06.04.12, 21:13

PWN z nową serią podróżniczą

"Burza depcze mi po piętach" to książka otwierająca nową serię podróżniczą Wydawnictwa Naukowego PWN. Inspirujące wyprawy bez granic, odkrywanie nowych, fascynujących zakątków, zwyczajne i niezwyczajne rozmowy z napotkanymi ludźmi - oto świat, który odsłonią przed czytelnikami autorzy kolejnych książek serii. Jeszcze w tym roku w podróż czytelników zabiorą nas Maya Stoop, opisująca „swoje” Włochy w Perfumerii kardynała, oraz Magdalena Skopek, która odkryje na kartach Dobrej krwi tajemnice Półwyspu Jamalskiego.

Tym, co łączy książki z podróżniczego cyklu, są autorzy: debiutanci, odkrywcy i pasjonaci, a przede wszystkim niespokojne dusze, których oryginalne spojrzenie pozwala przedstawić czytelnikom świat w innym niż dotychczas wymiarze. Pierwsze trzy książki w nowej serii PWN  napisane są przez kobiety. Kultura, uwarunkowania społeczne i polityczne, ciekawostki kulinarne i przyrodnicze, podejrzane kobiecym okiem stają się przygodą i pretekstem do pokazania różnorodności odwiedzanych krajów. Opisując mało znane miejsca i często zaskakujące sytuacje, debiutantki, dla których nie ma rzeczy niemożliwych, przełamują stereotypy związanie z podróżowaniem. Kilkumiesięczne „bycie w drodze” okazuje się czymś zupełnie naturalnym, wpisanym w codzienne życie, bez względu na odległość od domu, ilość przebytych kilometrów, trudności, jakie trzeba pokonać. Na każdym kroku podróżniczkom towarzyszy pasja, determinacja i spontaniczność.

"Burza depcze mi po piętach" to opowieść o samotnej wędrówce z plecakiem po sześciu krajach Ameryki Południowej. Dorota Głuska decyduje się na kilkumiesięczną przerwę w pracy, pakuje najpotrzebniejsze rzeczy i rusza w drogę. Taka ucieczka od codzienności jest dla niej czymś naturalnym - to efekt połączenia marzeń i determinacji, aby je zrealizować. Plastyczne opisy i sposób prowadzenia narracji pozwalają czytelnikowi podążać krok w krok za autorką, dzięki czemu wspólnie z nią odbywa „wielką włóczęgę” po drogach i bezdrożach Chile, Argentyny, Boliwii, Peru, Ekwadoru i Kolumbii. Oczami autorki ogląda gwarne stolice i spokojne rezerwaty przyrody, unikatowe cuda natury i zapierające dech w piersiach pejzaże.

Maya Stoop na kartach "Perfumerii kardynała" ukazuje zupełnie nowe oblicze Włoch. Jako podróżniczka odkrywa miejsca odległe od tych powszechnie odwiedzanych przez turystów, jako długoletnia mieszkanka Italii barwnie opowiada o swoich sąsiadach, włoskiej codzienności i smakach kuchni śródziemnomorskiej. To książka pełna intrygujących, wyrazistych i zabawnych opisów miejsc, kultury i tradycji tego – wydawałoby się – znanego nam kraju. Autorka zakochana we Włoszech, potrafiąca dostrzec i w pasjonujący sposób opisać ich mniej znane zakamarki, daje czytelnikowi poczucie wolności, inspiruje i wyzwala pragnienie, aby znaleźć się przy włoskim stole i rozkoszować winem z miejscowej winnicy.

"Dobra krew" to osobista relacja z wyprawy „na koniec ziemi”. W podróż na Jamał, bo o nim tu mowa, wybrała się Magdalena Skopek. Dotarła tam do Nieńców – odciętego od cywilizacji, koczowniczego ludu zajmującego się polowaniami i hodowlą reniferów. Jako przybyszka o nienieckim imieniu Mjagnie przez dwa miesiące koczowała z rodziną Akatteto. Powoziła zaprzęgiem reniferów, wyprawiała skóry, robiła nici ze ścięgien, chodziła w ubraniach z renich skór, jadła surowe mięso i ryby, spała w legowisku w czumie, gotowała, przynosiła wodę z jezior, zbierała krzaki na ogień, odwiedzała święte miejsca. Jej życie w północnosyberyjskiej tundrze okazało się surową i niepowtarzalną przygodą, z której przywiozła niezwykłą książkę i zdjęcia – obrazy zupełnie nieznanego świata i ludzi żyjących w zgodzie z rytmem przyrody.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.