06.04.12, 21:00

Robert Rowland Smith: Śniadanie z Sokratesem

W swojej książce "Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu" Robert Rowland Smith udowadnia, że filozofowanie nie jest dla elitarnego klubu wybrańców.

W swojej książce "Śniadanie z Sokratesem" Robert Rowland Smith udowadnia, że filozofowanie nie jest dla elitarnego klubu wybrańców. Przede wszystkim jest to dobra szkoła życia, myślenia i znajdowania inspiracji, dzięki którym każdy może uwolnić się od nudy oraz rutyny, a także poczuć się wolnym.

Autor zaprasza czytelnika na filozoficzną ucztę. Czeka na nas nie tylko tytułowe śniadanie, ale spory posiłek złożony z wielu dań. Z pomocą kolejnych myślicieli i filozofów, Robert Rowland Smith zastanawia się nad sensem kolejnych codziennych aktywności: wstawania, drogi do pracy, samej pracy, jedzenia, czytania, oglądania telewizji, zakupów, kąpieli, seksu, kłótni z partnerem, lunchu z rodzicami, snu itp. W ten sposób odkrywa, jak dużo wielkie umysły miały do powiedzenia na temat naszych powszednich dylematów. Czytelnik natomiast, ma szansę dostrzec, że filozoficzne idee nie są alchemiczną recepturą dla wtajemniczonych. Smith nie ma bowiem ambicji przedstawienia całych systemów filozoficznych, a jedynie przywołuje odpowiednie koncepcje – takie, które mogą posłużyć zrozumieniu analizowanej sytuacji. Dzięki temu możemy zobaczyć zaskakujący sens tego, co robimy, a znajdując odpowiedzi na niektóre dręczące nas pytania, możemy zdecydować, na co w życiu warto poświęcić energię, a co ominąć z pełnym satysfakcji uśmiechem.

Oprócz klasyków filozofii z bardzo różnych epok (Platon, Kant, Kartezjusz, Wittgenstein, Heidegger), znajdziemy tu również postaci z pogranicza filozofii i innych nauk humanistycznych (Freud, Lévi-Strauss, Sartre, Barthes, Derrida, Adorno), a także pisarzy różnych epok (od Szekspira do Gabriela Garcii Márqueza), malarzy, filmowców, kompozytorów, postaci historyczne i twórców popkultury. Na kartach tej książki spotykają się więc: Sokrates, Jezus, Machiavelli, Foucault, Rolling Stones, Woody Allen i Monty Python – a wszyscy mają coś ciekawego do powiedzenia o nas, np. w drodze do pracy, podczas kąpieli albo w trakcie robienia zakupów.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Carta Blanca, w tłumaczeniu Macieja Miłkowskiego.

Robert Rowland Smith przez dziesięć lat był stypendystą All Souls College w Oksfordzie. Wykładał w The London School of Economics, The Hayward Gallery, The French Institute, The Royal Society of Arts. Jest autorem książek z zakresu filozofii, literatury i psychoanalizy, konsultantem ds. zarządzania (Barclays PLC, American Express, United Kingdom Foreign & Commonwealth Office, CBRE Global Investors i in.), dziennikarzem, felietonistą. Współpracował z "Independent", "Intelligent Life" oraz "Evening Standard". Prowadzi rubrykę pt.: "To be or not to be" o filozoficznych aspektach naszych codziennych dylematów w "Sunday Times Magazine".

Komentarze

Powiązane

23.10.24, 09:57
| telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | kultura » książki
Nadzieja FC. Futbol, ludzie, polityka. Premiera książki Anity Werner i Michała Kołodziejczyka
Nakładem Wydawnictwa SQN na rynku prasowym pojawiła się najnowsza książka Anity Werner i Michała Kołodziejczyka – „Nadzieja FC. Futbol, ludzie, polityka”. Tytuł w sprzedaży zadebiutował 23 października br.
22.10.24, 08:30
| kultura » książki
Wydawnictwo Aura. Nowy imprint Wydawnictwa Sonia Draga
Wydawnictwo Sonia Draga ogłosiło uruchomienie nowego imprintu - Wydawnictwa Aura.
07.10.24, 13:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Konkurs dla studentek i studentów szkół filmowych Ziemia obiecana. W puli nagród znajduje się ponad 3 mln zł
Telewizja Polska rozpoczyna konkurs „Ziemia obiecana” dla studentek i studentów publicznych uczelni filmowych i artystycznych. Celem inicjatywy jest wspieranie rozwoju młodych filmowczyń i filmowców oraz promocja ich twórczości. Każdy z projektów zakwalifikowanych do finału konkursu otrzyma od Telewizji Polskiej 250 tys. złotych na realizację. 
06.10.24, 22:43
| prasa » informacje | kultura » informacje
Urszula Kozioł laureatką Nagrody Literackiej Nike 2024
Zwyciężczynią 28. edycji Nagrody Literackiej Nike została Urszula Kozioł za tom wierszy “Raptularz”. Werdykt ogłoszono 6 października 2024 r. Nagroda Nike czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i “Wyborczej”, trafiła do Michała Witkowskiego za książkę “Wiara. Autobiografia”.
04.10.24, 19:45
| telewizja / VOD » seriale | kultura » książki
Grzechy sąsiadów. Premiera książki w serialowej okładce
Na rynku księgarskim pojawiła się książka „Grzechy sąsiadów”, na podstawie której powstał serial nakręcony przez Polsat.
27.09.24, 20:30
| radio » informacje | kultura » muzyka
Mir zenen do. Jesteśmy tutaj. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zagra w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
29 września br. o godz. 17.00, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się widowisko – koncert “Mir zenen do. Jesteśmy tutaj”. Pod batutą Michała Klauzy wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.
25.09.24, 08:30
| radio » informacje | kultura » muzyka
Antyradio organizuje 16. edycję Antyfesty Antyradia
Rozpoczął się etap zgłoszeniowy do 16. edycji Antyfestu Antyradia - przeglądu rockowych talentów. Jego celem jest promocja mało znanych artystów grających muzykę gitarową. 
22.09.24, 16:30
| kultura » muzyka
Koncert Earth 2.0 – Był sobie Człowiek w katowickim Spodku
Na jednej scenie w ramach koncertu Earth 2.0 – Był sobie Człowiek wystąpią: Maria Peszek, Natalia Przybysz, Justyna Święs, Krzysztof Zalewski, Marcin „Abradab” Marten i Błażej Król pod kierownictwem Matyldy Damięckiej i Radka Łukasiewicza w niezwykłym widowisku poświęconym człowiekowi we współczesnym świecie.
20.09.24, 23:46
| radio » informacje | kultura » muzyka
Cztery domy słońca. Lato i Jesień. Koncertowa premiera albumu na antenie Polskiego Radia Dzieciom
W sobotę, 21 września br. o godz. 12.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, odbędzie się premiera koncertowa albumu „Cztery domy słońca. Lato i Jesień”. Transmisja koncertu na antenie odbędzie się na antenie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
19.09.24, 11:40
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Harry Potter i Komnata Tajemnic. Unikalna moneta kolekcjonerska będzie dostępna w nakładzie tylko 100 sztuk
Mennica Gdańska oraz Warner Bros. Discovery Global Consumer Products premierę wprowadzą nową monetę kolekcjonerską „Harry Potter i Komnata Tajemnic”.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Kierownik Dworu Czeczów – jednostki organizacyjnej Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds.promocji

Instytut Dziedzictwa Solidarności | Gdańsk

Przejdź do oferty

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie

Urząd Gminy Filipów | Polska

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.