Weekend z Wiadomościami
W kilku pięciominutowych odcinkach dziennie pokazana zostanie praca nie tylko dobrze znanych z ekranu prezenterów i reporterów, lecz także całego zespołu odpowiedzialnego za tworzenie „Wiadomości” poza kamerami: redaktorów, wydawców, kierowników produkcji, realizatorów, operatorów, montażystów, reasercherów i charakteryzatorów. Pokażemy kulisy typowego dnia pracy ekipy tworzącej serwisy informacyjne, serwisy sportowe i pogodowe: jak dziennikarze przygotowują się do pracy, jak zbierają informacje, jak tworzony jest serwis informacyjny.
Widzowie odwiedzą kolegium redakcyjne, na którym zapadają decyzje dotyczące kształtu „Wiadomości” danego dnia, a potem towarzyszyć będą dziennikarzom w ich pracy. Będą świadkami rozmów reporterów z wydawcą i asystentami i licznych rozmów telefonicznych, m.in. z gośćmi programu. Zobaczą, jak przebiega dokumentacja tematu i przygotowywanie tekstów. Będą obserwować, jak powstaje materiał z Sejmu: jak nagrywane są wypowiedzi posłów i jak reporter przygotowuje się do wejścia „na żywo” w głównym wydaniu „Wiadomości”.
Za pośrednictwem łączy satelitarnych widzowie spotkają się z zagranicznym korespondentem „Wiadomości”, który opowie o kulisach swojej pracy. Będą też towarzyszyć pracy redakcji sportowej TVP. Razem z prezenterem pogody zobaczą, skąd dziennikarze otrzymują komunikaty o stanie pogody, przyjrzą się pracy grafików tworzących mapy, odwiedzą balkon, z którego nadawane są poranne prognozy w „Kawie czy herbacie” , stanowisko pogodowe w studiu „Wiadomości” oraz reżyserkę, z której podawane są do studia materiały graficzne.
Widzowie będą też mieli okazję zobaczyć ostatnie przygotowania do głównego wydania „Wiadomości”. Przy tej okazji spotkają się z Dorotą Gawryluk, która dokonuje w tekstach ostatnich poprawek, a potem razem z wydawcą i realizatorem wizji przegląda materiały filmowe. Będą jej towarzyszyć w charakteryzatorni i podczas prób kamerowych początku „Wiadomości”.
„Wiadomości” to oprócz wydania głównego o 19.30 kilka wydań przedpołudniowych i wieczornych. Już od 4.45 dziennikarze przeglądają serwisy agencji informacyjnych. Wydania poranne startują o 6.32, kolejne wydania są o 8.00 i 12.00, po południu o 15.00, wieczorem o 19.30 i po 22.30. Dzień pracy kończy się często dużo po 23.00.
Według OBOP „Wiadomości” codziennie ogląda średnio ponad 5 mln 300 tysięcy widzów (ok. 2 mln więcej niż Wydarzenia czy Fakty). Widownia rośnie gdy mają miejsce ważne wydarzenia polityczne, społeczne czy kulturalne. Rekordowo wysoką oglądalność „Wiadomości” zanotowały np. 4 stycznia 2004, kiedy to główne wydanie wiadomości obejrzało 7 mln 112 tysięcy widzów.
Wiadomości są najczęściej wskazywane przez Polaków jako główne źródło codziennych informacji (przed „Faktami” i „Teleekspressem”). Cieszą się bardzo wysokim zaufaniem widzów: zaufanie do informacji podawanych na antenie „Jedynki”, której głównym programem informacyjnym są „Wiadomości” deklaruje 70 % widzów, podczas gdy konkurencyjnym stacjom ufa 61 % (TVN) i 60 % (Polsat) widzów. (dane: OBOP, wrzesień 2004).
W obecnej oprawie graficznej „Wiadomości” są emitowane od 14 października ubiegłego roku. Nowoczesną scenografię przygotowała Magdalena Kujszczyk, czołówkę zrealizował Marek Szwarc, natomiast autorem oprawy muzycznej jest Piotr Rubik.
Od 1 marca 2005 r. „Wiadomości” mają nowego szefa Roberta Kozaka, który wcześniej pracował w BBC, a dzisiaj profesjonalne standardy pracy w tej wzorcowej publicznej stacji telewizyjnej wprowadza w TVP.
Prowadzący główne wydanie „Wiadomości” to młodzi, profesjonalnie przygotowani dziennikarze: Michał Adamczyk, Kamil Durczok, Dorota Gawryluk, Dorota Wysocka-Schnepf i Krzysztof Ziemiec.
Michał Adamczyk - w TVP od 3 lat, wcześniej pracował w TV Puls i TVN; jego hobby to turystyka, sport, głównie narciarstwo i gry logiczne; jest żonaty, ma dwoje dzieci.
Kamil Durczok - w TVP od 1995 r.; wcześniej był dziennikarzem radiowym; pochodzi z Katowic, jest żonaty, ma syna; jego hobby to samoloty;
Dorota Wysocka-Schnepf - absolwentka Politechniki, w TVP od października 2004r.; wcześniej w radiowej Trójce, przez ostatnie cztery lata była korespondentką Polskiego Radia w Ameryce Łacińskiej, współpracowała z Rzeczpospolitą i Wprost.
Dorota Gawryluk – w TVP1 od listopada 2004, wcześniej była autorką i prowadzącą "Polityczne Graffiti" w Polsacie, otrzymała nagrodę Ostrego Pióra BCC za krzewienie wiedzy ekonomicznej, jest odkryciem dziennikarskim 1999 miesięcznika Press.
Krzysztof Ziemiec - absolwent Politechniki Warszawskiej i podyplomowej polsko-amerykańskiej szkoły dziennikarskiej, w TVP od października 2004 r., wcześniej dziennikarz TVP24, żonaty, dwoje dzieci. Hobby: dziennikarstwo, fotografia, narty
Weekend z „Wiadomościami”: 2-3 kwietnia w TVP1.
Sobota o godz. 15.15, 16.13, 16.44 i 17.20.
Niedziela o godz.: 12.53, 15.44 i 18.55
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie
Urząd Gminy Filipów | Polska
Przejdź do ofertyKierownik Dworu Czeczów – jednostki organizacyjnej Centrum Kultury Podgórza
Centrum Kultury Podgórza | Kraków
Przejdź do oferty
Komentarze