02.05.13, 20:54

Toruń: Muzyczne propozycje na długi weekend

Herb Torunia
fot.: materiały prasowe

Pieśni z czasów Mikołaja Kopernika i klasyka na rockowo - to propozycje koncertowe na 2 i 3 maja w Toruniu.

Koncertem Orkiestry Symfonicznej Miasta Kaliningradu pod dyrekcją Arkadija Feldmana, z solistą Pawłem Kowalskim na fortepianie, rozpoczął się XX Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA. Koncerty w toruńskich zabytkach i kościołach potrwają do 16 maja.

W czwartek, 2 maja w Ratuszu Staromiejskim, w rockowych aranżacjach muzyki klasycznej i filmowej zaprezentuje się łotewskie trio wiolonczelowe Melo-M. Zespół powstał w 2005 roku. Profesjonalnie wykształceni muzycy: Karlis Auzans, Mikelis Dobicins i Janis Pauls proponują wiolonczelowe wykonania znanych kompozycji, od muzyki klasycznej poprzez etno i pop do rocka. Zespół do tej pory wydał 4 płyty: w 2005 roku nawiązującą do nazwy zespołu „Melo-M” z wiolonczelowymi aranżacjami popularnych łotewskich piosenek, w 2007 roku „Singalongs” z interpretacjami współczesnej klasyki światowej, w 2009 „Around the World”, album z autorską wersją muzyki świata oraz etno oraz w 2010 roku „Phantasy of the Opera”. Trio jest także dobrze znane poza granicami Łotwy: koncertował dwukrotnie w USA, a także m.in.: w Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Niemczech Estonii, Turcji oraz na Litwie i Ukrainie. Grupa zdobyła Brązowy Medal na I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym TEREM CROSSOVER w 2010 roku w Petersburgu w Rosji. Członkowie Melo-M mają staranne muzyczne wykształcenie akademickie, dokształcali się także dodatkowo, ucząc się od takich światowych sław wiolonczeli jak: Mścisław Rostropowicz, Klauss Kangiser, Mischa Maisky, Frans Helmerson, Maksim Utkin i Natalia Szowskaja. Melo-M wystapi w Toruniu dwukrotnie: 2 maja o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim i 3 maja o godz. 20.00 na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim.

Natomiast, kto chciałby poczuć się przez chwilę jak Mikołaj Kopernik na toruńskiej starówce, może wybrać się na Rynek Staromiejski 3 maja o godz. 16.00. Na plenerowej scenie wystąpi dziecięco-młodzieżowy zespół muzyki dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej koło Lublina. Artyści zaprezentują się w historycznych strojach, a w programie „Spectaculum musicum z czasów Kanonika Mikołaja łacnie uczynione”, czyli pieśni średniowieczne z XIV-XVI wieku:
- Piotr z Grudziądza, XIV w. – Kanon
- Witzlav van Rugen, XIV w., Śląsk – Tanz nach „Der herbest“
- Anonim, XIV w. – Saltarello
- Mikołaj z Krakowa, XVI w. – Taniec Rex
- Pierre Attaingnant, 1539 – Tourdion
- Anonim, XV w. – Tubych się chciał zabawić
- Mikołaj z Krakowa, XVI w. – Szewczyk idzie po ulicy
- Anonim do tekstu M.Rej XVI w. – Przestrach na złe sprawy ludzkiego żywota
- Anonim z tab. lut. M. Waisseliusa, XVI w. – Taniec polski
- Thomas Morley, XVI w. – Do you not know
- Thoinot Arbeau, XVI w. – Pawana
- Mikołaj z Krakowa, XVI w. – Zakłułam się tarnem
- Anonim z Tab. Lutniowej, W. Heckel, XVI w. – Taniec „Książęcy”
- Tilman Susato, XVI w. – Tańce (zbiór „Danseryje”)
- Franciso Soto de Langa, XVI/XVII w. – Bendecit al Senior
- Michael Praetorius, XVI/XVII w. – Kurant
- Anonim z Tab. Organowej Ch. Loeffelholtz, XV w. – Dobry taniec polski

