06.04.12, 21:02

Plebiscyt Przecinek i Kropka po raz trzeci

7 marca br. wystartowała trzecia edycja plebiscytu dotyczącego książek dla najmłodszych. Empik zaprasza po raz kolejny dzieci i rodziców do internetowego głosowania w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2011.

7 marca br. wystartowała trzecia edycja plebiscytu dotyczącego książek dla najmłodszych. Empik zaprasza po raz kolejny dzieci i rodziców do internetowego głosowania w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2011. Za pośrednictwem portalu www.przecinekikropka.pl można oddać głos na jedną z 10 nominowanych książek, wytypowanych przez grono ekspertów. Pozycja, która otrzyma najwięcej głosów zdobędzie tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” 2011.  Głosowanie zakończy się  17 kwietnia.

Trzecia edycja konkursu „Przecinek i Kropka” potwierdziła duże zainteresowanie wydawców inicjatywą Empiku. Spośród  prawie 100 nadesłanych zgłoszeń  jury Konkursu  (w składzie: Dorota Koman – krytyk literatury dziecięcej, prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, Ewa Gruda –  krytyk literatury dziecięcej, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, Krystyna Lipka-Sztarbałło – ilustratorka książek dla dzieci, kuratorka  wielu zagranicznych prezentacji polskiej książki ilustrowanej, członek Polskiej Sekcji IBBY, dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Świerżewska – krytyk literatury dziecięcej, tłumacz, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl) wytypowało 10 najbardziej wartościowych i najpiękniej wydanych książek przeznaczonych dla dzieci w wieku 5-8 lat. 

Jak podkreśla Dorota Koman - przewodnicząca Jury - wyjątkowo trudno było w tym roku wybrać dziesięć najlepszych książek dla dzieci. Choć przede wszystkim cieszyła duża liczba wartościowych i pięknych edycji oraz wyrównany poziom finalistów czyli tych kilkudziesięciu, które spełniały warunki regulaminu i wymagania.

Wybrane przez jury najlepsze książki 2011 roku, z których jedną wybiorą teraz czytelnicy, są bardzo różnorodne. Począwszy od klasyki: piękny „Pinokio” Carlo Collodiego w nowym doskonałym tłumaczeniu poety Jarosława Mikołajewskiego, z przemawiającymi do wyobraźni ilustracjami Roberto Innocentiego, a skończywszy na książce „O ja cię! Smok w krawacie” Magdy Wosik i Piotra Rychela, którą współtworzyć mają mali czytelnicy, rozwijając przy tym swe talenty i wyobraźnię, a jednocześnie w czasie tej literackiej zabawy ucząc się konwencji bajki.

W Roku Janusza Korczaka wśród najlepszych znalazła się autorska książka Iwony Chmielewskiej „Pamiętnik Blumki”, w bliski małemu dziecku sposób przedstawiającą prowadzony przez niego Dom Sierot na Krochmalnej w Warszawie, jakby przekładającą na język dziecięcy „Prawidła życia” Wielkiego Pedagoga. Tuż obok – również dopominająca się o szacunek wobec dziecka – „Grzeczna”, kolejna po „Włosach mamy” książka Gro Dahle i Sveina Nyhusa (w tłumaczeniu Heleny Garczyńskiej), przypominająca dziecku o jego prawach – przede wszystkim prawie do tego, by być zauważanym.

Dla miłośników doskonałych rymów, klasycznych fraz, pięknego rytmu i brzmienia wiersza, a zarazem niekończącej się zabawy słowem – „Leśne głupki i coś”, które Małgorzata Strzałkowska wzbogaciła jeszcze o „kolaże autorki wyklejane we wtorki”. Leśne głupki, znane dzieciom już od dawna, powróciły w najlepszym stylu! Tak jak powracające – ku uciesze rzesz ich wielbicieli – Muminki Tove Jansson, tym razem w wersji rymowanej (w tłumaczeniu i pięknej kaligrafii Ewy Kozyry-Pawlak), czyli pełna absurdalnego humoru, przemyślnie powycinana w przeróżne okienka „Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi - Co było potem?”.

Dla miłośników wszelkich stworzeń: „Zwierzaki-cudaki” Bibi Dumon – pasjonujące, świetnie przetłumaczone przez Jadwigę Jędryas, opowieści łączące rzetelną wiedzę z poczuciem humoru,  dowcipnie (na czarno-biało) ilustrowane przez Fleur van der Weel, oraz „Bzyk Brzęk” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, ilustrowany przez Jonę Jung, czyli historie z życia tytułowego bohatera – muchówki w paski – i jego przyszywanej ciotki oraz grona ich znajomych... mrówek, moli, pająka, dżdżownicy... a tak naprawdę zabawne historie o nas wszystkich.

