10.11.05, 22:50

Paweł Mączka gościem mediaFM.net

Paweł Mączka (Agencja Reklamowa WAWa, członek KBR) odpowiada na pytania dotyczące wrześniowej fali badań Radio Tracka.

17 października 2005 Komitet Badań Radiowych (KBR) zatwierdził wrześniową falę badań Radio Tracka. Decyzję podjęto na specjalnym posiedzeniu, w 3 dni po tym jak wszyscy członkowie Komitetu jednomyślnie wstrzymali się z przyjęciem danych w normalnym trybie.
Jak napisano w komunikacie prasowym, „Podstawowym zadaniem Komitetu jest sprawowanie kontroli nad jakością wyników, która to właśnie była przyczyną podjęcia decyzji o wstrzymaniu wrześniowej fali”.
Ponieważ powyższa informacja wzbudziła dużo kontrowersji i zapytań ze strony czytelników, na nasze pytania odpowiada Paweł Mączka (Agencja Reklamowa WAWa, członek KBR).

Kuba Wajdzik: Co było przyczyna że przez parę dni badanie miało niewłaściwą jakość? Co było tego przyczyną?
Paweł Mączka: Fala wrześniowa została jednomyślnie odrzucona prze członków KBR z uwagi na wątpliwość związaną z opisem roboczych plików raportu technicznego. Niezgodność opisów dotyczyła podanej ilości zmiennych kontrolnych. Ilość tych rekordów a ściślej mówiąc ich suma podana w nagłówku nie ma żadnego związku z wynikami badania.
Nie wpływa to w żaden sposób na dane zamieszczone w radiotracku. Dopiero w momencie, kiedy KBR otrzymał takie właśnie merytoryczne wyjaśnienie powstałej wątpliwości i każdy z członków KBR mógł o tym samemu się przekonać odbyło się kolejne głosowanie, na którym fala została jednomyślnie przyjęta. Jest to działanie zgodne z ustaloną procedurą.

KW: Co to znaczy nabrać właściwą jakość? Jak się określa „jakość” badania?
PM: Pod pojęciem „jakości badania” najprościej rzecz ujmując można rozumieć 100% zgodność jego przeprowadzania z założeniami, jakie zostały zdefiniowane na samym początku rozpoczęcia współpracy z instytutem badawczym.
Założenia dotyczą rzetelnego przestrzegania metodologicznych założeń wykonywanego badania. Istnieje dokumentacja techniczna, w oparciu o której zapisy, badanie można kontrolować, a ściślej mówiąc technologię jego przeprowadzania i opracowywania.
KBR nie kreuje wyników sondażu, kontroluje tylko rzetelność jego wykonywania w oparciu o zdefiniowane parametry, które są niezmienne.

KW: Co to znaczy zatwierdzić wyniki? Przyznają Państwo, że użycie takiego sformułowania budzi kontrowersje, bo co to znaczy, że jeśli badania są dla zlecających nie takie, jakie oczekują, to nie zatwierdzamy? A jak są właściwe, to jest OK.?
PM: W zasadzie odpowiedź padła przed chwilą . KBR nie ma wpływu na wyniki badania. KBR troszczy się o poprawność i przestrzeganie ustalonej metodologii wykonywanego badania. Jeżeli pokusi się Pan o wnikliwe przeanalizowanie rankingów stacji wchodzących w skład KBR przekona się Pan, że nie żadnej logicznej przesłanki potwierdzającej Pana tezę ukrytą w konstrukcji pytania.

KW: Dlaczego to KBR podejmuje decyzję o przyjmowaniu Radio Tracka? Czy w takim wypadku nie kwestionują Państwo solidności badań przeprowadzanych przez SMG/KRC i nie próbują wywierać presji?
PM: Jeżeli KBR wywiera jakąkolwiek presje na instytut badawczy to jest ona nakierowana na nieustanne doskonalenie produktu, jakim jest badanie Radiotrack. Z jednej strony dotyczy to wszystkich aspektów, o których napisałem powyżej, a z drugiej mamy taką nadzieję, że w imieniu całego rynku radiowego, nalegamy na optymalizację badania. Chcemy, spowodować, aby badanie było coraz tańsze bez utraty jego jakości, wciąż szukając rozwiązań.
W ten sposób pełne ogólnopolskie dane będą dostępne (mam na myśli głównie aspekt finansowy) dla coraz większej ilości najmniejszych lokalnych stacji radiowych.
Wywieramy presję, aby instytut SMG wspierał swoją wiedzą wszystkich, którzy, na co dzień pracują z Radiotrackiem. Bardzo zależy KBR-owi na systematycznym zwiększaniu świadomości ludzi z branży nie tylko radiowców w zakresie efektywnego wykorzystywania bardzo profesjonalnego narzędzia jakim jest badanie Radiotrack (środowisko agencji reklamowych, klienci).
To co nas bardzo cieszy to fakt, że instytut SMG jest bardzo otwarty w tym zakresie. Bardzo chętnie wspiera wszystkich na naszym rynku, którzy chcą dogłębniej poznać istotę wykonywania i wykorzystywania przeprowadzanych badań.

