16.06.16, 12:00

ZenithOptimedia: w 2016 r. czas korzystania z mobilnego internetu wzrośnie o 28 proc.

Logo ZenithOptimedia
Fot.: materiały prasowe

Ilość czasu, jaką ludzie na całym świecie poświęcają na korzystanie z mobilnego internetu wzrośnie w tym roku o 27,7 proc., podnosząc całościową konsumpcję mediów o 1,4 proc. − wynika z opublikowanego dziś przez ZenithOptimedia raportu Media Consumption Forecasts. Konsumpcja wszystkich pozostałych mediów, w tym również internetu na urządzeniach desktopowych, spadnie łącznie o 3,4 proc.

To druga edycja corocznego raportu Media Consumption Forecasts, który analizuje zmieniające się wzorce konsumpcji mediów i szacuje jak ilość czasu spędzanego na korzystaniu z różnych mediów zmieni się między 2016 a 2018 rokiem. Raport obejmuje dane dotyczące czasu przeznaczanego na czytanie dzienników i magazynów, oglądanie telewizji, słuchanie radia, oglądanie filmów w kinie, korzystanie z internetu i oglądanie reklam OOH. Tegoroczna edycja raportu zawiera dane z 71 krajów, w tym z Polski.

Czas poświęcany na korzystanie z internetu na urządzeniach desktopowych rósł szybko w pierwszych latach tej dekady − z 36 minut dziennie w 2010 do szczytowej wartości 52 minut dziennie w 2014 roku. Teraz jednak spada, bo internauci korzystają częściej z urządzeń mobilnych. W 2015 roku mobile wyprzedził desktop, stając się dominującym sposobem dostępu do internetu. W tym roku ludzie na całym świecie spędzą średnio 86 minut dziennie korzystając z internetu na urządzeniach mobilnych, podczas gdy na urządzeniach typu desktop będą korzystać z niego średnio przez 36 minut dziennie. Oznacza to, że 71 proc. konsumpcji internetu odbywa się via mobile. Regionem, w którym dominuje mobile jest Azja Pacyficzna, gdzie 73 proc. konsumpcji internetu odbywa się na urządzeniach mobilnych. Tuż za nią plasuje się Ameryka Północna, z udziałem mobile na poziomie 72 proc.

Konsumpcja mobilnego internetu rośnie kosztem wszystkich innych mediów. Według prognoz ZenithOptimedia globalnie średni czas spędzany na korzystaniu z internetu na urządzeniach mobilnych wzrośnie w tym roku o 27,7 proc., podczas gdy czas spędzony w sieci za pośrednictwem urządzeń desktopowych spadnie o 15,8 proc. Zmniejszy się także czas konsumpcji tradycyjnych mediów: kina o 0,5 proc., outdooru o 0,8 proc., telewizji o 1,5 proc., radia o 2,4 proc., dzienników o 5,6 proc. i magazynów o 6,7 proc.

Analitycy ZenithOptimedia zwracają uwagę, że podane wartości odnoszą się jedynie do czasu spędzonego na kontakcie z wymienionymi mediami w ich tradycyjnych formach − z drukowanymi publikacjami, programami emitowanymi przez kanały telewizyjne i stacje radiowe. Duża część czasu spędzanego w internecie jest poświęcana bowiem na konsumpcję treści tworzonych przez tradycyjnych wydawców. Właściciele tradycyjnych mediów zainwestowali wiele w rozwój ich internetowych wersji, a niektóre z nich zdobyły popularność, jakiej nigdy nie miały wersje offline. Ekspansja konsumpcji mobilnego internetu jest dla tradycyjnych wydawców w takim samym stopniu szansą, jak i zagrożeniem.

Wzrost konsumpcji internetu − najpierw desktopowego, a teraz mobilnego − napędził o 7,9 proc. wzrost całościowej konsumpcji mediów pomiędzy 2010 a 2015 rokiem, od 403 do 435 minut dziennie. W tym roku, według autorów raportu, konsumpcja mediów wzrośnie o 1,4 proc., w 2017 − o dalsze 1,2 proc., a w 2018 roku, kiedy konsumpcja mobile zacznie się stabilizować, już tylko o 0,4 proc. Analitycy ZenithOptimedia spodziewają się, że globalnie średni czas spędzany na konsumpcji mediów wyniesie w 2018 roku 448 minut.