W tegorocznej dziesiątce znalazł się też niezwykły „Księżycolud” Tomiego Ungerera (w tłumaczeniu Michała Rusinka), który za swe autorskie książki uhonorowany został m.in. nagrodą Hansa Christiana Andersena; naprawdę warto popatrzeć na świat z jego Księżycoludowego punku widzenia, wzruszyć się i zastanowić – i już nigdy nie być obcym dla innego. Trudno jest napisać dobrą i przyjazną dziecku książkę o śmierci. Tymczasem „Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór” Jarosława Mikołajewskiego jest najlepszym przykładem, że to możliwe. Jego talent, talent Doroty Łoskot-Cichockiej, ilustratorki, oraz Doroty Nowackiej, która książkę opracowała graficznie, zaowocowały niezwykłą, bardzo potrzebną i ważną książką.

"Konkurs „Przecinek i Kropka” ma wskazać najlepsze i najpiękniej wydane książki. Ogromnie cieszy fakt, że grono starannych, rzetelnych wydawców książek dla dzieci rośnie i – naprawdę jest z czego wybierać i nad czym debatować. Teraz – wybór najlepszej z najlepszych należy już do małych czytelników i ich rodziców!" – podkreśla Przewodnicząca Jury Dorota Koman.

Głosowanie na Najlepszą książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2011 potrwa do 17 kwietnia - zapraszamy na portal www.przecinekikropka.pl. Uroczyste ogłoszenie zwycięzcy Plebiscytu nastąpi 11 maja br. podczas Warszawskich Targów Książki.

Komentarze

Powiązane

22.09.24, 16:30
| kultura » muzyka
Koncert Earth 2.0 – Był sobie Człowiek w katowickim Spodku
Na jednej scenie w ramach koncertu Earth 2.0 – Był sobie Człowiek wystąpią: Maria Peszek, Natalia Przybysz, Justyna Święs, Krzysztof Zalewski, Marcin „Abradab” Marten i Błażej Król pod kierownictwem Matyldy Damięckiej i Radka Łukasiewicza w niezwykłym widowisku poświęconym człowiekowi we współczesnym świecie.
20.09.24, 23:46
| radio » informacje | kultura » muzyka
Cztery domy słońca. Lato i Jesień. Koncertowa premiera albumu na antenie Polskiego Radia Dzieciom
W sobotę, 21 września br. o godz. 12.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, odbędzie się premiera koncertowa albumu „Cztery domy słońca. Lato i Jesień”. Transmisja koncertu na antenie odbędzie się na antenie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
19.09.24, 11:40
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Harry Potter i Komnata Tajemnic. Unikalna moneta kolekcjonerska będzie dostępna w nakładzie tylko 100 sztuk
Mennica Gdańska oraz Warner Bros. Discovery Global Consumer Products premierę wprowadzą nową monetę kolekcjonerską „Harry Potter i Komnata Tajemnic”.
13.09.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Królik Bugs bohaterem kolekcjonerskiej monety od Mennicy Gdańskiej. Jej nakład to tylko 500 sztuk
W ramach współpracy licencyjnej z Warner Bros. Discovery Global Consumer, Products Mennica Gdańska wprowadza nową kolekcjonerską monetę, która nawiązuje do filmowego hitu z 1996 r. „Kosmiczny mecz”. Wyjątkowy numizmat z kultowym królikiem Bugsem został wykonany z najwyższej próby srebra 999 o wadze 2 uncje (62,2 grama).
12.09.24, 10:02
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Niepewność. Zakochany Mickiewicz. TVP przygotowała lekcję on-line o Adamie Mickiewiczu
W związku z premierą kinową filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” ukazującego pierwszą młodzieńczą miłość poety, Telewizja Polska dyspozycji myślą o nauczycielach szkół przygotowała bezpłatną lekcję on-line, która od 12 września będzie dostępna w serwisie internetowym nadawcy.
04.09.24, 15:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Koncert na żywo w Dwójce
14 września br. o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się inauguracja sezonu artystycznego 2024/2025 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Orkiestrę poprowadzi jej dyrektor artystyczny Michał Klauza. Transmisja wydarzenia odbędzie się w Programie 2 Polskiego Radia.
27.08.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
„Roztańczony PGE Narodowy” w Polsacie i Polo TV. Wystąpi m.in. zespół The Kolors
„Roztańczony PGE Narodowy” to wydarzenie muzyczne organizowane przez Krysiak Polska, które będzie emitowane na antenie Polsatu oraz Polo TV. 
27.08.24, 09:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
ANAKLASIS na fali. Jesienne koncerty na antenie Radia Kraków
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zorganizują jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej.
26.08.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Castingi do „Must Be the Music” zaplanowano na wrzesień
Castingi do nowej edycji programu „Must Be the Music” odbędą się we wrześniu tego roku w sześciu miastach w Polsce.
24.08.24, 19:06
| internet » informacje | reklama & PR » informacje | kultura » muzyka
Gazeta.pl wspiera Męskie Granie
Portal Gazeta.pl został oficjalnym patronem „Męskiego Grania”. Projekt świętuje w tym roku swoje 15-lecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Kierownik/Kierowniczka Działu Promocji

Teatr KTO | Kraków

Przejdź do oferty

dyrektor Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu

Miasto Zamość | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 09.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

25.10.2024 r., Campus Google, Warszawa.semWaw#3