16.02.12, 16:38

75-lecie Programu 2 Polskiego Radia

1 marca br. radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji zaplanowała wiele specjalnych audycji oraz niespodzianek.

1 marca br. radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji zaplanowała wiele specjalnych audycji oraz niespodzianek. Wśród nich znajdą się Koncerty Urodzinowe z udziałem m.in. Kapeli ze Wsi Warszawa, Kwartetu Wojtka Mazolewskiego, Levity, Polskiej Orkiestry Radiowej czy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także specjalne wydanie audycji „Five o’clock”.

Najwięcej atrakcji radiowa Dwójka przygotowała na dni od 1 do 4 marca. W tym czasie odbędzie się aż osiem Koncertów Urodzinowych. Pierwszy z koncertów rozpocznie się 1 marca o godz. 12.00 w Żelazowej Woli, gdzie z okazji 202. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Magdalena Lisak zaprezentuje dzieła kompozytora. O godz. 18.00 w Studiu im. Władysława Szpilmana, w głównej siedzibie Polskiego Radia, specjalnie dla Dwójki zagra Kapela ze Wsi Warszawa, a o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej z recitalem, również upamiętniającym rocznicę urodzin Chopina, wystąpi Lukas Geniušas. O 22.00 słuchacze Programu 2 ponownie przeniosą się do Studia im. W. Szpilmana, na koncert Kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Zaraz po nim, o północy, DJ Lenar zaprezentuje własne aranżacje utworów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. 2 marca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego wystąpi skrzypek Krzysztof Jakowicz i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Natomiast o godz. 22.00 w Studiu im. W. Szpilmana jazzowo dla Dwójki zagra zespół Levity. W sobotę, 3 marca o godz. 17.00, Program 2 zaprosi słuchaczy na specjalne wydanie „Five o’clock”, którego gośćmi będą znakomici śpiewacy: Urszula Kryger, Anna Radziejewska i Jerzy Artysz, a przy fortepianie towarzyszyć im będzie Katarzyna Jankowska. Ma być dużo wspomnień, powrotów do archiwalnych nagrań, ale i śpiewu na żywo. Urodzinowe obchody zwieńczy 4 marca występ Polskiej Orkiestry Radiowej, która pod dyrekcją Szymona Bywalca zagra o godz. 19.00 koncert „Generacje XV – młodzi kompozytorzy na 75-lecie Dwójki”. Wspólnie z Orkiestrą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpią: Katarzyna Duda – skrzypce, Leszek Lorent – perkusja oraz Kamil Walasek – altówka.

Z okazji 75. urodzin Dwójki już od najbliższego poniedziałku, 20 lutego, na antenie Programu 2 pojawiać się będzie wiele specjalnych audycji. Przypomną one bogatą historię radiowej Dwójki oraz ludzi, którzy przyczynili się do jej powstania i kształtowania.

W „Głosach z przeszłości”  (o godz. 11.45 od 20 do 24 lutego) wyemitowane zostaną archiwalne wypowiedzi ważnych postaci kultury, związanych z Polskim Radiem: Anieli Jasińskiej, Zdzisława Nardellego, Aleksandra Bardiniego, Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kopalki. Natomiast w „Zapiskach ze współczesności” (godz. 11.45 od 27 lutego do 2 marca) będzie można wysłuchać specjalnego cyklu „Przyjaciele Dwójki”, a w nim wspomnień: Andrzeja Mularczyka, Kazimierza Orłosia, Adama Sławińskiego, Wiesława Myśliwskiego i Edwarda Pałłasza.

