16.06.16, 12:00

ZenithOptimedia: w 2016 r. czas korzystania z mobilnego internetu wzrośnie o 28 proc.

Logo ZenithOptimedia
Fot.: materiały prasowe

Ilość czasu, jaką ludzie na całym świecie poświęcają na korzystanie z mobilnego internetu wzrośnie w tym roku o 27,7 proc., podnosząc całościową konsumpcję mediów o 1,4 proc. − wynika z opublikowanego dziś przez ZenithOptimedia raportu Media Consumption Forecasts. Konsumpcja wszystkich pozostałych mediów, w tym również internetu na urządzeniach desktopowych, spadnie łącznie o 3,4 proc.

To druga edycja corocznego raportu Media Consumption Forecasts, który analizuje zmieniające się wzorce konsumpcji mediów i szacuje jak ilość czasu spędzanego na korzystaniu z różnych mediów zmieni się między 2016 a 2018 rokiem. Raport obejmuje dane dotyczące czasu przeznaczanego na czytanie dzienników i magazynów, oglądanie telewizji, słuchanie radia, oglądanie filmów w kinie, korzystanie z internetu i oglądanie reklam OOH. Tegoroczna edycja raportu zawiera dane z 71 krajów, w tym z Polski.

Czas poświęcany na korzystanie z internetu na urządzeniach desktopowych rósł szybko w pierwszych latach tej dekady − z 36 minut dziennie w 2010 do szczytowej wartości 52 minut dziennie w 2014 roku. Teraz jednak spada, bo internauci korzystają częściej z urządzeń mobilnych. W 2015 roku mobile wyprzedził desktop, stając się dominującym sposobem dostępu do internetu. W tym roku ludzie na całym świecie spędzą średnio 86 minut dziennie korzystając z internetu na urządzeniach mobilnych, podczas gdy na urządzeniach typu desktop będą korzystać z niego średnio przez 36 minut dziennie. Oznacza to, że 71 proc. konsumpcji internetu odbywa się via mobile. Regionem, w którym dominuje mobile jest Azja Pacyficzna, gdzie 73 proc. konsumpcji internetu odbywa się na urządzeniach mobilnych. Tuż za nią plasuje się Ameryka Północna, z udziałem mobile na poziomie 72 proc.

Konsumpcja mobilnego internetu rośnie kosztem wszystkich innych mediów. Według prognoz ZenithOptimedia globalnie średni czas spędzany na korzystaniu z internetu na urządzeniach mobilnych wzrośnie w tym roku o 27,7 proc., podczas gdy czas spędzony w sieci za pośrednictwem urządzeń desktopowych spadnie o 15,8 proc. Zmniejszy się także czas konsumpcji tradycyjnych mediów: kina o 0,5 proc., outdooru o 0,8 proc., telewizji o 1,5 proc., radia o 2,4 proc., dzienników o 5,6 proc. i magazynów o 6,7 proc.

Analitycy ZenithOptimedia zwracają uwagę, że podane wartości odnoszą się jedynie do czasu spędzonego na kontakcie z wymienionymi mediami w ich tradycyjnych formach − z drukowanymi publikacjami, programami emitowanymi przez kanały telewizyjne i stacje radiowe. Duża część czasu spędzanego w internecie jest poświęcana bowiem na konsumpcję treści tworzonych przez tradycyjnych wydawców. Właściciele tradycyjnych mediów zainwestowali wiele w rozwój ich internetowych wersji, a niektóre z nich zdobyły popularność, jakiej nigdy nie miały wersje offline. Ekspansja konsumpcji mobilnego internetu jest dla tradycyjnych wydawców w takim samym stopniu szansą, jak i zagrożeniem.

Wzrost konsumpcji internetu − najpierw desktopowego, a teraz mobilnego − napędził o 7,9 proc. wzrost całościowej konsumpcji mediów pomiędzy 2010 a 2015 rokiem, od 403 do 435 minut dziennie. W tym roku, według autorów raportu, konsumpcja mediów wzrośnie o 1,4 proc., w 2017 − o dalsze 1,2 proc., a w 2018 roku, kiedy konsumpcja mobile zacznie się stabilizować, już tylko o 0,4 proc. Analitycy ZenithOptimedia spodziewają się, że globalnie średni czas spędzany na konsumpcji mediów wyniesie w 2018 roku 448 minut.

