30.05.05, 23:35

Wieki Mówią Polskie Radio

Relacja naszego dziennikarza z konferencji Polskiego Radia.
Ile pensji kosztował odbiornik radiowy w latach trzydziestych ubiegłego stulecia? Co Józef Piłsudski powiedział do urządzenia nagrywającego głos? W jakim wieku pracę w radiu rozpoczął Wojciech Mann? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w wydanym przez Dom Wydawniczy Bellona numerze specjalnym miesięcznika „Mówią wieki”, poświęconym osiemdziesięcioleciu Polskiego Radia.
To jeden z pierwszych numerów specjalnych w blisko pięćdziesięcioletniej historii magazynu. Zdarzały się już wcześniej wydania poświęcone jednej tylko tematyce, ale ukazywały się one w ramach cyklu miesięcznego. Ten numer oznaczony jest jako numer specjalny 1/2005. O Polskim Radiu można nie tylko poczytać, ale można też posłuchać komunikatów i relacji nadawanych na antenie. Na dołączonej do czasopisma – po raz pierwszy w historii „Mówią wieki” – płycie CD znalazło się 48 utworów. Otwiera ją sygnał dźwiękowy Warszawy I. Płyta zawiera również fragmenty przedwojennych piosenek, słuchowisk, komunikaty wojenne, a także przemówienia władz państwowych i polskich laureatów nagrody Nobla. Ostatnią pozycją jest specjalna wersja hejnału, który trębacz z Wieży Mariackiej wykonał w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej.
To wydanie magazynu „Mówią wieki” to tylko jeden z punktów programu obchodów osiemdziesiątej rocznicy rozpoczęcia nadawania programu radiowego na terenie Polski. We wtorek 31 maja na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczyna się organizowana przez Instytut Dziennikarstwa UW i Polskie Radio konferencja naukowa „Polskie Radio – radio w Polsce”. W jej trakcie poruszane będą takie tematy jak „Dylematy rozwoju radiofonii publicznej”, „Misja radia publicznego”, „Radio publiczne i komercyjne na Śląsku – 15 lat koegzystencji” czy „Radio cyfrowe – przyszłość radiofonii w XXI w.”. Konferencję zakończy panel „Przyszłość radiofonii w Polsce”, w którym udział wezmą przedstawiciele radia publicznego, społecznego i komercyjnego.

Komentarze

Powiązane

18.07.24, 22:34
| radio » informacje
Polskie Radio Kierowców na żywo z Master Truck Show 2024
Polskie Radio Kierowców od 19 do 21 lipca br. będzie emitować program ze studia plenerowego z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Po raz 20. odbywać się tam będzie impreza skierowana do kierowców i miłośników ciężarówek - Master Truck Show 2024. Polskie Radio Kierowców jest patronem medialnym wydarzenia.
18.07.24, 14:00
| radio » informacje
XXV Festiwal Bachowski Świdnica na antenie Dwójki
18 lipca br. rozpoczyna się XXV Festiwal Bachowski Świdnica. Program 2 Polskiego Radia, który jest patronem imprezy, przeprowadzi transmisje koncertów.
17.07.24, 13:40
| radio » informacje
Pierwsza Noc Promsów w Dwójce. Transmisje aż do połowy września
Program 2 Polskiego Radia zaplanował na piątek, 19 lipca br., transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Dwójka przez całe lato będzie transmitować najciekawsze koncerty z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.
15.07.24, 06:30
| radio » informacje
Sprawozdanie finansowe Radia Nowy Świat za 2023: rosną koszty wynagrodzeń i energii
12 czerwca br. odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Radia Nowy Świat, którego głównym tematem było zatwierdzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania Zarządu za rok 2023 oraz udzielenia członkom Zarządu Spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym kończącym się w dniu 31 grudnia 2023 r.
12.07.24, 10:30
| radio » informacje
Koncert Agi Zaryan w ramach cyklu Jazz.PL w Dwójce
12 lipca br. w ramach cyklu „Jazz.PL” na antenie Dwójki będzie transmitowany koncert Agi Zaryan. Transmisja została zaplanowana od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie internetowej stacji i kanale YouTube Dwójki.
11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 23.08.24

Do zdobycia komplet książek - "Agent. Zakładniczka" oraz "Agent. Okup".

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.