Urodzinowa „Zakładka literacka” (godz. 21.30 od poniedziałku do czwartku, 22.00 w niedziele) od 20 lutego będzie wzbogacona m.in. o cykl „Pisarze w Dwójce”, poświęcony takim twórcom, jak Władysław Terlecki, Bogdan Ostromęcki, Jerzy Krzysztoń czy Tadeusz Kubiak. Natomiast „Notatnik Dwójki” (godz. 14.30 od poniedziałku do piątku) dostarczy m.in. informacji o wybitnych muzykologach i krytykach muzycznych związanych z Programem 2 – Janie Weberze, Marianie Domańskim, Karolu Stromengerze czy Elżbiecie Markowskiej, a także o słynnych radiowych spikerach – Ksawerym Jasieńskim i  Hannie Kamińskiej. Od 27 lutego w audycji „Goście na 75-lecie Dwójki” (godz. 9.45, od poniedziałku do czwartku) pojawiać się będą Ewa Podleś i Jerzy Marchwiński, Łukasz Borowicz, Andrzej Bauer, Janusz Olejniczak.

Koniec tygodnia od 1 do 4 marca będzie szczególnie bogaty w rocznicowe niespodzianki. Oprócz wspomnianych transmisji Koncertów Urodzinowych oraz specjalnych cykli, 1 marca o godz. 17.07 Program 2 zaprasza również na „Od zawsze i na zawsze z Dwójką” Hanny Marii Gizy, a 2 marca o godz. 21.30 na „Zakładkę literacką” z audycją Doroty Gacek „Moje życie z Dwójką”. 

W sobotę, 3 marca, od samego rana będzie można słuchać urodzinowego programu. Już o 9.45 Wacław Tkaczuk przedstawi „Wiersze z gazet i z czasopism rocznika 1937”, a o godz. 12.00 Tomasz Mościcki zaprosi na „Przestrzenie kultury: Sezon teatralny roku 1937”. Nieco później, o godz. 14.00, Przemysław Psikuta w „Dużej czarnej” muzycznie przybliży rok powstania radiowej Dwójki. Zaraz potem, o godz. 16.00, Hanna Maria Giza poprowadzi „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego: Dwójka – reaktywacja po wyzwoleniu”. Na zakończenie dnia, o godz. 22.00, Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę, Józefa Mayena – słuchowiskozrealizowane w 1974 roku na podstawie przedwojennego tekstu.

W niedzielne popołudnie, przed transmisją koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej, o godz. 13.00 Tomasz Szachowski zaprosi na jubileuszowe „Ćwiczenia z myślenia”, a o 17.00 Kuba Borysiak i Bartosz Panek na „Słuchaj Dwójki (w świecie)”.

Obchodom 75-lecia Programu 2 będzie towarzyszyła kampania reklamowa, która ruszy w przyszłym tygodniu. Obejmie ona prasę (dzienniki i tygodniki opinii), Internet i outdoor.

Komentarze

Powiązane

17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
14.09.23, 11:45
| radio » informacje
Tytus Hołdys współgospodarzem Listy Przebojów Muzyki Filmowej w RMF Classic
Od jesiennej ramówki „Lista Przebojów Muzyki Filmowej” RMF Classic będzie miała dwoje prowadzących – do Jadwigi Polus dołącza Tytus Hołdys.
13.09.23, 18:00
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Antyradio awansuje na drugie miejsce
RMF FM pozostaje niezagrożonym liderem w Olsztynie. Na drugie miejsce awnasowało Antyradio - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. (Olsztyn).
13.09.23, 07:00
| radio » badania rynku
RMF FM traci. Radio Zet z najlepszym wynikiem od 2014 r.
Radio RMF FM pozostaje absolutnym liderem, ale udział stacji wyraźnie stopniał. Z kolei Radio Zet zanotowało duży wzrost tzw. Słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 30 września 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.09.23, 13:00
| radio » informacje
Konkurs „Kolorowy piórnik” w Polskim Radiu Dzieciom
Rozpoczyna się konkurs plastyczny "Kolorowy piórnik" Polskiego Radia Dzieciom, skierowany do dzieci w wieku 3-10 lat. Prace można zgłaszać do 24 września 2023 r. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom i w mediach społecznościowych.
08.09.23, 06:00
| radio » informacje
Słuchowisko Polskiego Radia w finale Festiwalu Prix Europa
Słuchowisko "Taki, co umiera" zostało zakwalifikowane do finału festiwalu "Prix Europa". Nagrody zostaną ogłoszone podczas gali w Berlinie.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.