Dziecięco-młodzieżowy zespół muzyki dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua (i inne zespoły muzyczne - łącznie ponad 300 dzieci i młodzieży) stanowią „muzyczny kombinat artystyczny” założony w 1975 roku w Poniatowej koło Lublina i do dziś kierowany przez małżeństwo muzykologów – Danutę i Witolda Danielewiczów, osiągając wręcz legendarną sławę w Europie. Od chwili powstania zespoły wykonały ponad 2800 koncertów w województwie lubelskim, w całej Polsce, a wreszcie na całym świecie (112 tournee koncertowych). Poniatowskie dzieci koncertowały w Australii, USA, Japonii, Kanadzie, Turcji, Meksyku, Ekwadorze i prawie wszystkich krajach Europy. Dokładna rejestracja tych wszystkich wydarzeń pozwala stwierdzić, że podczas 38. lat pracy artystycznej zespoły spędziły w podróży nieprzerwanie ponad 5 lat. Audycje z udziałem zespołów zostały zarejestrowane na ponad 100 nagraniach dla różnych stacji radiowych i telewizyjnych. Zespoły mogą się także poszczycić wydaniem 7 płyt CD oraz 5 płyt DVD.

Komentarze

Powiązane

12.02.24, 19:21
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Bestsellery Empiku 2023 w TVN i sieci
25. edycja Gali Bestsellerów Empiku odbędzie się 13 lutego br. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie TVN oraz na YouTube i Facebooku Empiku wraz z relacją zza kulis. Producentem wykonawczym gali po raz drugi jest Agencja Marketingowa Dentsu Polska.
26.01.24, 19:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Sterk - znaczy silny. Film dokumentalny TVP Polonia nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mokkho w Indiach
„Sterk - znaczy silny” w reżyserii Elżbiety Kapsy został uznany za najlepszy film dokumentalny podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mokkho w Indiach. Autorka otrzymała również nagrodę dla najlepszego reżysera.
20.01.24, 12:00
| kultura » książki
Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację 27 bibliotekom
Blisko 55 mln zł dofinansowania na lata 2024-2025 otrzyma, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 27 bibliotek, które uzyskały najwyższą punktację w trzecim naborze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.
18.01.24, 21:00
| kultura » film
Miłość jak miód. Agnieszka Suchora i Edyta Olszówka na wielkim ekranie już w lutym
9 lutego br. do kin w całej Polsce wejdzie film „Miłość jak miód”. Bohaterkami polskiej komedii są kobiety po pięćdziesiątce, które przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze.
17.01.24, 19:27
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Wystawa fotosów pochodzących z filmu Kos w warszawskich Łazienkach do końca stycznia
TVP Dystrybucja Kinowa i Aurum Film organizują wystawę fotosów pochodzących z filmu „Kos”, który wejdzie do kin w całej Polsce 26 stycznia br.
16.01.24, 23:27
| kultura » informacje
Hania Rani i Paweł Maślona z Paszportami Polityki 2023. Lista laureatów
16 stycznia br., po raz 31. podczas Gali zostały wręczone nagrody Paszporty Polityki dla wybitnych młodych twórców i artystów.
15.01.24, 21:15
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Jan Jakub Kolski gościem podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP
We wtorek, 16 stycznia br. o godz. 12:12, Telewizja Polska udostępni kolejny odcinek podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” na platformach YouTube i Spotify. Jego bohaterem będzie Jan Jakub Kolski, reżyser, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Gospodarzem programu jest krytyk filmowy Łukasz Adamski. 
15.01.24, 15:45
| internet » informacje | kultura » książki
Pierwszy audiobook czytany przez AI w Audiotece. Będą kolejne jeszcze w tym roku
„Gaming na giełdzie” to pierwszy wyprodukowany przez Audiotekę audiobook przeczytany przez sztuczną inteligencję. Producenci Audioteki wybrali książkę autorstwa Pawła Sugalskiego, ponieważ zawiera wiele danych i technicznych pojęć, których czytanie stanowi obecnie wyzwanie dla AI. Produkcja została udostępniona dla użytkowników Audioteka Klub.
11.01.24, 14:05
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
12. edycji festiwalu filmowego Script Fiesta. Tokarczuk, Maślona i Machulski wybiorą najlepsze scenariusze
Do 21 stycznia br. można zgłaszać prace w konkursach scenariuszowych. W Kapitule i Jury konkursów zasiądą m.in. Olga Tokarczuk, Paweł Maślona i Juliusz Machulski. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne o łącznej sumie 70 tys. zł.
10.01.24, 13:30
| kultura » informacje
Janusz Majewski nie żyje
Zmarł Janusz Majewski – reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

27.02.2024 r., godz. 15.00, online.