KW: Czym różniły się te dane pierwsze od tych zatwierdzonych?
PM: Niczym

KW: Dlaczego wciąż badania Radio Track są dostępne tylko dla wybranych? Jak można mówić o standardzie, gdy wyniki przekazywane mediom, są tylko częściowe? Gdzie tu standard?
PM: Niestety nie mogę się z Panem zgodzić. Badanie Radiotrack jest projektem komercyjnym. Każdy, kto ma na to ochotę, może zakupić całą bazę danych wraz z oprogramowaniem. Cena zakupu danych jest zróżnicowana od ich zakresu. Uwzględnia ona również możliwości podmiotów działających na tym rynku. Podstawowy zakres danych stacja radiowa może zakupić z cenę niespełna 1 500 PLN w skali roku. To tyle, jeżeli chodzi o dostęp do oprogramowania i bazy danych, czyli zestawu umożliwiającego zestawiać samodzielnie dowolne analizy. Każdy inny podmiot, który zainteresowany jest konkretnymi zestawieniami może zwrócić się do instytut SMG, który takie dane udostępni bezpłatnie. Mam tu na myśli głównie środowisko dziennikarskie.
Jak Pan widzi więc, dzięki inicjatywnie KBR, pomimo, że projekt jest komercyjny, dane dostępne są powszechnie dla wszystkich.

Komentarze

Powiązane

25.01.23, 15:30
| radio » informacje
75. urodziny Wojciecha Manna w Radiu Nowy Świat
25 stycznia br., dziennikarz muzyczny, Wojciech Mann obchodzi 75 urodziny. Z tej okazji zespół Radia Nowy Świat przygotował specjalny urodzinowy wiersz, który został wyemitowany na antenie w porannej audycji „Nowy Świt”, a chwilę później pojawił się w formie video w kanałach społecznościowych Radia.
25.01.23, 14:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Przewodniczący KRRiT nałoży karę na Polskie Radio Szczecin oraz TVP Info?
Maciej Świrski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji , na podstawie art. 53 ust. 1 urt, wszczął postępowania z urzędu w sprawie ukarania nadawców Polskiego Radia Szczecin oraz TVP Info, w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy.
24.01.23, 19:58
| radio » informacje
Zespół Michalove wystąpi w Jedynce w ramach cyklu Scena Szpilmana – Jedynka Live
 27 stycznia br., na antenie Jedynki zaplanowano transmisję koncertu zespołu Michalove. Wydarzenie odbędzie w ramach cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live” – kameralnych spotkań z muzyką i artystami z całego świata, które Program 1 wznawia po przerwie. 
24.01.23, 12:43
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media Grupy Agora włączyły się w 31. Finał WOŚP
W niedzielę, 29 stycznia br. pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich –małych i dużych!” odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grupy Agora tradycyjnie wesprą akcję, organizując aukcje internetowe, zbierając pieniądze do wirtualnych puszek oraz relacjonując przebieg niedzielnego finału.
21.01.23, 15:54
| radio » informacje
Moje winylowe skarby. Konkurs Programu 1 Polskiego Radia
„Moje winylowe skarby” – to nowy konkurs radiowej Jedynki. Od 19 stycznia br. można przesyłać zdjęcia i opisy swoich kolekcji płyt winylowych, sprzętu grającego i wszelkich innych eksponatów związanych z tematyką konkursu.
20.01.23, 09:15
| radio » informacje
Startuje jedenasta edycja plebiscytu MocArty RMF Classic
Rozpoczęła się jedenasta edycja plebiscytu organizowanego przez radio RMF Classic MocArty. Jest to specjalna edycja, bo związana z jubileuszem 20-lecia rozgłośni, który przypada w tym roku.
19.01.23, 10:47
| radio » informacje
Kiribati. Raport z tonącego świata. Nowy podcast Małgorzaty Gołoty na platformie TOK FM
„Kiribati. Raport z tonącego świata” to podcastowy cykl dokumentalny, który pojawi się na platformie TOK FM 19 stycznia br. Jego autorka, Małgorzata Gołota odwiedziła wyjątkowe miejsce na pograniczu półkul Ziemi, by przekonać się jak żyją Kiribatyjczycy - mieszkańcy państwa, które do 2050 r. zniknie z powierzchni Ziemi. 
19.01.23, 09:30
| radio » informacje
Start do nart i Przebojowa zima w Radiu Zet
Radio ZET wyrusza w Polskę z akcjami plenerowymi. Podczas tegorocznych ferii stacja odwiedzi 12 lokalizacji, zapewniając łącznie 18 dni rodzinnych aktywności i zabawy. Zimowe atrakcje wystartują 20 stycznia i zakończą się 26 lutego br.
19.01.23, 06:30
| radio » badania rynku
Eska liderem, duży spadek Meloradia
Radio Eska mimo niewielkiego spadku pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (sieci radiowe).
18.01.23, 15:00
| radio » ludzie
Justyna Mączka odeszła z Radia 357
Justyna Mączka pożegnała się z Radiem 357. Dziennikarka ze stacją była związana od samego początku.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji-Rzecznik prasowy

Muzeum Sztuki Łódź | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Miasta Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.