Filmowa Warszawa ... czyli kto w Stolicy chodzi do kina

Acxiom Polska postanowił sprawdzić, kto w Stolicy ogląda filmy na dużym ekranie i czym szczególnym charakteryzują się warszawscy kino-maniacy.
Jednym ze sposobów na umilenie sobie długich, jesiennych wieczorów może być wyjście do kina. Po zachłyśnięciu się dobrodziejstwem video, a potem dvd, kina przeżywają obecnie swój renesans, których odwiedzanie jest jak najbardziej ‘trendy’. Acxiom Polska postanowił sprawdzić, kto w Stolicy ogląda filmy na dużym ekranie i czym szczególnym charakteryzują się warszawscy kino-maniacy.

Do kina chodzą najczęściej ludzie młodzi – prawie 60% z nich nie ukończyła jeszcze 39 lat. Na salach kinowych zasiada nieco więcej pań niż panów (60% kobiet w stosunku do 40% mężczyzn), z czego możemy wnioskować, że do kina niekoniecznie chodzi się z partnerem – może to być także świetna atrakcja babskiego wieczoru.

Kino jest domeną ludzi wykształconych: ponad 90% widzów legitymuje się wykształceniem średnim lub wyższym. Wśród warszawskich kino-maniaków szczególnie liczną grupę stanowią uczniowie i studenci (dwukrotna nadreprezentacja!) oraz osoby o atrakcyjnej pozycji zawodowej - ponad 57% z nich zajmuje w firmach wyższe stanowiska (specjalistyczne, kierownicze, dyrektorskie) lub prowadzi swój własny biznes.

Nie dziwi więc fakt, że wśród klienteli kinowej znajdziemy najwięcej konsumentów zarabiających ponad 4000 zł netto, natomiast najmniej jest osób z niższych przedziałów zarobkowych (poniżej średniej krajowej). Fani filmów mają pieniądze nie tylko na wyjście do kina, co trzeci na cotygodniowe zakupy przeznacza kwoty przekraczające 200 zł. Pieniądze wydają zwykle w sklepach wielkopowierzchniowych – w supermarketach lub hipermarketach zakupy robi ponad 70% z nich.

Ponad półtora raza częściej niż statystyczny Warszawiak, odwiedzający kina mieszkają u rodziny lub w wynajętych mieszkaniach. Związane jest to z faktem, iż duża część widzów jeszcze się uczy i etap kupowania mieszkań ma jeszcze przed sobą. Ponad to związek małżeński zawarło niecałe 36% z nich, więc stabilizacja i własne ‘m’ pozostaje jeszcze w planach.

Fani kina lubią być na czasie i chętnie korzystają z wszelkich nowinek technologicznych. Prawie dwukrotnie częściej niż inni mieszkańcy Warszawy, korzystają z bankowości internetowej oraz robią zakupy w sieci. Są także świetną grupą docelową dla firm sprzedających swoje produkty za pomocą katalogów wysyłkowych.

Ponad 60% odwiedzających kina posiada telefon komórkowy, a więcej niż 35% kinomanów płaci za rozmowy komórkowe więcej niż 100 zł miesięcznie. Filmowi fani zdecydowanie lubią rozmawiać, gdyż wśród nich nadreprezentowana jest także grupa osób, które płacą za rozmowy stacjonarne więcej niż 200 zł miesięcznie.

Prawie co druga osoba na sali posiada swój samochód, a w gospodarstwach ponad 10% z nich znajduje się więcej niż jedno auto. Co ciekawe, niemal trzykrotnie częściej niż pozostali warszawiacy, wielbiciele ciemnych sal kinowych jeżdżą autami z napędem na 4 koła, samochodami klasy S oraz Vanami.

Filmowi wielbiciele to osoby raczej aktywne – mają różnorodne zainteresowania i szkoda im czasu na siedzenie przed telewizorem: ponad 35% z nich przeznacza na oglądanie tv mniej niż 2 godziny dziennie.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.