Pomimo ostatnich spadków, tradycyjna telewizja pozostaje zdecydowanie najpopularniejszym medium na świecie, przykuwając uwagę widzów przez 177 minut dziennie w 2015 r. Internet, angażujący średnio przez 110 minut dziennie zajmuje drugie miejsce. W 2015 roku telewizja odnotowała 41 proc. udział w globalnej konsumpcji mediów. Według prognozy ZenithOptimedia w 2018 roku jej udział wyniesie 38 proc., podczas gdy udział internetu wyniesie 31 proc.

Komentarze

Powiązane

22.09.23, 13:58
| reklama & PR » informacje
Loteria „Królewski LUZ BLUZ” od firmy Wawel
18 września br. wystartowała loteria słodyczy sprzedawanych na wagę marki Wawel, pod hasłem „Królewski LUZ BLUZ”. Aby wziąć w niej udział, wystarczy kupić minimum 200 g dowolnych słodkości z Wawelu na wagę. Co godzinę do wygrania designerska bluza, a raz w tygodniu zestaw słodyczy. Loteria potrwa do 29 października br.
22.09.23, 12:31
| reklama & PR » informacje
Internetowe nie wystarczy. Orange dla Firm promuje swoja ofertę
Wystartowała kampania „Internetowe nie wystarczy” przygotowana przez agencję Havas Warsaw, która ma promować nową ofertę dla firm.
22.09.23, 11:31
| reklama & PR » informacje
Nie przeocz krótkowzroczności. Lens Poland rusza z nową edycją akcją edukacyjnej
Działania prowadzone są w tym roku pod hasłem „Nie przeocz krótkowzroczności” i skupiają się na uświadomieniu zagrożeń związanych z postępującą i niekorygowaną krótkowzrocznością u dzieci oraz potrzebie regularnych badań wzroku. Potrwają do grudnia br.
22.09.23, 10:13
| reklama & PR » informacje
ORLEN zakończył rebranding na słowackim rynku
W tym roku ORLEN prawie dwukrotnie powiększył sieć swoich stacji na Słowacji. Wszystkie 90 stacji działa już pod marką ORLEN. Po zakończeniu rebrandingu, ORLEN koncentruje się m.in. na poszerzeniu oferty pozapaliwowej. 
22.09.23, 08:58
| reklama & PR » informacje
Wolę Wolt. Wolt proponuje rozwiązania na codzienne dylematy
Wolt, platforma specjalizująca się w usługach food-delivery i quick-commerce, rusza ze swoją pierwszą kampanią 360 pod tytułem „Wolę Wolt”. Działania prowadzone w kanałach offline i online mają pokazywać, że sposób na radzenie sobie z codziennymi dylematami jest prosty i wygodny, właśnie dzięki aplikacji Wolt.
22.09.23, 06:30
| reklama & PR » informacje
Value Media po raz ósmy z kampanią promującą Wielką Loterię Almette
Z początkiem września br. wystartowała Wielka Loteria Almette “ekoDom Almette”. Za strategię, planowanie i zakup mediów odpowiada agencja Value Media, a w obszarze programmatic, Paid Social oraz SEM działania realizowane są w modelu house of communication we współpracy z agencją e-commerce & MarTech connected SalesTube (Group One).
21.09.23, 19:49
| reklama & PR » informacje
Oreo partnerem podcastu Co powie tata?
Stereotypy dotyczące ojcostwa mogą być bardzo ograniczające i nie oddawać różnorodnych, ewoluujących ról, jakie ojcowie odgrywają w życiu swoich dzieci. Dzięki Oreo to przekonanie ma odejść w zapomnienie. Marka od lat prowadzi szereg aktywacji z okazji Dnia Ojca, a w tym roku została partnerem zainicjowanego przez Onet cyklu podcastów „Co powie Tata?”.
21.09.23, 16:30
| reklama & PR » informacje
We Celebrate You. Jubileuszowa kampania Early Stage
We wrześniu br. wystartowała kampania „We Celebrate You” z okazji jubileuszu 30-lecia szkoły języka angielskiego Early Stage.
21.09.23, 10:45
| reklama & PR » informacje
Avon sponsorem tytularnym koncertów sanah Uczta nad Ucztami
Artystka młodego pokolenia i marka beauty ruszyły wspólnie w stadionową trasę koncertową, celebrując Ucztę nad Ucztami powered by Avon. Występom sanah towarzyszą atrakcje dostarczone przez Avon w dedykowanych strefach POP−UP i Chill Out.
21.09.23, 09:44
| reklama & PR » ludzie
Milena Wieleńska w zespole Veovee
Zespół agencji Veovee zasiliła Milena Wieleńska, która objęła stanowisko Account Managera.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.