Zamykanie Sejmu przed dziennikarzami to nie problem. Problemem jest zamykanie Sejmu przed wyborcami. (..) Do tego (…) wyborca wydelegował media – to one mają patrzeć władzy na ręce. Przepraszam, za powtarzanie oczywistości, ale najwyraźniej nie są one oczywistościami dla marszałków Sejmu i Senatu. (…) Przypomnę ekscelencjom marszałkom, że PiS szedł do wyborów także pod hasłami większej jawności życia publicznego. To Prawo i Sprawiedliwość ujmowało się za wyrzucanymi z mediów publicznych dziennikarzami, to politycy tej partii stanęli murem za dziennikarzami „Wprost”, na których spadły represje po ujawnieniu afery podsłuchowej, to wreszcie partia Jarosława Kaczyńskiego obiecywała opozycji pakiet demokratyczny, a dziennikarzom pełną przejrzystość polityki. Dziś, panowie, wypędzacie z Sejmu dziennikarzy. (…) Mam ostatni argument i jednocześnie ćwiczenia z wyobraźni. Wyobraźcie sobie bowiem, że to wściekli po aferze podsłuchowej politycy Platformy Obywatelskiej zamykają Sejm przed dziennikarzami? Co byście wtedy powiedzieli? Że w parlamencie musi być porządek i dobrze, że marszałek Kopacz go wprowadza? Na pewno?” – napisał Mazurek na łamach wpolityce.pl.

Dzień wcześniej dziennikarze pikietowali pod budynkiem Sejmu. Dominika Wielowieyska odczytała w imieniu dziennikarzy apel skierowany do Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu. Pod Sejmem znaleźli się przedstawiciele wielu mediów, m.in. Monika Olejnik (TVN24), Andrzej Morozowski (TVN 24), Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”) czy Grzegorz Miecugow (TVN 24).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Portalmedialny.pl popiera protest dziennikarzy oraz jest przeciwny wprowadzanym zmianom w organizacji pracy dziennikarzy na terenie Sejmu.

Komentarze

Powiązane

25.01.23, 14:13
| prasa » ludzie
Sławomir Kamiński szefem działu Foto Wyborczej i Agencji Wyborcza.pl
Od lutego br. zespołem Foto "Gazety Wyborczej" i jednocześnie Agencji Wyborcza.pl pokieruje Sławomir Kamiński, fotoreporter i laureat wielu konkursów fotografii prasowej, związany z redakcją "Wyborczej" od 30 lat.
25.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 stycznia?
24.01.23, 12:43
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media Grupy Agora włączyły się w 31. Finał WOŚP
W niedzielę, 29 stycznia br. pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich –małych i dużych!” odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grupy Agora tradycyjnie wesprą akcję, organizując aukcje internetowe, zbierając pieniądze do wirtualnych puszek oraz relacjonując przebieg niedzielnego finału.
24.01.23, 07:30
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Kamil Wolnicki awansuje w Przeglądzie Sportowym Onet
Kamil Wolnicki, dotychczasowy szef wideo, audio i treści płatnych serwisu, zostanie drugim zastępcą redaktora naczelnego serwisu Przegląd Sportowy Onet.
24.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 stycznia?
23.01.23, 17:00
| prasa » ludzie | reklama & PR » ludzie
Małgorzata Pędzich i Edyta Korzekwa – Machocka awansują w Biurze Reklamy Wydawnictwa Bauer
W Biurze Reklamy Wydawnictwa Bauer nastąpiły zmiany. Małgorzata Pędzich i Edyta Korzekwa – Machocka objęły nowe stanowiska.
23.01.23, 13:08
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Łukasz Godlewski przechodzi ze Sport.pl do redakcji Przeglądu Sportowego Onet
Łukasz Godlewski przechodzi do redakcji Przeglądu Sportowego Onet i obejmie funkcję zastępcy redaktora naczelnego serwisu, Jacka Stańczyka.
23.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 stycznia?
22.01.23, 02:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 stycznia?
21.01.23, 22:13
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 stycznia?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Referent ds. mediów

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce | Opole

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji-Rzecznik prasowy

Muzeum Sztuki Łódź | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.