Pomimo ostatnich spadków, tradycyjna telewizja pozostaje zdecydowanie najpopularniejszym medium na świecie, przykuwając uwagę widzów przez 177 minut dziennie w 2015 r. Internet, angażujący średnio przez 110 minut dziennie zajmuje drugie miejsce. W 2015 roku telewizja odnotowała 41 proc. udział w globalnej konsumpcji mediów. Według prognozy ZenithOptimedia w 2018 roku jej udział wyniesie 38 proc., podczas gdy udział internetu wyniesie 31 proc.

Komentarze

Powiązane

23.07.24, 20:09
| reklama & PR » informacje
Fokus na Allure. Projekt agencji Leo Burnett dla marki Peugeot
„Fokus na Allure” to lokalny projekt fotograficzny zrealizowany przez Leo Burnett Warszawa dla marki Peugeot. Inicjatywa powstała w ramach kampanii promującej nowego SUV-a.
23.07.24, 18:30
| reklama & PR » informacje
FoodCare przedłuża współpracę z Betclic 1 Liga
FoodCare i Betclic 1 Liga przedłużają partnerstwo. Marki z portfolio firmy będą obecne na stadionach oraz w kanałach digitalowych rozgrywek. 
23.07.24, 17:15
| reklama & PR » informacje
5BONSAI wygrała przetarg na dwie marki L’Oréal Luxe: Kiehl’s i Lancôme
Agencja 5BONSAI wygrała przetarg na obsługę dwóch brandów należących do L’Oréal Luxe: Kiehl’s i Lancôme. W ramach obsługi marek, zespół zajmie się działaniami z zakresu CRM i Marketing Automation.
23.07.24, 08:30
| reklama & PR » informacje
ONE House z kampanią dla Mlekpolu
ONE House realizuje ogólnopolską kampanię promującą produkty firmy Mlekpol. Akcja potrwa do końca października br. 
22.07.24, 19:38
| reklama & PR » informacje
Havas PR Warsaw poprowadzi działania dla Saint-Gobain
Saint-Gobain rozpoczął współpracę z agencją Havas PR Warsaw, która przygotuje działania komunikacyjne firmy na rynek ukraiński. 
22.07.24, 16:00
| reklama & PR » informacje
Heinz Zero - dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowego słodzenia. Peppermint dla marki Heinz
Agencja Peppermint prowadzi kampanię promującą ketchup marki Heinz pod hasłem „Heinz Zero - dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowego słodzenia”. 
22.07.24, 10:07
| reklama & PR » informacje | reklama & PR » ludzie
Magdalena Anisiewicz i Janusz Kotoński awansowali w OneMulti
Agencja OneMulti awansowała na stanowiska account executive swoich dwóch pracowników - Magdalenę Anisiewicz i Janusza Kotońskiego. 
22.07.24, 07:30
| reklama & PR » informacje
Najlepsza feta tylko z Favitą! Konkurs marki Favita z portfolio Mlekovity
15 lipca br. wystartował konkurs „Najlepsza feta tylko z Favitą!” promujący produkty marki Favita z portfolio Mlekovity. Za akcję odpowiada agencja First Line Polska sp. z o.o. 
21.07.24, 18:00
| reklama & PR » informacje
STS Partnerem Czołowym Pogoni Szczecin
TS został Partnerem Czołowym i oficjalnym bukmacherem Pogoni Szczecin. Umowa obowiązuje do końca sezonu 2026/27.
21.07.24, 14:00
| reklama & PR » informacje
Dolina Dobra rozpoczęła kampanię „ŚniadaTAK”
Dolina Dobra ruszyła z akcją „ŚniadaTAK”. Kampania koncentruje się na sposobach przygotowywania śniadań.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.